1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

İnsansı Robot Amenca İle Tanışın!

Teknoloji ve bilim dünyasının yeni bir atılımı olan Ameca insansı bir robot olarak insanların karşısına çıkarılmıştır. Tıpatıp insana benzeyen bir yüzü hareketleri ve konuşma şekli bulunmaktadır. Bir yapay zeka sistemi olarak çalışma gösteren ameca birçok farklı opsiyona da sahiptir. Yapım yeri ve geliştirme merkezi olarak İngiltere’de üretilen insansı robot ameca şimdiden merakla beklenen konulardan biri olmaktadır. İlk olarak Ces 2022 fuarında ziyaretçileri ile buluşan ameca yoğun ilgi ile karşılanmıştır. Yapay zekanın bir birleşimi olan insansı robot benzerlikleri ile dikkat çekmektedir. En önemli ilgi çeken noktalarından birisi ziyaretçilerden gelen soruları aynı şekilde yanıtlaması olmuştur.

Ameca Yeni Özellikler Geliştirdi!

insansı Robot

Piyasaya sunulduğundan beri birçok olumlu yanıt alan insansı robot çeşitli ünlülerden de eleştiri almıştır. Bunların arasında en önemlisi ünlü iş insanı Elon Musk tarafından videosuna yapılan ‘ iğrenç ‘ yorumu olmuştur. Fakat insansı robotun insana benzer özelliklerini görenler bu konuda hem fikir değil gibi durmakta. Birçok videosu bulunmakta olan ameca oldukça gerçekçi mimik ve hareketleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Her geçen gün yeni bir özelliği eklenmekte olan robota mimik ve yüz hareketleri için 17 adet bağımsız motor çalışmaktadır. İnsanlarla konuşup ve bunu yaparken de yüz hatlarını farklı şekillere sokabilmektedir. Herhangi bir cinsiyete sahip olmayan ameca gerçekçi ağız yapısı ve dişlere de sahiptir.

İnsansı Robot Ameca Yoğun İlgi Gördü!

İlk olarak Ces 2022 fuarında sergilenen robot ziyaretçilerden gelen sorulara da net ve açık bir şekilde cevap vermiştir. Yüz yapısı ve hareketleri açısından da tıpkı bir insan gibi çalışmaktadır. Renk tercihi yapılırken geliştiriciler tarafından bilinçli olarak da gri rengi tercih edilmiştir. Ameca’nın en büyük eksiklerinden birisi ise şu an yürüme işlevini yerine getiremiyor oluşudur. Geliştirici ekip bu konuya da bir çözüm bularak ilerleyen süreçte yürüme aktivasyonunu da yerine getirebilmesini sağlayacaktır. Ameca’ya eklenen hareket sensörleri göz kameraları da bulunmaktadır. Göğüs çevresinde bulunan bir kamera ile 2 metre mesafedeki insan yüzleri tanıyıp yaş ve cinsiyet gibi kavramları da tahmin edebilmektedir.

Son Yazımız İlginizi Çekebilir:

Kızılay KPSS Şartsız Personel Alıyor ! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum yapın