1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Abone’ye Duyurulan İnternet Hızının Sağlanamaması Halinde Sözleşme Fesih Edilebilecek!

Abone’ye Duyurulan İnternet Hızının Sağlanamaması Halinde Sözleşme Fesih Edilebilecek!
0

31723 sayılı “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte sabit internet kullanıcılarının en çok şikayet ettiği sorunlardan biri çözüme kavuştu.

Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme Resmî Gazete’de yayımlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, konuyla alakalı Twitter hesabından açıklamada bulundu. Düzenlemenin haberleşme hizmetlerinde vatandaşların haklarını daha güçlü korumak amacıyla yapıldığını belirtti.

Sözleşmedeki İnternet hızını Sağlanamaması Halinde Abone Sözleşmeyi Bedelsiz Feshedebilecek!

Yeni dönemde abone onaylarına çevrim içi ortamda erişim imkânı getirildi. Aboneler artık müşteri hizmetleri, kısa mesaj ve benzeri yöntemler aracılığıyla verdikleri onayları, işletmecilerin çevrim içi işlem merkezinden 7/24 görebilecekler. Aynı zamanda elektronik ortamda abonelik başlatılabilecek ve abone onayı gerektiren işlemler için ayrı ayrı onay alınması gerekecek.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Türkiye’nin İnternet Hızı Arttı mı? – Bakanlık Açıkladı! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

internet

İnternet erişim hizmetlerinde sözleşme özetinde yer alan ilgili adreste sunulacak hizmete ilişkin duyurulan veri hızları da dikkate alınarak Kurum tarafından belirlenecek Adrese Dayalı İnternet Hız Ölçümlerine ilişkin düzenlemelerde tespit edilen kriterlerin sağlanamaması halinde; abone tarafından cihazın kalan bedeli hariç herhangi bir cayma bedeli ödenmeksizin taahhütlü abonelik feshedilebilecek.

Abone lehine yorum esas olacak!

Karara göre; işletmeci tarafından, taahhüde aykırılık oluşturan hususlara, açık, sade ve anlaşılabilir şekilde siyah koyu harflerle taahhütnamede yer verilecek. Abone tarafından gerçekleştirilen işlemin taahhüde aykırılık oluşturan hususlar arasında yer alıp almadığının açıkça tespit edilemediği hallerde, abone lehine yorum esas olacak.

İşletmeci tarafından, taahhüt süresi sonunda farklı bir taahhüde kayıt yaptırmamış aboneler, taahhüt süresinin sona erdiği ve taahhütsüz fiyatlar üzerinden hizmet almaya devam edeceği hususlarında kısa mesaj veya arama yoluyla bilgilendirilmesi gerekecek. Ayrıca işletmeci ile abone arasında belirlenen taahhüt süresi de 24 ayı geçemeyecek.

Yazar Hakkında

Yorum Yap