Microsoft Activision’ı Satın Alıyor!

Microsoft Activision’ı Satın Alıyor!
0

Yazılım devi Microsoft, bugün oyun dünyasının en büyük oyun geliştiricilerinden ve yayıncılarından Activision Blizzard‘ı satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. 68.7 milyar dolar değerinde tamamı nakit bir işlemi içeren anlaşma, Microsoft’a Call of DutyCandy CrushWorld of Warcraft ve Diablo gibi önemli franchise sahipliğini verecek. Şirket ayrıca bu satın almanın metaverse için yapı taşları sağlayacağından bahsetti.

Satya Nadella Microsoft

Microsoft, Metaverse’ini Oluşturmak İçin Acrivision’ı Satın Alacak!

Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, dünya çapında 10.000’den fazla çalışanı olan oyun geliştirme şirketi Activision Blizzard’ı satın aldığını duyurdu. Yayınlanan bir basın açıklamasına göre anlaşma şirket tarafından yapılan bu türden en büyük satın alma olan 68.7 milyar dolarlık bir işlemi içerecek! Satın alma hakkında Microsoft CEO’su Satya Nadella şunları söyledi:

”Oyuncuları ve yaratıcıları ilk sıraya koyan ve oyunu güvenli, kapsayıcı ve herkes için erişebilir kılan yeni bir oyun çağını başlatmak için birinci sınıf içeriğe, topluluğa ve buluta derinden yatırım yapıyoruz.”

Satın alma, Mictorosft’un birlikte aylık 400 milyondan fazla aktif oyuncuya sahip olan Call of DutyCandy CrushWorld of Warcraft ve Diablo gibi büyük franchise’lerin kontrolünü ele geçirmesini sağlayacak.

Bu yazı ilginizi çekebilir: GTA 6 Ne Zaman Çıkıyor? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

microsoft metaverse

Metaverse’in Önemli Bir Parçası Olarak Oyun Oynamak!

Satya Nadella için, Activision‘ın satın alınması Microsoft‘un ve oyun ortamının büyümesini hızlandıracak ve Microsoft‘un meta veri tabanını ele geçirmesi için yapı taşları sağlayacaktır. Bu konuda SatyaNadella, şunları Söyledi:

”Oyun, günümüzde tüm platformlarda eğlencede en dinamik ve heyecan verici kategoridir ve metaverse platformlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır.”

Şirket, oyun bölümünü veya Xbox ortamını içeren metaverse ile ilgili herhangi bir hamle açıklamamış olsa da, Satya Nadella bu konuda daha fazla gelişmeye işaret etti. Ancak şirket, ofis için kendi metaverse’ini Mesh biçiminde almaya çalışıyor. Mesh, Microsoft Teams kullanan kişilerin toplantı yapmasına ve çevrimiçi avatarlarla sohbet etmesine olanak tanıyarak daha kapsamlı ve katılımcı bir deneyim için video konferansların yerini alacak.

Birçok blockchain oyun şirketi, çeşitli sonuçlarla metaverse konusundaki görüşlerini sundu. Kullanıcı tarafından oluşturulan NFT’leri içeren bir metaverse oyunu olan Sandbos, platformda sanal arazi parsellerine yatırım yapmış olan Hong Kong’daki PWC de dahil olmak üzere farklı şirketlerin dikkatini çekti. Oyunun arkasındaki şirket olan Animoca Brands, web3 projelerini desteklemek ve meta veri tabanını oluşturmak için son zamanlarda 358 milyon dolar topladı..

Yorum Yap