1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Amour Filmi İncelemesi !

Amour filmi özetleyecek olursak Georges ve Anne, 80’lerinde emekli ve eğitimli iki müzik öğretmenidir ve geride kalan ömürlerini huzur ve mutluluk içerisinde geçiren bir çifttir. Bu çiftin sakin hayatı bir gün Anne’nin rahatsızlanarak, boyundan aşağısının felç olması ile altüst olur. Georges karısına elinden geldiğince iyi bakar ama onun da yapabilecekleri sınırlıdır. Üstelik Anne’nin durumu git gide kötüleşir. Georges çareyi en sonunda iki ayrı hemşire tutmakta bulur ve filmin devamında da Georges’in verdiği mücadele anlatılır. Yönetmenliğini Michael Haneke’nin üstlendiği bu filmin ismi itibariyle de aşk teması işlenmektedir. Fakat Hollywood filmlerinde işlenen aşktan farklı olarak Haneke bu filmde, yaşlı bir çiftin birbirine olan bağlılıklarını ve yaşam mücadelesinin mesajı vermek istemektedir. Ek olarak ölümden kaçış olmayacağı da filmin diğer alt mesajlarından biridir.

Bir Gün Herkes Öldürür Sevdiğini

Amour filmi

Amour filmi senaryosunda Anne’nin felç geçirmesine rağmen güçlü durmaya çalıştığını ve kendi işlerini kendisinin yapmak istediği açıkça verilmiştir. Daha sonra durumu kötüleşince Anne utana sıkıla ihtiyaçlarını Georges’e gördürtmek zorunda kalır. Georges filmin sonunda bu yükü daha fazla taşıyamaz ve Anne’yi yastıkla boğar. Burada ne pişmanlık, ne acı vardır. İki taraf içinde alınması gereken bir karar gibidir. Bu sahnede “herkes öldürür sevdiğini” sözü aklıma gelmişti. Filmde dikkatimi çeken sahnelerden olan güvercin sahnesini yorumlamak istiyorum. Güvercin, pencereden ilk içeriye girdiğinde Georges ona zarar vermeden kovalayarak dışarıya çıkartır.

Amour Filmi Senaryosunda Ölümden Kaçış Olmuyor

Fakat Georges’in Anne’yi boğduğu sahnenin sonunda güvercin içeriye tekrar girer ve Georges elindeki çarşafla güvercini yakalar. Filmin sonunda güvercinin akıbeti bilinmez, buradaki sahneden ise ölümün her an bizleri de bulabileceğini ve ondan kaçılamayacağını anladım.  Yine son sahnelerden bir başka dikkatimi çeken sahne ise Georges’in, Anne’nin sağlıklı olan hayalini görüp kapıdan çıkıp gitmesinden de eşinin sağlıklı halini sevdiğini ve ona yük olan halini sevmediğini anlamaktayız. Bu bakımdan Amour, etkili ve sağlam bir trajedi filmi olarak sayılabilir. Dram filmlerinden vazgeçemeyen kişiler Amour filminde kendisine muhakkak bir şeyler bulacak ve de beğenecektir.  

Yorum yapın