1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Görüntü İyileştirme Analiz Hizmeti Nedir?

Görüntü iyileştirme analiz hizmeti, özel yazılımlar kullanılarak video ya da fotoğrafların incelenmesidir. Eğer cinayet, kaçırılma, yaralama ya da cinayet gibi olaylara bizatihi olarak yaşamış ya da tanık olmuşsanız; ilgili görüntüler iyileştirilir. Böylece gerekli tespitler de zaman kaybetmeden yapılabilir.

Ancak görüntü netleştirme hizmeti almadan önce kişiler bunun ne olduğunu, ne zaman gereksinim duyulduğunu merak edebilir. Yazımızdan bu gibi soruların cevabını bulmanız mümkündür.

Görüntü İyileştirme Analizi Nedir?

Teknolojinin insan hayatına girmesi ile beraber, görüntü kaydetme imkanları da oldukça gelişmiştir. Bu bakımdan fotoğraf makineleri ve kamera gibi cihazlar, bir anı delil olarak saklayabilir. Ne var ki bazı durumlarda içerikten bir şey anlaşılamıyor olabilir. Bunun yanı sıra montaj veya manipülasyon da şüphe edilebilir.

Görüntü iyileştirme analiz hizmetide bu gibi durumlarda cevap arar. Böylece kişilerin aklında bulunan soru işaretleri de kaldırılır. Görüntü onarımı esnasında kullanılan iki yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi Uzamsal Alan Teknikleridir.

Bu işlemler, doğrudan görüntü pikselleri ile ilgilenir. Geliştirmeyi elde etmek için piksel değerleri üzerinden işlem yapılır. Basit olup düşük bir karmaşıklığa sahiptir. Böylece gerçek zamanlı uygulamalara yardım eder.

İkinci olarak frekans alanı tekniklerinden de yararlanılır. Bunlarda ilk olarak frekans alanına aktarım gerçekleşir. Fourier dönüşümü hesaplandıktan sonra tersine dönüşüm gerçekleştirilir. Hesaplama karmaşıklığı düşük bir metottur.

Bunların dışında görüntü analizi yaparken, farklı teknolojik sistemlerden de faydalanılır.

Görüntü İyileştirme Analizine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Görüntü iyileştirme analizi, laboratuvar ortamlarında teknolojik imkanlar ile gerçekleştirilir. Özellikle mahkemelerden talep edilmesi halinde yapılmaktadır. Her analizin türü değişir. Bazen kişinin elinde bir bıçak ya da silah olup olmadığı anlamak, bazen de belli olmayan bir plakanın okunması gerekebilir.

Görüntü incelemesi bu açıdan suç kanıtlaması ya da masumiyetin ispatı için bir delil olarak kullanılabilir.

Görüntü İyileştirme Analiz Hizmetini Kim Verir?

Görüntü netleştirme alanında profesyonel firmalar tarafından yapılır. Union Kriminal, uzman kadrosuyla şu gibi inceleme hizmetleri vermektedir;

  1. Aldatma olaylarında görüntülerin incelenmesi
  2. Trafik kazalarında kamera görüntülerinin incelenmesi
  3. Video veya fotoğraf içeriğinde montaj, manipülasyon olup olmadığı
  4. Görüntülerin iyileştirilmesi ve netleştirilmesi
  5. Net olmayan görüntülerde araç plakalarının belirgin hale getirilmesi
  6. Video ya da fotoğraf içinde yer alan şahsın, nesnenin ya da mekanın netleştirilmesi
  7. Fotoğraflar ve görüntü içerisindeki şüpheli şahıs arasında karşılaştırmalı inceleme
  8. Fotoğraf ya da video içerisine yerleştirilen gizli verilerin tespiti
  9. Güvenlik kamerası görüntülerinden, cinayet ya da yaralamada geçen suç aletini kimlerin kullandığının tespiti
  10. Kapkaç, hırsızlık ya da gasp gibi olaylarda, video kamera görüntülerinin incelenmesi

Eğer bu ve diğer konularda görüntü iyileştirme analiz hizmeti almak istiyorsanız, tek yapmanız gereken Union Kriminal ile iletişime geçmektir.

Yorum yapın