1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Fiziksel olarak aktif olmamız, yaşlandıkça beynimizi koruyabilir!

Hepimiz egzersiz yapmamız ve sağlıklı yiyecekler yememiz gerektiğini biliyoruz. Georgia Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırma, fiziksel aktivitenin yaşlandıkça bilişsel yeteneklerinizi korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir etki yaratmak için yoğun egzersiz yapmak zorunda değiliz.

Çalışmanın baş yazarı ve Franklin College of Arts’tan psikoloji alanında yeni bir doktora mezunu olan Marissa Gogniat, Bilim, daha fazla adım atarsanız, çevrenizde biraz daha fazla hareket ederseniz, bu beyin sağlığınıza yardımcı olabilir ve yaşlandıkça sizi daha bağımsız tutabilir diyor.

İçindekiler

Egzersiz beyin fonksiyonlarını iyileştirir

Spor Bilimleri Sağlık için yayınlanan çalışmada, 51 yaşlı yetişkinin, fiziksel aktivite ve fitness ölçümleri izlendi. Katılımcılar, bilişsel işlevi ölçmek için özel olarak tasarlanmış testler yaptılar ve beyin işlevlerini değerlendirmek için MRG’den geçtiler.

Ayrıca, kullanıcının fiziksel aktivitesinin yoğunluğunu, atılan adım sayısını ve kat edilen mesafeyi ölçen bir cihaz da taktılar. Araştırmacılar, katılımcıların zaman sınırı içinde mümkün olan en fazla mesafeyi kat etmek için olabildiğince hızlı yürüdükleri altı dakikalık bir yürüme testi ile zindeliği değerlendirdi.

Gogniat, “Bize her zaman egzersiz yapmanın iyi olduğu söylendi, ancak bence bu, egzersizin beyninizi gerçekten değiştirebileceğinin bir kanıtı.” diyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Narsist Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Beyin ağları fiziksel aktivite ile gelişir

Beyin bir grup farklı ağdan oluşur. Bu ağlar sürekli iletişim halindedir ve birbirlerine bilgi gönderirler.

Ancak beynin farklı bölümleri farklı zamanlarda aktiftir. Örneğin, vücut dinlenirken aktif olan ağ, bir kişi bir görevi tamamlamaya başladığında kapanır. O sırada başka bir ağ devreye girer.

Bu ağlardan biri aktifken diğeri kapatılmalıdır. Kapatılmıyorsa, bu bir kişinin beyninin olması gerektiği gibi çalışmadığının bir işaretidir.

Beyin ağları fiziksel aktivite ile gelişir

Bu ağlar, önemli bilgileri hatırlamak ve öz kontrol sergilemek gibi günlük yaşamdaki temel görevleri yerine getirebilmenin anahtarıdır. Ancak insanlar yaşlandıkça bu görevler genellikle daha zor hale gelir.

Bu çalışma, bu ağların, beynin nasıl çalıştığını etkilemek için fiziksel aktivite ve fitness ile nasıl etkileşime girdiğini inceleyen ilk çalışmaydı.

Gogniat, “Bu makale heyecan verici çünkü bize beyin ağları optimal olarak çalışmayan insanlar fiziksel aktiviteye girdiklerinde, yürütme işlevlerinde ve bağımsızlıklarında gelişme gördüğümüze dair bazı kanıtlar veriyor, hayatınızı kökten değiştirmeniz gerektiğini söylemiyoruz.” dedi.

Gogniat, işe giderken merdivenleri kullanmamız gerektiğini ve biraz daha fazla yürümemiz gerektiğini söylüyor. Çılgın ve yüksek yoğunluklu egzersizden bahsetmediğini söylüyor.

Yorum yapın