Tesla, ”hayalet frenleme” problemini araştırıyor!

Tesla, ”hayalet frenleme” problemini araştırıyor!
0

Hükümet, Tesla Model 3 ve Y’deki “hayalet frenleme” hakkında son dokuz ay içinde sahiplerinden 354 şikayet aldığını söylüyor. Araştırma, 2021 ve 2022 model yıllarına ait tahmini 416.000 aracı kapsıyor.

Herhangi bir kaza veya yaralanma bildirilmedi.

ABD hükümeti, Tesla otomobillerinin otoyollarda beklenmedik bir şekilde fren yaptığına dair raporları araştırıyor

Araçlar, uyarlanabilir hız sabitleyici ve şeritlerinde otomatik olarak fren yapmalarını ve yönlendirmelerini sağlayan “Otomatik Pilot” gibi kısmen otomatikleştirilmiş sürücü yardımı özellikleriyle donatılmıştır.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından Perşembe günü yayınlanan belgeler, araçların otoyol hızlarında beklenmedik bir şekilde fren yapabileceğini söylüyor.

Tesla hataları

Ajans, “Şikâyetçiler, hızlı yavaşlamanın uyarı vermeden ve genellikle tek bir sürüş döngüsü sırasında tekrar tekrar meydana gelebileceğini bildiriyor” diyor.

Şikayetlerde bulunan birçok mal sahibi, otoyolda arkadan çarpılmasından korktuklarını söylüyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Apple Metaverse’ye Yatırım Yapıyor! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

NHTSA, müşterilerin araç güvenliğini karşılaştırabilmeleri için müşteri şikayetlerini web sitesinde kamuya açık hale getirdi

NHTSA, Aralık 2021’de, araba hareket halindeyken oyunların dokunmatik ekranında oynanmasına izin veren Passenger Play özelliğini devre dışı bırakarak tahmini 580.000 aracı kapsayan açık bir soruşturma başlattı.
Geçen Ağustos ayında NHTSA, yaklaşık 765.000 Tesla otomobilini kapsayan acil durum araçlaının karıştığı 11 kazada otopilot sisteminin rolünü araştırmaya başladı.

NHTSA’nın Kusur Soruşturma Ofisi (ODI), şikayetler üzerine Tesla’ya ”ön değerlendirme” başlattı. Bu, ajansın resmen araçları geri çağırmadan önceki aşamadır.

Olaylar sonucunda herhangi bir kaza, yaralanma veya can kaybı yaşanmadığı belirtildi.
Şikayetçiler, hızlı yavaşlamanın uyarı vermeden, rastgele ve genellikle tek bir sürüş döngüsünde tekrar tekrar gerçekleşebileceğini bildiriyor.

”ODI, potansiyel sorunun kapsamını ve ciddiyetini belirlemek ve güvenlikle ilgili olası sorunları tam olarak değerlendirmek için bu ön değerlendirmeyi başlatıyor.”

11 Şubat 2022 tarihli bir şikayette, sürücü şöyle diyor: ”Ağır frenleme belirgin bir sebep olmaksızın ve hiçbir uyarı olmaksızın gerçekleşir, bu da arkadan çarpışmalar için birkaç ramak kalaya neden olur.. 


3 Şubat 2022 tarihli bir başka şikayette kullanıcı, ”belirgin bir sebep olmadan hayali frenleme” şikayetinde  bulunarak, araçlarının aniden 73mp’den 59mp’ye ”iki saniyede” yavaşladığını belirtti.

Google Haberlerde Bizi Takip Edebilirsiniz.

Tıkla Takip Et... 

Bu kısımdan yorum yapabilirsiniz.