1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Çift Kanallı RAM Neden Oyun Oynamak İçin Daha İyidir?

Çift kanallı RAM nedir? Çift kanallı RAM oyun oynarken daha iyi performans verir mi? Oyun oynarken hangi RAM’ler seçilmelidir? Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

Çift kanallı bellek, CPU ile bilgisayarın belleği arasındaki aktarım hızını artırmak için RAM’in iki bellek kanalına takıldığı zamandır. RAM, Rastgele Erişim Belleği anlamına gelir ve son erişilen uygulamalar ve dosyalar gibi kısa vadeli verileri depolar. Bilgisayar kapandığında her şey RAM’den silinir, bu nedenle daha fazla RAM’e sahip olmak, bilgisayarı yavaşlatmadan daha fazla uygulamayı açık tutmanıza olanak tanır.

Beş nesil DDR bellek vardır ve standart şu anda DDR4‘tür. DDR5 yavaş yavaş tanıtılıyor ve 32 GB/sn bant genişliğinde çalışıyor. Öte yandan, DDR4, 25,6 GB/sn’de maksimuma çıkar.

Bant genişliğinin yanı sıra (gigabayt olarak ölçülen) bellek kapasitesi de satın alma kararı verirken dikkate alınması gereken çok önemli bir faktördür.

İçindekiler

Neden Çift Kanallı RAM?

Çift kanal modu (Kingston üzerinden görüntü)
Çift kanal modu (Kingston üzerinden görüntü)

Hızı artırmak ve performansı düşürmeyi önlemek için CPU hızıyla eşleştirmek için RAM çift kanal modunda takılabilir. Tek kanal modunda, veriler bir kanal üzerinden itilir. Bu, bir RAM çubuğu 64 bit veriler üzerinde çalıştığından maksimum kanalın toplamda 64 bit olabileceği anlamına gelir.

Modern sistemler çok kanallı RAM sistemlerini destekler. Bu nedenle çift kanal olması durumunda, veriler 2x 64 bit kanallardan itilecek ve bu da onu 128 bit kanal haline getirerek hızı etkin bir şekilde artıracaktır. Bu işlem, bellek kapasitesini artırmasa da kullanılabilen bellek bant genişliği miktarını artırır.

Örneğin, bir 8 GB RAM çubuğu 25 GB/sn bant genişliğine sahipse, verileri 25 GB/sn’de işleyebilir. Ancak bu modda takılırsa ayrı ayrı 25 GB/sn’de çalışan iki 4 GB RAM çubuğu 50 GB/sn’de çalışır. Temel olarak, bir 8GB RAM çubuğu, bu modda takılı olan iki 4GB RAM çubuğuna göre daha yavaş olacaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir: ”Atlas Token Nedir? Nasıl Çalışır? Star Atlas Oyunu Nedir?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Oyun Performansı

Oyunlarda, FPS büyük ölçüde etkilenmediği için tek kanallı ve çift kanallı bellek arasında büyük bir fark yoktur. Tek büyük fark CPU kullanımıdır. Tek kanallı bellek kullanılırken, daha düşük bant genişliği olduğundan CPU kullanımı daha yüksektir ve bu da CPU yükünü artırır. 

Bununla birlikte, çift kanallı bellekte, daha yüksek bellek bant genişliği olduğundan CPU kullanımı %10-20 daha düşüktür ve bu da veri aktarım sürecini daha verimli hale getirir.

Uygun Maliyetli

İki adet 8GB RAM çubuğu almak, bir adet 16GB RAM çubuğu almaktan daha ucuz olur. Daha fazla bellek bant genişliğine sahip olmak hızı da arttırdığı için iki adet 8GB RAM almak daha mantıklı olacaktır.

Dört kanallı RAM satın almak başka bir iyi seçenektir. Satın alma sırasında 4x4GB RAM, bir adet 16GB RAM çubuğu almaktan daha ucuz olabilir. Ancak, anakartınız dört kanallı modla uyumlu olmalıdır.

Daha güvenli

RAM arızası durumunda, tek kanallı bir bellek kullanıcısı, çift kanallı bir bellek kullanıcısından daha fazla etkilenecektir. Tek bir çubuk çalışmazsa bilgisayar çalışmaz. Bununla birlikte, iki RAM çubuğu takılıyken, bir çubuğun arızalanması, güvenilecek başka bir çubuk olacağı için bilgisayarı çalışmaz hale getirmez.

Yorum yapın