1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Karanlık Madde İçeriği Nedir?

Oluşan bu madde türü erken evrende sıkışıp kalarak kuantum keselerinden oluşmuş olma ihtimali bulunur. Karanlık madde ışıkla etkileşime girmeyip kütle çekimi imi ekisini sahip olarak evrene yayılmış bir durumda bulunan minik kara delikler üretiyor olabilir. Bulunan yeni teoriye göre bu kara delikler fermiyon olarak bilinmekte olan atom altı parçalarından oluşarak kuantum keselerinin erken evrende sıkışması ile oluşmuş olma ihtimali vardır. Bu teoriye göre karanlık maddenin erken evrende niçin daha baskın olduğu açıklanabilir.

Karanlık Madde Evrene Nasıl Hakim Oldu?

Karanlık Madde

Seul ulusal üniversitesi’ndeki teorik fizik merkezinden bilim insanları ke-pan xie ve kiyoharu kawana karanlık maddenin Evrene nasıl hakim olduğunu açıklayacak türden bir hikaye üretti. Evren henüz bir saniyeden daha genç bir durumdayken yeni bir parçacık türü çok daha küçük bir parçacık oluşturacak şekilde çökmesi ile minik Kara delikleri oluşturdu. Bu kara delikler zamanla daha çok çoğaldı ve evrene hakim hale geldi. Astronomlar ve fizikçiler galaksilerden kozmik abi evrendeki her büyük yapıya yayılma gösteren evrendeki maddenin %80’inden fazlasını bu gizemli maddeyi hala açıklayamamaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer açıklama ise karanlık maddenin Kara deliklerden oluşuyor olmasıdır. Doğal olarak Kara deliklerde karanlık madde gibi herhangi bir ışık yaymaz. Xie “ışık yaymayan kompaktçı isimler olarak kara delikler karanlık maddeyi açıklayabilir.” demektedir.

Trilyonlarca Minik Kara Delik Oluşmasına Yol Açmış Olabilir

Astronomlar uzun bir süre boyunca karanlık maddenin Yıldız kütleli Kara deliklerle açıklanamayacağını biliyorlardı. Bunun nedeni ise evrenin başlangıcında karanlık maddeye karşılık gelecek kadar Kara deliği oluşturulabilecek türden sayıda Yıldız üretilmemiş olmasındandı. Fakat evrenin en erken dönemlerinde oldukça karmaşık bir fizik mevcuttu. O dönem için her ne olduysa trilyonlarca minik kara deliğin oluşmasına yol açmış olabilir. Bu kara delikler günümüze kadar varlıklarını korudularsa da karanlık madde için bir açıklama olabilir. Xie ve Kawana, karanlık maddenin kökeni için İlker karadelikleri oluşturmak adına modellerini ikinci malzeme olan ferminyonları da dahil etti. Fermiyonlar evrenin Temel yapı taşlarını oluşturacak parçacıkların sınıfını oluşturmaktadır. Buna bir örnek verilecek olursa vücuda oluşturan elektronlar protonlar ve nötronlar fermiyon sınıfındadır.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Sanal Gerçeklik Nedir ?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum yapın