1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Japonya’da İnternet Hızı Rekor Kırdı! 1,02 Petabit Hıza Ulaştılar!

Japonya’da yapılan son testlerde veri aktarım hızı için yeni bir rekor kırıldı. Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’ndeki (NICT) Ağ Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre 1.02 petabit internet hızına ulaşıldı. Bu, evdeki en hızlı internetin yaklaşık 100.000 katına denk gelmektedir.

1.02 petabit ile internet hız rekoru aşıldı

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte veri aktarım hızları da önem kazanmaktadır. Japonya’daki Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’nde yapılan son deneyler, 1.02 petabitlik bir hıza ulaşıldığını ortaya koydu. 1 petabit ile 1.000.000 gigabayt arası Bu hız saniyede 127.500 GB veriye eşit olduğu için gönderilebilir demektir.

NICT araştırmacılarının makalesine göre, yeni veri aktarım testinde kullanılan özel çok çekirdekli fiber optik kablolar bulunuyor. Yaklaşık 52 km mesafeden veri aktarıldığı deneyde saniyede 1.02 petabit hıza ulaşıldı. Bu rakam internet hızı ise 1,020,000,000 Mbps’ye tekabül etmektedir.

Japonya’da hız şimdilik sadece laboratuvar ortamında denenmiş olsa da fiber optik ağ kullanılarak elde edildiği için dikkat çekiyor. Araştırmacılar, veri aktarım hızı yükseltmelerinin bu şekilde kolaylıkla yapılabileceğini düşünüyor.

1 petabit internet hızı aslında günümüz teknolojisi için oldukça şaşırtıcı bir rakam. Araştırmacılarına göre, saniyede 1,02 PB Stream sayesinde 8K ile 10 milyon kanal mümkün. Yani 8K’da açılan canlı yayınlar tüm dünyada kesintisiz olarak izlenebilmektedir.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Xiaomi 12 Ultra Ne Zaman Çıkıyor Temel Özellikleri Neler?!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu ilk kez olmuyor!

Yeni araştırma internet hızı için bir rekor kırsa da, araştırmacılar petabit hızlarına ilk kez ulaşmıyor. Daha önce Intel, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarının 19 gününü Brezilya, Japonya ve ABD’deki web sitelerinde canlı yayınlamıştı.

5G ve mobilite çözümlerin hızla büyümesiyle birlikte yüksek hızlı veri aktarımına ihtiyaç duyulacak. Bu nedenle internetin daha hızlı olması birbirine bağlanacak cihazların geleceğine ışık tutuyor. Araştırma, “Bu sonuç, yeni bant genişliği hizmetlerini destekleyebilecek iletişim sistemlerine yardımcı olacak” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın