Rus Hükümeti, Kripto Ekonomisinden 13 Milyar Dolar Vergi Alacak!

Rus Hükümeti, Kripto Ekonomisinden 13 Milyar Dolar Vergi Alacak!
0

Medya tarafından alıntılanan bir hükümet belgesine göre, Moskova’daki yetkililer Rus kripto pazarından 13 milyar dolardan fazla vergi ödemesi toplamayı bekliyorlar. Tahmin, Rus kurumlarının ülkedeki kripto para birimlerinin geleceği hakkında tartışmalar yürüttüğü sırada geliyor.

Rus Analistleri, Bir Trilyon Rublenin Devlet Kasalarına Kripto Vergileri Olarak Gireceğini Söyledi!

Bakanlıklar ve düzenleyiciler Rusya’nın gelecekteki kripto politikasını tartışırken, basına sızdırılan bir belge görüşmelerle ilgili ayrıntıları sağladı. Bloomberg tarafından yakın zamanda alıntılanan kaynaklar, hükümetin şu anda müzakerelerde kullandığı bir tahmine göre, Rusların kripto para biriminde 16,5 trilyon rublenin üzerinde (yaklaşık 215 milyar dolar) olduğunu ortaya koydu.

Bu rakama atıfta bulunan politika özeti daha sonra başka bir önemli çıkışı yayınlayan The Bell haber kaynağı tarafından da aktarıldı. Yazarlara göre, Moskova basitleştirilmiş bir vergi rejimini seçse bile, dijital varlık endüstrisinden beklenen vergi gelirlerinin toplamı potansiyel olarak yılda bir trilyon rubleye, ABD para biriminde 13 milyar dolara ulaşabilir.

Analiz, Rusya’nın kripto pazarının büyüklüğü hakkında çeşitli değerlendirmeler sunarak, ülkenin küresel kripto ekonomisindeki payının %12 veya daha fazla olabileceğini düşündürüyor. Aynı zamanda rapor, federal hükümete bağlı analitik merkez tarafından üretilen bu tahminin bazı yetkililer tarafından şüpheyle karşılandığını belirtiyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Ukraynalı Gönüllü Gruplar, Rusya ile Gerginlik Ortasında Bitcoin Bağışlarını Kabul Ediyor! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Rusya Kripto Para Düzenlemesi

Uzmanlar, kriptoyla ilgili vergilerin iki ana kaynaktan toplanabileceğini detaylandırıyor borsalar ve hizmet sağlayıcılar gibi tüzel kişilerden alınan vergiler ve yatırım vergileri. Hesaplamaları, devletin lisanslı kripto ticaret platformlarından yılda 90 ila 180 milyar ruble alabileceğini ve gelir vergisinin 606 milyar rubleye kadar getirebileceğini gösteriyor.

“Dijital Finansal Varlıklar” yasasının kabul edilmesinden sonra bile, Rusya henüz kripto alanını kapsamlı bir şekilde düzenlememiştir. Rus parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması’ndaki bir çalışma grubu, şimdi kalan düzenleyici boşlukları doldurmak için yasama teklifleri hazırlıyor.

Ocak ayında Rusya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin kullanımı, değişimi ve madenciliği konusunda geniş kapsamlı bir yasak önerdi. Bununla birlikte, para otoritesi o zamandan beri , merkezi olmayan dijital para konusundaki katı duruşuna ve kripto topluluğunun üyelerinden gelen olumsuz tepkilere karşı artan muhalefetle birlikte kendisini tecritte buldu.

Bu arada Maliye Bakanlığı, yasaklama yerine katı hükümet kuralları altında düzenlemeyi tercih eden kendi alternatif yaklaşımını geliştirdi. Hazinenin yanında yer alan Rus hükümetinin bu hafta sonuna kadar farklı düzenleyici senaryolar sunması bekleniyor.

Google Haberlerde Bizi Takip Edebilirsiniz.

Tıkla Takip Et... 

Bu kısımdan yorum yapabilirsiniz.