1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Mekanınıza Uygun Solar Panel Sistemi Nasıl Seçilir?

Güneş enerjisi (güneş enerjisi), kendi kendine yeten sistemlerin yerinde üretim ve tüketim ile anlaşılmasını ve uygulanmasını sağlayan bir sistemdir. Bu iki faydadan yararlanmanın yetiştiriciler ve iklim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bursa güneş paneli, güneşin ışıma enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bir araçtır. Güneş pillerinin birleştirilmesiyle de oluşur.

Solar Panel Kalitesi

Solar panel seçerken en önemli kriterlerden biri kalitedir. Güneş panellerinin kalitesi, üretim süreci ve yapımında kullanılan malzemeler tarafından belirlenir. Piyasada kalite, fiyat ve verimlilik açısından farklı ürünlere sahip onlarca farklı üretici bulunmaktadır.

Kalitenin ön saflarında yer alan premium üreticiler, hücre üretiminden montaja kadar üretim sürecinin tüm aşamalarını dikey olarak entegre eder, planlar ve kontrol eder. Daha kaliteli paneller üretmek için Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz.

Bazı üreticiler sadece montaj yapmaktadır. Tüm bileşenleri düzenli olarak farklı üreticilerden satın alıyorlar ve birleştiriyorlar.

Üretimlerini otomasyona değil, insan emeğine dayandırıyorlar. Bu nedenle ürünlerini nispeten cazip fiyatlarla piyasaya sürüyorlar ama kalitesi şüpheli. En önemlisi ürettikleri paneller kendi aralarında bile farklılık gösterebiliyor, bu yüzden ürettikleri ürünler arasında tutarsızlıkların olması olağan bir durumdur.

Enerji Verimliliğine Dikkat Edin

Bir güneş modülünün verimliliği, radyasyonun elektrik enerjisine dönüşüm oranı olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle verimlilik, panelin ne kadar güç ürettiğini belirler. Verimlilik ve fiyat arasında doğrudan bir ilişki vardır. Verim ne kadar yüksek olursa, solar panel fiyatları da o kadar yüksek olur.

Ancak en verimli panel, en iyi ve en pürüzsüz panel anlamına gelmez. İhtiyaçlarınızı belirlemeniz ve bu gereksinimleri karşılayan bir panel satın almanız yeterlidir. Örneğin bir Ferrari piyasadaki birçok arabadan daha hızlıdır ancak işe gidip gelmek veya çocuklarınızı okula götürmek için kullanıyorsanız, bu iyi bir fikirdir.

Güneş Modülünün Sıcaklık Katsayısı

Bir fotovoltaik modülün sıcaklık katsayısı önemli bir seçim kriteridir, modülün performansını ne kadar etkilediğini gösteren “-0.28%/°C” veya “-0.40%/°C” şeklinde yazılan bir değerdir. Paneller elektrik ürettiğinde, güneşten gelen radyasyonun bir kısmı elektrik enerjisine, bir kısmı da ısıya dönüştürülür. Bu nedenle plaka kaçınılmaz olarak sıcak olacaktır. Hücre ısındıkça bir yandan akım artarken diğer yandan gerilim değeri azalır. Voltaj düşüşü çıkış gücünü olumsuz etkileyecek ve panel daha az güç üretecektir.

Güneş modülleri için garanti süresi

Garanti süresi, üreticinin ürününe ne kadar güvendiğini gösterir. Ürün garantisi ve performans garantisi olarak iki tür garanti vardır.  Her iki garanti süresi de önemlidir, ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. Piyasadaki panellerin çoğu 25 yıllık performans garantisiyle satılmaktadır. Panel seçerken garanti süresi önemlidir, ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. 25 yıl garantili panel varken 10 yıl garantili panel alırsanız kısa ve orta vadede kararınızı sorgulayacak sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ancak, garanti sorunları genellikle iki yönlüdür. Bunu yapmamak, gelecekte herhangi bir hak talebinde bulunmanızı engelleyecektir. Üreticiyi tanımıyorsanız garanti şartlarınızı kontrol etmenin en külfetli ama en doğru yolu garanti şartları dosyanızı kontrol etmektir.

Yorum yapın