1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Genç Yaşta El Titremesi Neden Olur? Bir İnsanın Eli Neden Titrer?

Genç yaşta görülen el titremelerinin birçok nedeni olabilir. Özellikle genç yaşta el titremesi sizi endişeye düşürebilir ve bir hastalığın başlangıcı mı diye düşünebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere el titremesi hakkında merak edilen bilgileri vereceğiz.

Genç Bir İnsanın Eli Neden Titrer?

El titremesinin birçok nedeni olabilir. Sadece sol el titremesi veya sadece sağ el titremesi gibi sorunlarınız varsa bunun nedeni için birçok sebepleri olabilir.

El Titremesinin Nedenleri

  • Stres
  • Heyecan
  • Aşırı Kafein Tüketimi (Kahve, çay, kola, çikolata vb.)
  • Kan şekeri düşüklüğü
  • Fiziksel yorgunluk
  • Parkinson hastalığı

El Titremesi İçin Ne Yapmalıyım? Ne Gibi Önlemler Almalıyım?

El titremesinin yukarda gördüğümüz gibi birçok nedeni olabilir. Öncelikle sinir, stres ve heyecan gibi durumlar elinizin titremesine sebep olabilir. Kendinizi sakinleştirip heyecan gibi durumlarınız varsa kendinizi telkim edip bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz.

Aşırı kafein tüketiminden dolayı da elleriniz titriyor olabilir. Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durup elinizin titreme durumunun geçip geçmediğini test edebilirsiniz.

Sinirli, stresli, heyecanlı veya kafein tüketimi yapmadıysanız kesinlikle doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir. Ancak bu gibi durumlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da kendiniz test etmektense direkt olarak doktora gitmeniz en sağlıklı yol olacaktır.

El titremesi parkinson gibi ciddi hastalıkların başlangıcı olabilir. Bu yüzden ele titremeniz varsa en kısa zamanda uzman doktora görünmek sizin için en sağlıklı karar olacaktır.

El Titremesini Önlemek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler!

el titremesi nedenleri

El titremesi nasıl geçer? Aşırı stres, heyecan, yorgunluk ve kafein alımından kaçınmanız gerekiyor. Kendinizi fazla yormanız ve fiziksel olarak zorlamanız el titremesi yapabilmektedir. Özellikle fazla kahve içmek, aşırı kola ve çay tüketimi yapıyorsanız bunları azaltmanız yararınıza olacaktır. Ama en önemli nokta el titremeniz sıklıkla görülüyorsa bir uzman doktora görünmelisiniz.

Strese bağlı el titremesi nasıl geçer? Kendinizi spora, aktiviteye veya kendinize bir uğraş bulmanız kafanızı dağıtacağından stresinizi azaltacaktır.

Psikolojik el titremesi? Genellikle stres, heyecan, korku gibi durumlarda oluşmaktadır.

Hangi vitamin eksikliği el titremesi yapar? B12 vitaminin eksikliği el titremesine yol açabilmektedir. B12 vitaminin eksikliği pek çok hastalığa kapı açmaktadır.

Peki B12 Vitamini nelerde var? Balık, kırmızı et, yumurta, süt, kefir, peynir ve sakatatlarda bolca B12 vitaminin olduğu bilinmektedir.

El Titremesi Normal Mi?

Aşırı heyecan, stres, fiziksel yorgunluk veya aşırı kafein tükettiyseniz normaldir. El titremesinin sıklıkla görülüyorsa doktora görünmelisiniz.

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu gibi durumlarda Nöroloji bölümünden randevu almalısınız.

Yorum yapın