1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

A Seperation Filmi Analizi – Yorum!

A seperation konu olarak iki kişinin birbirinden ayrılmasını anlatıyor. Yüzeysel olarak yalnızca bir ayrılık olarak görünse de ayrılığın getirdiği şeyleri izliyoruz. Nader ve Simin birbirinden boşanmak içi mahkemeye gider. Nader boşanmaya çok istekli değildir. Mahkeme neden boşanmak istediklerinin sorar ve cevap sonrasında elinden bir şey gelmediğini söyler. Ayrılık sonrası evlerindeki Nader’in Alzheimer hastası olan babası bakmak için bir yardımcı tutulur.

Dikkatimi çeken ilk sahnede Nader ve kızının benzinciye gittiğini görüyoruz. Nader kızından benzin doldurmasını istiyor ve parayı kızının ödemesini istiyor. Bunun üzerine kızı benzinlikte çalışan kişiye parayı veriyor ama para üstünü almıyor. Bunun üzerine babası benzini kendisi doldurduğu için bunun bahşiş sayılmayacağını ve para üstünü gidip almasını söylüyor. Böylelikle kızın, hayatında belki de ilk kez büyüklerin işlerine dahil olup, kendisine özgüven gelerek parayı istediğini görüyoruz. Parayı aldıktan sonra babasının parayı kızına harçlık olarak vermesi de bunun olumlu bir getirisi.

Razieh Nader’e İftira Atıyor

Bir başka sahnede evin yardımcısı Razieh, yaşlı adamın altına kaçırdığını fark ediyor ve üstünü değiştiremeyecek durumda olduğu için bir çözüm arıyor. Dinine çok bağlı olan Razieh, kendi kafasına göre adamın üstünü değiştirmeden din hakkında bilgi alacağı birini arıyor. Konuşma sonrası telefondaki kişi onay veriyor ve böylelikle adamın üstünü değiştiriyor. Bu sahnede de Razieh’in hayatının pekte kolay olmadığını anlıyoruz. Üstüne değineceğimiz bir diğer sahne Razieh’in bebeğini düşürmesini, aralarında tartışma çıkma sonucu Nader’in itmesine bağlamasıdır. Burada bir iftiranın olduğunu görüyoruz. Boşanma arifesinde olan Nader’in başına hiç beklemediği bir olay gelmiştir.

A Seperation Filmi Kendi Vicdanınızı Sorgulamanızı İstiyor

A seperation

Hâkim, Nader’e ya hapse gireceğini ya da çocuğu düşen aileye para vermesini söyler. Sonuç olarak Razieh’in araba çarpması sonucu bebeğini düşürdüğü anlaşılır. Son olarak Nader’in ödeme yaptığı sahnede Razieh’in Kur’an’ın üstüne el basmasını ister. Fakat Razieh için dinine ters düştüğünden söyleyemez ve gitmelerini söyler. Bu sahnede bir kez daha Razieh’in dinine olan bağlılığının, kocasından korkmasına rağmen ne kadar kuvvetli olduğunu görüyoruz. Filmin A Seperation vermek istediği mesaj ise sadece tek bir ayrılığın yıkımlara neden olabileceği, neleri getirebileceği ve etrafında bıraktığı kişilere verdiği zarardır. Fikrimce yönetmen, seyircinin kendi vicdanını sorgulamasını istemektedir.

Yorum yapın