1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Harmony (ONE) Nedir? Nasıl Çalışır?

Harmony, rastgelelik ve parçalamaya dayalı bir mekanizma kullanarak güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetçilik arasında kolay bir uzlaşma sağlamayı amaçlar.

Kısaca

  • 2019’da piyasaya sürülen Harmony, gecikmeyi %1.000 azaltmak için shard adı verilen dört paralel blok zinciri ağı çalıştırıyor.
  • Uyum, doğrulayıcılar olarak adlandırılan paydaşların etkisini, onları belirli bir parçaya rastgele atayarak ve her hissenin boyutunu sınırlayarak kontrol eder.

Harmony nedir?

Harmony, 2018’de inşa edilen ve 2019’da Stephen Tse tarafından, ölçeklenebilirliği güvenlik ve merkeziyetçilikle dengelemenin kalıcı “blok zinciri üçlemesini” çözmek amacıyla başlatılan bir katman blok zinciridir.

Binance Launchpad aracılığıyla başlatıldı ve Mayıs 2019’da 23 milyon dolar net hasılat elde etti ve şu anda toplam piyasa değeri 1,5 milyar dolar. Ethereum ağı üzerinde çalışır ve doğrulayıcıların kendileri için basabilecekleri ve işlem ücretleri şeklinde çekebilecekleri ONE adlı bir jeton içerir. Geliştiricileri, ağın, her biri ortalama 2 saniye süren, saniyede 2.000 işlemi gerçekleştirebilmesiyle övünür. Ethereum’daki ortalama işlem, yaklaşık on dakika sürer. Ücretler de benzer şekilde 1.000 kat azaltılır.

Harmony (ONE) token nedir?

Harmony ayrıca, sahiplerinin ONE ve Ethereum ağı arasında hareket etmelerini sağlayan Horizen adlı bir çapraz zincir özelliği içerir; bu, hem 1. katman ağının güvenliğinden hem de 2. katman ağının verimliliğinden yararlanabilecekleri anlamına gelir. Şu anda, takas edilemeyen belirteçleri (NFT’ler) ödünç vermek için bir platform inşa ediyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Kripto Para: Airdrop Nedir Ne İşe Yarar? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Harmony nasıl çalışır?

Rastgele durum paylaşımının kullanılmasıyla Harmony, ölçeklenebilirliği iyileştirir ve işlem ve blok oluşturmayı hızlandırır. 

Rastgele durum paylaşımı, gecikmeyi azaltmak için ağın veritabanını parça adı verilen daha küçük bölümlere ayırmasına olanak tanır. Ayrıca, parçalama, ağ tıkanıklığını önlerken neredeyse anlık işlemlere izin verir.

Parçalama tekniği, uyarlanabilir bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması kullanan dağıtılmış bir rastgelelik oluşturma prosedürüne dayanır. Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve basit ve kolay doğrulama bu kombinasyonla mümkündür.

Hızlı Bizans Hata Toleransı protokolü (FBFT), Harmony ağı tarafından kullanılan BFT protokolünün bir çeşididir. FBFT, işlemleri paralel olarak işleyerek Harmony ağının hızını ve verimliliğini artırır. Eşzamanlı olarak Harmony, toplu bir imza kullanarak işlemleri imzalayarak iletişim maliyetlerini en aza indirir ve 250 veya daha fazla doğrulayıcının iki saniyeden kısa sürede bir fikir birliğine varmasına olanak tanır.

Harmony’nin (ONE) tokeni nedir?

Harmony’nin yerel token’ı ONE, stake edilebilir, kazanılabilir ve madenciliği yapılabilir ve ayrıca sahiplerine yönetişim hakları vererek ağın geleceği ile ilgili kararlara katılmalarına izin verir.

Bitcoin gibi, CoinMarketCap’e göre 9,4 milyarı halihazırda basılmış olan ve yalnızca 12,6 milyar tokenden oluşan sınırlı bir arza sahip. ONE tokenlerinin yaklaşık %15’i kurucu ekibe aittir. 

Harmony (ONE) tokeni nereden alınır?

Harmony’nin ONE tokenini Binance, Crypto.com, Binance TR, KuCoin ve Huobi Global dahil olmak üzere çeşitli borsalarda satın alınabilir.

Uyarı: Bu makalede hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir. Kripto para yatırımları yüksek risk içermektedir. Yatırım yaparken dikkatli olmalısınız ve sorumluluğun size ait olduğunu unutmamalısınız.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın