1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Aşı Olmayanlar Artık PCR Testi Yaptırmak Zorunda Değil!

Aşı Olmayanlar Artık PCR Testi Yaptırmak Zorunda Değil!
0

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yeni bildiriye göre artık COVID-19 aşısı yaptırmayanlar PCR testi yaptırmak zorunda değil!

Dün sabah Sağlık Bakanlığı COVID-19 karantina ve temaslı kişiler için yeni karantina kararları aldı. Yeni karara göre hatırlatma dozunu olmuş, son 3 ay içerisinde COVID-19 geçirmiş kişiler karantinaya alınmayacak. Ayrıca aşı ve hatırlatma dozunu olmamış, son 3 ayda COVID-19 geçirmemiş temaslılar 1 hafta karantinaya alınacak. Ek olarak COVID-19’u asemptomatik veya hafif geçiren kişilerin ise  1 hafta karantinaya alınmasına karar verilmekte.

Sağlık Bakanlığı, aşısızların toplu alanlarda bulunması ve seyahat etmesiyle ilgili genelgesini değiştirdi. Koronavirüs Bilim Kurulu’nun yeni tavsiye kararı doğrultusunda genelge yürürlükten kaldırılmakta. Ayrıca 81 ilin valiliğine yeni kararla ilgili yazı gönderilmekte. Artık seyahat, işyerleriyle okullarda aşısız ve aşı süreci tamamlanmamış kişilere PCR testi zorunluluğu yok.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Covid 19’un Vücuda Etkisi! – Covid Vücudu Ne Kadar Yoruyor? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Covid19 Aşısı

PCR testi yaptırmama şartları

Bakanlık’ın gönderdiği yeni yazıda, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden; 

  • Uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlarden önce, 
  • Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, 
  • Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), 
  • Tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara, 
  • Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığı bildirilmekte.

Ek olarak yapılan açıklamanın devamında; Bu çerçevede; Sağlık Bakanlığının ilgi (ç) yazısı doğrultusunda, Bakanlığımızca yayımlanan ilgi (a) ve (b) Genelgelerimizin tüm hükümleri ile ilgi (c) Genelgemizin 3’üncü maddesinin uygulamadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususlarında bilgi ve gereğini rica ederiz.” cümleleri kullanıldı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap