1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Room Filmi ve Jack’in Hikayesi

Room filmi 14. dakikasında Jack, kaldıkları odada bir fare görür ve ona kendi yemeğinden verir. Annesinin de fareyi öldürmesi üzerine “O yaşayan bir şeydi, gerçekti” der. Bu sahneden biz Jack’in dış dünyadan soyutlandığını ve dış dünyayı tanımadığını anlıyoruz. Yine ilerleyen sahnelerde Jack’in annesi “Uyuyunca televizyonun içine mi gireriz?” demesinden de televizyonu bir televizyon evi olarak bildiğini anlıyoruz. Yani aslında Jack’in annesinden dinlediği kadarıyla odanın dışında kimse yok ve odanın dışarısı uzay. Filmde, Joy’u küçük yaşta kaçıran “Yaşlı Nick” adını taktıkları kişi de, Joy’a hem tecavüz de bulunduğu için hem de psikolojik şiddet uyguladığı için oldukça bir karamsar hava hâkimdir.

“O yalnızca benim, bana ait”

Room Filmi

Room filmi sırasında Annesinin türlü yollara deneyerek odadan kaçma planın ne kadar zekice ve cesurca bir karar olduğu ayrıca dikkat çeken bir sahnedir. 5 yaşındaki Jack’in ise kamyonetten atlaması ve ilk gördüğü kişiye elindeki yardım isteyen kâğıdı vermek istemesinde de ne kadar çaresiz ve cesur olduğunu anlıyoruz. Eve dönebildikleri sahne de ise, Joy’un üvey babasının öz babasından kendilerine daha iyi davrandığını görüyoruz. Röportaj sahnesinde, gazetecinin Joy’a Jack’in babasının kim olduğunu sorduğunda, “O yalnızca benim, bana ait” demesi de etkileyici sahnelerdendi.

Room Filmi Kapana Kısılmış Olma Hissini Oldukça İyi Yansıtıyor !

Ayrıca filmde dikkat çeken bir başka unsur diş ve saç unsurudur. Annesinin çürük dişi çıktığında oğluna dişini vermesi ve bunu sakladığında onun gücünü vereceğini söylemesi, aynı şekilde Jack’in de annesine saçını kestirip vermesi filmde, etkileyiciliği arttırmak adına kullanılan retorik bir unsurdur. Son sahne olan hamak sahnesinde ise Jack, odayı tekrar görmek ister. Annesiyle birlikte odaya girer ve filmin en başında eşyalara “Günaydın” dediği gibi, son sahnede de eşyalarla veda eder ve oda Jack’in gözünde küçülmüş görünür. Çünkü Jack, dış dünyayı görüp, tanımıştır. Room’un vermek istediği mesajın ise dünyada gözümüze sıradan ve basit gelen her şeyin, her türlü aktivitenin aslında bir kıymeti olduğunu ve bunların günü geldiğinde zorla elimizden alındığında nasıl da kapana kısılmış hissedebileceğimizi anlatmak olduğunu düşünüyorum.

Yorum yapın