Hindistan’da kripto paralar yasal mı?

Hindistan’da kripto paralar yasal mı?
0

Kripto para birimi şu anda Hindistan için gri bir alandır. Ne yasal ne de yasa dışıdır. Bir parlamento üyesi, Hindistan’ın finans sekreteri ve maliye bakanı, yakın zamanda Hindistan’daki kripto para biriminin yasal statüsünü netleştirdi.

Hindistan’da kripto paranın yasal durumu

Maliye bakanının kripto para gelirlerini vergilendireceğini açıklamasının ardından, kripto paranın artık Hindistan’da yasal mı yoksa meşru mu olduğu sorusu tekrar tekrar gündeme geldi.

Hindistan’ın üst meclisi Rajya Sabha’nın bir üyesi olan Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı Bhagwat Karad, Cumartesi günü kripto para biriminin Hindistan’da yasal olmadığını açıkladı.

Gazetecilere, hem hükümetin hem de merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) kripto para birimlerini tanımadığını, bu nedenle şu anda Hindistan’da yasal olmadıklarını söyledi.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin sebebi ne? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

hindistan kripto para

Ancak kriptonun yasal statüsünün bu şekilde kalacağını söylemiyor, yasal statüsü ile ilgili gelecekte ne olacağının şu anda söylenemeyeceğinin altını çiziyor.

Bakan Karad’ın açıklaması, Hindistan maliye bakanı Nirmala Sitharaman’ın geçen hafta yaptığı açıklamayı yansıtıyor. Hükümetin bu aşamada kripto para birimini yasallaştırmayacağını veya yasaklamayacağını söyledi ve kriptoyu yasaklama kararının çeşitli istişarelerden girdi aldıktan sonra geleceğini vurguladı.

Kripto şu anda Hindistan’da ne yasal ne yasa dışı

Bakan Karad, kripto para birimlerinin Hindistan’da yasal olmadığını söylerken, Hindistan hükümeti defalarca kripto para birimlerinin de yasa dışı olmadığını belirtti.

Örneğin Maliye Bakanı TV Somanathan, bu ayın başlarında kripto varlıklarının şu anda yasa dışı olmadığını söyledi. Ancak bunlara yapılan yatırımların da teşvik edilmediğini vurguladı ve şunları söyledi:

”Gri bir alandalar. Kripto paralar yasadışı değil. Hindistan’da kripto varlıkları satın almak veya satmak yasa dışı değil.”

Bu arada maliye bakanı, kripto para işlemlerinden elde edilen gelirin vergilendirileceğini açıkça belirtti. Bununla birlikte, kripto endüstrisi, hükümetin bütçede önerilen %30 vergilendirmeyi yeniden gözden geçirmesi için dilekçe veriyor.

Hindistan hükümetinin kripto düzenlemesi konusunda birçok paydaşla geniş çapta danışmanlık yaptığı bildiriliyor. Maliye bakanı ayrıca hükümetin kripto sektörünü sürekli izlediğini söyledi.

Parlamentonun kış oturumunda görüşülmek üzere bir kripto para yasa tasarısı listelendi, ancak kabul edilmedi. Hükümetin şimdi tasarı üzerinde yeniden çalıştığı bildiriliyor.

Google Haberlerde Bizi Takip Edebilirsiniz.

Tıkla Takip Et... 

Bu kısımdan yorum yapabilirsiniz.