Ukraynalı Gönüllü Gruplar, Rusya ile Gerginlik Ortasında Bitcoin Bağışlarını Kabul Ediyor

Ukraynalı Gönüllü Gruplar, Rusya ile Gerginlik Ortasında Bitcoin Bağışlarını Kabul Ediyor
ukrayna
0

Ukrayna güçlerini desteklemek için fon toplayan hükümet dışı ve gönüllü kuruluşlar, kripto para biriminde bağış kabul ediyor. Bulgular, Ukrayna sınırına asker toplamakla suçlanan Rusya ile artan gerilimin ortasında yayınlandı.

Ukraynalı Kuruluşlar Kripto ile Crowdfund Savunma Çabaları

Blockchain analitik firması Elliptic tarafından yapılan bir araştırma, Ukraynalı STK’ların ve gönüllü grupların kripto para biriminde birkaç yüz bin dolar topladıklarını ortaya çıkardı. Şirketin araştırmacıları, dijital varlıklarda yapılan bağışların geçen yıl %900 arttığını buldu.

Bu grupların çoğu, protestoculara yardım ettikleri 2014’teki Maidan devrimi sırasında kuruldu. Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden bu yana, Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesindeki Rus yanlısı güçlere karşı savaş çabalarını gönüllüler, silahlar ve malzeme göndererek destekliyorlar.

Son birkaç yılda kuruluşlar, banka havaleleri ve ödeme uygulamaları aracılığıyla milyonlarca dolarlık itibari para aldı. Yazarlar, bu arada, bağışçıların geleneksel finansal sistem tarafından dayatılan kısıtlamaları aşmalarına izin verdiği için bitcoin’in alternatif bir finansman kanalı haline geldiğini belirtiyor.

Elliptic, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü gruplar tarafından kullanılan birkaç kripto cüzdanı belirledi ve toplamda 570.000 doların üzerinde dijital para aldıklarını tespit etti. Fonların çoğu geçen yıl boyunca transfer edildi.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Rus Hükümeti, Kripto Ekonomisinden 13 Milyar Dolar Vergi Alacak! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

ukrayna btc

Kripto para birimini kabul eden gruplar arasında Ukrayna ordusuna askeri teçhizat, tıbbi ürünler ve eğitim sağlayan Come Back Alive da bulunuyor. 2018’de kripto seçeneğini tanıttı. Kuruluş, 2021’in ikinci yarısında dijital para biriminde neredeyse 200.000 dolar aldı.

Üyeleri 2016’dan beri Rusya’nın savunma bakanlığına karşı da dahil olmak üzere Rus hedeflerine siber saldırılar düzenleyen Ukrayna Siber İttifakı, yalnızca kripto bağışları alıyor. Geçen yıl BTC , LTC , ETH ve çeşitli stablecoin’lerde 100.000 dolara yakın para aldı.

Belarus merkezli Siber Partizanlar, yalnızca bitcoin kabul eden başka bir hacktivist kolektiftir. Rus birliklerinin ülkeden çekilmesini talep eden Belarus demiryolu sistemlerine yönelik bir siber saldırının sorumluluğunu üstlendi. Rapora göre, son altı ayda BTC’de 84.000 dolar topladı.

Myrotvorets Center, merkezi Ukrayna’nın başkentinde bulunan ve paralı askerlerden gazetecilere kadar Rusya için çalışan kişiler hakkında bilgi veren bir STK’dır. Kripto bağışlarını etkinleştirdiğinden beri, Paypal hesabının kapatılmasından sonra BTC’de en az 268.000 $ birikmiştir.

Bu kuruluşlar genellikle özel bağışçılar tarafından finanse edilirken, bazılarının Kiev’deki hükümetle yakın bağlarını sürdürdüğüne inanılıyor. Elliptic, böylece Ukrayna’nın para toplamak için kripto para kullanan diğer ülkelere katıldığını söylüyor.

Raporda, enerji rezervlerini ve kripto ödemelerini dış yaptırımları atlatmak için para kazanmak için bitcoin madenciliğini kullanan İran’ın yanı sıra silah programlarını finanse etmek için dijital paraları çaldığı iddia edilen Kuzey Kore’den bahsediliyor.

Raporda, Rusya’nın aslında çatışmanın başlangıcından bu yana para toplamak için kripto kullandığını belirtiyor. Doğu Ukrayna’daki Rus yanlısı ayrılıkçılar için para toplayan bir dizi çevrimiçi kampanya, fiat’ın yanı sıra kripto para birimini de kabul etti. “Donbass’ı Kurtarın” başlığı altında yürütülen bunlardan biri, 2014 ve 2016 yılları arasında en az 68 bitcoin bağışı kaydetti.

Google Haberlerde Bizi Takip Edebilirsiniz.

Tıkla Takip Et... 

Bu kısımdan yorum yapabilirsiniz.