1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Uzmanlar Uyarıyor! Bayramda Çocuklarınıza Bunları Vermeyin!

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı olan doktorlar bayram şekerlerinin arasındaki katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve besin boyalarının çocuklarda alerjik tepkilere sebep olabileceğini söylemektedir.

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı ile ilgilenen çocuk doktorları Ramazan Bayramı dolayısı ile çocukların bayram şekeri tüketimi mevzusunda anne babalara uyarılarda bulundu.

Bayram şekerlemelerinin çocukların sindirim sistemlerini negatif etkilediğini değinen uzman doktorlar şekerlerin kan şekerinin çabuk yükselmesine ve sindirim sisteminin, bilhassa bağırsak düzeninin bozulmasına, ishal, kusma, karın ağrısı gibi hallere neden olabildiğini belirttiler.

Çok Şeker Tüketimi Reflüyü Başlatabilir!

Şeker tüketiminin çocukların beslenme düzenini alt üst ederek sebze başta gelmek üzere lüzumlu besin ögelerinin tüketilmesini düşürebileceğini aktaran çocuk doktorları, “Bu hal kabızlık ve beslenme sorununa yol açabilir. Çikolatanın çok tüketimi reflüyü tetikleyebilir” diye anne babaları uyardılar.

Bayram şekerlerinin arasındaki katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve besin boyalarının bilhassa alerjiye eğilimli çocuklarda alerjik tepkilere sebep olabileceğini açıklayan çocuk doktorları “Kakao veya kuru yemiş alerjisi olan çocuklarda bilhassa çikolata tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Alerjik çocukta şeker veya çikolata tüketimini takiben kısa zaman sonra sık bir şekilde kaşıntı, döküntü olmak üzere, öksürük, bulantı, kusma, ishal gibi hallere ek tansiyon yükselmesi, ciğer darlığı, şok gibi yaşama risk oluşturan haller oluşabilir” diye doktorlar uyardı.

Çürük Dişlerin En Önemli Sebebi Şeker

Çocuklar glikozun diş minesi için mühim bir risk olduğunu vurgulayarak, “Çürük dişlerin en mühim sebebi olmakta olan şeker tüketimi kısıtlanmalı, tüketildiği hallerde diş fırçalanması ihmal edilmemelidir. Bu hususta anne babalar çocuklarına örnek olmalı, ilk dişler çıkmaya başladıktan sonra diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasına rehberlik etmelidirler.

Çocukların okul çağına kadar şeker, çikolata gibi besleyicilik değeri bulunmayan yiyeceklerle tanıştırılmaması icap ettiğini değinen çocuk doktorları “Şeker veya çikolata hiçbir vakit hediye olarak verilmemelidir. Özellikle ‘’aile büyüklerinin de bu kaidelere uyması hususunda bilinçlendirilmesi önem taşır” şeklinde açıklama yaptılar.

Çocuklar için bayramda en hoş armağanın “sevgi dolu bir kucaklama” olduğunu, çocukları sevindirmek için finansal bir armağan verilmek istenmesi durumunda bunun yaşına makul bir kitap olabileceği de bir alternatif olabilir.

Son yazımız ilginizi çekebilir;”Anonim Şirketi Nasıl Kurulur?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi belirtebilir ve emojileri kullanabilirsiniz.

Yorum yapın