1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Celal Şengör Boyu Kilosu Kaç? Burcu Ne? Nereli, Kaç Yaşında?

Celal Şengör boyu kilosu kaç, kaç yaşında, burcu ne, aslen nereli, doğum tarihi kaç, eşi kim?

Kimdir?

Celal Şengör, ünlü Türk akademisyen ve bilim insanıdır. Kendisini daha çok Habertürk kanalında Fatih Altaylı ve İlber Ortaylı ile yaptığı canlı yayınlar ile tanıyoruz.

Kaç Yaşında

Celal Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur ve kendisi 68 yaşındadır.

Aslen Nereli?

Celal Şengör’ün babası Mehmet Asım, annesi ise Günseli Güler Şengör’dür. Celal Şengör’ün soyunun, Kosova, Makedonya, Preveze ve Yanha’dan göçenlerden gelmektedir.

Boyu Kilosu Kaç?

Celal Şengör’ün boyu 1.76cm, kilosu ise 120kg civarıdır.

Hangi Burç?

Ünlü bilim insanı Celal Şengör 24 Mart doğumludur, dolayısıyla Koç burcudur.

Eşi Kim?

Celal Şengör, 1986 yılında 31 yaşındayken Oya Şengör ile hayatını birleştirmiştir.

Kaç Çocuğu Var?

Celal Şengör’ün Hakkı Celalettin Asım Şengör adında ve bir oğlu vardır.

Ne Mezunu?

Celal Şengör, State University of New York at Albany Jeoloji Bölümü mezunudur.

Mal Varlığı (Serveti) Ne Kadar?

Celal Şengör’ün serveti tam olarak bilinmiyor, ancak tahminlere göre 300 milyon TL civarındadır. Servetinin büyük bir kısmı ailesinden kalan mirastan gelmektedir.

Celal Şengör Nereye Taşındı?

Hatay’da 20 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremden sonra sıranın Marmara depremine geldiği herkesçe tahmin ediliyor. Bu nedenle Celal Şengör İstanbul’dan taşınma kararı alarak, Çanakkale’nin Biga ilçesindeki villasına taşınmıştır.

Ayrıca, ”İlber Ortaylı Kimdir? Boyu Kilosu Kaç? Gençliği Hayatı? (Biyografi)” yazımız da ilginizi çekebilir..

Hayatı Ve Gençliği

Celal Şengör 1981’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde asistan olarak çalışmaya başlamış, 1992’de profesör olmuştur. 2022’de emekliye ayrılmıştır.

Celal Şengör, yapısal jeoloji ve tektonik alanlarında yaptığı çalışmalarla uluslararası üne sahip olmuştur. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koymuş ve Kimmer Kıtası adını verdiği bir şerit kıta keşfetmiştir. ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Topluluğu, Rus Bilimler Akademisi ve Sırp Bilimler ve Sanatlar Akademisi üyesidir. Birçok ödül ve madalya kazanmıştır. Bilim, tarih, felsefe ve kültür konularında birçok kitap ve makale yazmıştır.

Celal Şengör Kitapları Listesi

Ünlü bilim insanı Celal Şengör bilim, tarih, felsefe ve kültür konularında birçok kitap yazmıştır. Celal Şengör’ün kitapları liste halinde şunlardır:

 • Dahi Diktatör (2015): Bu kitapta, Celal Şengör, tarihteki en büyük diktatörlerden biri olan Adolf Hitler’in hayatını, kişiliğini, ideolojisini ve eylemlerini analiz ediyor. Hitler’in nasıl bir dahi olduğunu, ama aynı zamanda nasıl bir aptal olduğunu gösteriyor.
 • Bilgiyle Sohbet (2019): Bu kitap, Celal Şengör’ün popüler bilim yazılarını bir araya getiriyor. Jeoloji, evrim, astronomi, fizik, kimya, biyoloji, tarih, felsefe, sanat, edebiyat, müzik gibi pek çok alanda bilgi veriyor, merak uyandırıyor, eleştiri getiriyor ve sohbet ediyor.
 • Aptalı Tanımak (2015): Bu kitap, Celal Şengör’ün aptallık üzerine yazdığı bir eserdir. Aptallığın ne olduğunu, nasıl tanımlanabileceğini, nasıl ölçülebileceğini, nasıl yayıldığını, nasıl önüne geçilebileceğini ve nasıl başa çıkılabileceğini anlatıyor.
 • Zümrüt Ayna: Bilimsel Düşünce Üzerine Denemeler (2003): Bu kitap, Celal Şengör’ün bilimsel düşünceyi anlamak ve geliştirmek için yazdığı denemelerden oluşuyor. Bilimsel yöntem, bilimsel devrim, bilimsel yaratıcılık, bilimsel etik, bilimsel eğitim, bilimsel iletişim gibi konuları ele alıyor.
 • Hasan-Âli Yücel ve Türk Aydınlanması (2001): Bu kitap, Celal Şengör’ün Türkiye’nin aydınlanma hareketinin öncülerinden biri olan Hasan-Âli Yücel’i anlattığı bir biyografi çalışmasıdır. Hasan-Âli Yücel’in hayatını, fikirlerini, eğitim reformlarını, kültür politikalarını, siyasi mücadelelerini ve mirasını inceliyor.
 • Bir Toplum Nasıl İntihar Eder (2016): Bu kitap, Celal Şengör’ün Türkiye’nin içinde bulunduğu toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel ve bilimsel krizi eleştirdiği bir kitaptır. Türkiye’nin nasıl bir toplum intiharı sürecine girdiğini, bunun nedenlerini, sonuçlarını ve çözüm yollarını tartışıyor.
 • Bilimin Büyüsü (2019): Bu kitap, Celal Şengör’ün bilimin güzelliğini, heyecanını, zorluğunu ve keyfini anlattığı bir kitaptır. Bilimin nasıl bir büyü olduğunu, nasıl bir macera olduğunu, nasıl bir sanat olduğunu ve nasıl bir yaşam biçimi olduğunu gösteriyor.

Biyografisi

 • Kimdir? : Bilim insanı
 • Doğum tarihi : 24 Mart 1955
 • Kaç yaşında? : 68
 • Aslen Nereli? : Göçmen
 • Burcu ne? : Koç
 • Boyu kaç? : 1.76cm
 • Kilosu kaç? : 120kilo
 • Eşi kim? : Oya Şengör
 • Mesleği ne? : Akademisyen
 • İnstagram hesabı : Hesabı yoktur
 • Twitter hesabı : @sngrcelal (337k)

Yorum yapın