1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Baby Shower Nedir? Nasıl Yapılır?

Baby shower yüzyıllardan beri dünyadaki farklı ülkelerde kutlanıyor olsada ülkemizde son yıllarda oldukça popülerdir. Ülke olarak bizim kendi adet ve törenlerimiz varken başka ülkelerden bu partiyi alıp hayatımıza geçirdik çünkü artık şartlar, koşullar, hevesler ve zevkler farklıklar göstermeye başladı. Ülkemizde yeni bebek sahibi olmak isteyen çiftler eskiye göre farklı yaşam tarzı sürmeye başladı.

Eskiden anne adayı akrabalarla aileyle iç içe yaşar doğumdan sonra da toplu bebek görme ziyaretlerini anlayışla karşılardı. Ama günümüzde yeni anne olan kadın daha çok uykusuz kalıp yorgun olacağı için bu toplu ziyareti engellemek adına başka ülkelerde başka isimlerle düzenlenen bu partiyi ülkemizin adetleri ile harmanlayıp ortaya  ihtiyaçlarımızı karşılayan yeni fikirler çıkarılmıştır.

İçindekiler

Baby Shower Amacı Nedir?

Anne adayının bebeğinin olmasına kısa bir süre kala maddi manevi destek olsun diye düzenlenen küçük şirin bir organizasyondur. Farklı ülkelerde farklı isimlerle yapılmış olsa da amaç aynıdır. Baby Shower anlam olarak anne adayını rahatlatmak ya da hediye yağmuru gibi anlamlara gelir. Baby Shower genelde anne adaylarının yakın arkadaşları yada yakın akrabaları yardımı ile düzenlenen öbür partilerden daha farklı bir parti türü olsa da bizim ülkemizde anne daha çok kendi ilgilenip düzenlemeyi seçer..

Baby Shower’in bir kaç amacı vardır. Bunların başında doğuma haftalar kala strese girmiş olan anneye moral olmak, yaklaşan doğum heyecanını azaltmak için annenin tüm sevdiklerinin bir arada toplanması gibi manevi destek ve doğum öncesi masrafı artan çiftin doğacak bebeğinin eksik olan kişisel eşyalarının en azından bir kısmını alıp hediye götürerekte maddi destek olma amacı güdülmüştür.

Baby Shower Nasıl Yapılır?

Babby Shower’da dünyada uygulamaları değişiklik gösterse de genel olarak belirlenmiş mekânda bastırılan davetiyelerden sonra en ince ayrıntısına kadar düşünülüp süslenen ortamda misafirler ağırlanır, gelen misafirler hediyelerini verir, hazırlığı yapılan muhteşem ikramlıklar yenilir ve içilir. Birçok fotoğraflar çekilip doğacak bebeğe gösterilip anlatılmak adına anılar biriktirilir. Bazı Baby Shower partilerinde oyunlar da düzenlenir. Böylece hem bebeğini taşıyan anne bol kahkahalı güzel bi günün ardından moral depolamış olur hemde bebek bu pozitif ortamdan olumlu yönde etkilenir.

Yorum yapın