1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Araba Motoru Neden Su Eksiltir?

Aracınızın radyatöründe bulunan suyun sürekli olarak aynı miktarda kalması gerekir. Peki ya radyatör suyu neden eksilir ve motorun su eksiltmesinin sebebi nedir?

Otomobil motoru çalışırken içerisinde hava/yakıt karışımının yanmasından dolayı küçük patlamalar meydana gelir. Bu patlamalardan çıkan alevler motorun ısınmasına neden olur. İşte burada motor soğutma sistemi devreye girer ve aşırı ısınmasının önüne geçer. Bir motorun normal çalışma sıcaklığı 85-95 derece arasında olmalıdır. Eğer çok altında olursa motor soğuk olduğu için performans sorunları yaşanır. Ancak çok sıcak olursa aracınız hararet yapmış demektir. Hararet yapan motorun önce üst kapak contası yanar daha sonra ise yağ sıcak nedeniyle kayganlığını yitirir ve sonuç olarak otomobil motorunun yatak sarmasına neden olur.

Radyatör Neden Su Eksiltir?

Aracınızın radyatöründe bulunan antifrizli suyun sürekli olarak tam olması gerekmektedir. Pek çok kişi motor neden su eksiltir diye merak etmektedir. Şimdi madde madde neden su eksilir sorusuna cevap arayalım.

1- Hortumlar veya Bağlantı Noktalarında Sızıntı Olması

Aracınızın motoru ile radyatör arasında suyun geçtiği hortumlar vardır. Bu hortumlar bağlantı noktalarında demir kelepçeler ile sabitlenmiştir. Hortumlar eskidiği zaman çatlar ve suyun sızmasına neden olur. Eğer aracınızın altında su damlaları görüyorsanız bir yerden sızıntı var demektir.

2- Motorun Conta Yakması

Üst kapak ile motor bloğu arasında bulunan çelik conta aşırı sıcaklık veya eskime nedeniyle sızıntı yapabilir. Bu durumda radyatör suyu yanma odasına girer ve yakıt ile birlikte yanar. Bu durum sürekli olarak su eksilmesine neden olacaktır.

3- Motor Bloğunda veya Üst Kapakta Çatlak Olması

Motor bloğu ve eksantrik mili ile subapların bulunduğu üst kapağın içinde küçük su kanalları vardır. Bu kanallar çatlaması durumunda otomobil motorunun yanma odasına su sızmasına neden olur. Belki de su sızdırmanın en maliyetli sebebi çatlak olmasıdır. Çünkü motoru değiştirmeniz bile gerekebilir.

4- Devirdaim Pompası Arızası

Motor ile radyatör arasında suyun dolaşımını sağlamak için gerekli olan parça su pompası diğer adıyla devirdaim pompasıdır. Bir çeşit döner türbin içeren bu parçanın ortasında rulman bulunur. Zamanla bu rulman dağılır ve dönemez hale gelir. Ayrıca kenarında bulunan contalarda aşınacağı için suyun dışarı sızmasına yani aracınızın su eksiltmesine neden olacaktır.

Yorum yapın