1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

İran, Şüpheli Döviz ve Kripto İşlemleri Nedeniyle 9.200 Banka Hesabını Engelledi!

İran İstihbarat Bakanlığı’nın şüpheli döviz ve kripto para işlemleri nedeniyle yaklaşık 10.000 banka hesabını bloke ettiği bildirildi. Eylem, ülkenin merkez bankası ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

9.219 Banka Hesabı Bloke Edildi

Yerel basında çıkan haberlere göre, İran İstihbarat Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, şüpheli döviz ve kripto para işlemleri nedeniyle bir dizi banka hesabını bloke ettiğini belirtti. Bakanlık detaylandırdı:

545 kişiye ait toplam 9.219 banka hesabı bloke edildi.

Açıklamada, bloke edilen toplam işlem değerinin 60 trilyon İran tomanının üzerinde olduğu ve İran açık piyasasındaki günlük dolar kuruna göre yaklaşık 2 milyar dolar olduğu belirtiliyor. İran’ın para birimi son zamanlarda ABD doları karşısında dört ayın en düşük seviyesini gördü.

Son yazımız ilginizi çekebilir: 44 Ülke Bitcoin’i Konuşmak İçin El Salvador’da Toplanacak! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ancak bakanlık, hesaplar veya cironun ne kadarının dijital para biriminde olduğu hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi.

İran, Şüpheli Döviz ve Kripto İşlemleri Nedeniyle 9.200 Banka Hesabını Engelledi!

İstihbarat Bakanlığı’nın eylemi hakim kararıyla ve ülkenin merkez bankasıyla işbirliği içinde gerçekleştirildi. İran hükümetinin yasadışı ve yetkisiz döviz ve kripto para birimi işlemleriyle mücadele etme planının bir parçasıydı. Geçen yıl Aralık ayında bakanlık, ülkedeki 700’den fazla “yasadışı” döviz tüccarının banka hesaplarını dondurduğunu duyurdu.

Bu arada İran, yetkisiz kripto para madenciliğini de çökertiyor. Yetkililer, son iki yılda yaklaşık 7.000 yetkisiz madencilik tesisini kapattı. İran hükümeti ayrıca, ek para cezaları ve hapis cezası da dahil olmak üzere yasadışı kripto para madenciliği cezalarını artırmak için yeni kurallar hazırladı.

Yorum yapın