1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Almanya’da Türk Mühendis Hayalet Kargo Ucağı Geliştirdi!

Almanya’da ikamet eden Türk mühendis Berkant Göksel, kurduğu Electrofluidsystems şirketi altında yeni bir hayalet kargo uçağı geliştiriyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’de yerleşik bir teknoloji firması bulunmaktadır. Bu şirketin adı Electrofluidsystems’dir. Şirketin kurucuzu Türk mühendis Berkant Gökseldir. Uzun yıllar bu şirketin başında bulunmuş ve birçok teknoloji geliştirmiş ve bunları dünya pazarına sunmuştur.

Almanya’da faaliyet gösteren bu şirket, Türkçe adı Bat olan bir İHA (insansız hava aracı) geliştiriyor. Bu insansız hava aracı askeri bir ürün değil. Bu drone’nun amacı kargo taşımaktır. Gelin detaylara birlikte göz atalım.

Fark edilmeden uçan dev bir kargo uçağı: CoronaBat

Fark edilmeden uçan dev bir kargo uçağı CoronaBat
Fark edilmeden uçan dev bir kargo uçağı: CoronaBat

Orijinal adı CoronaBat Bu yapay zekalı insansız hava aracının iki modeli var. Tasarımı ve sistemi sayesinde her iki model de radar dalgalarını geri yansıtabiliyor ve böylece kimsenin haberi olmadan bir hayalet gibi havada süzülüyor. Bu tür insansız hava araçlarına ‘hayalet’ denmesinin nedeni budur.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”İnternetten Para Kazanma Yolları: MarketAgent İle Anket Doldurarak Para Kazanmak!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

CoronaBat’ın daha küçük versiyonu 22.2 metre kanat açıklığına ve 4.700 kg ağırlığa sahip. Hidrojen yakıtlı 500 hp Alman RED A03 dizel motor da kullanabilen CoronaBat, 300 km/s hıza ulaşabiliyor ve 10.000 metre irtifada uçabiliyor. Uçak, 1.750 kg kargoyu 6.900 km menzile taşıyabiliyor. Bu hayalet kargo uçağını, duruma göre bir pilot da kullanabilir.

CoronaBat’ın daha büyük versiyonu 300 metre kanat açıklığına ve 8.600 kg ağırlığa sahiptir. İki adet 500 hp Alman RED A03 dizel motor taşıyan büyük CoronaBat, 300 kg kargoyu 400 km/s hızla 1950 km menzile taşıyabilir. Şu anda uçağın 4 prototipi geliştirildi ve ilk uçuş için planlanan tarih 2025 olarak bilinmektedir.

Peki neden ‘Korona’?

Electrofluidsystems’in LinkedIn sayfasında bu soru sorulduğunda, şirketin yanıtı şuydu: Corona, Plazma (Corona Deşarjı) anlamına gelir. Ön kamera modelimiz yarasaya benziyor. Ürün ana modelinin orijinal adı PlasmaFalcon’dur.

Yorum yapın