1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

WEB 3.0 NE DEMEK?

Web 3.0 ne demek? sorusunun cevabı için biraz konuyu açmamız gerek. İnternet, herkes’in kullandığı ve hayatamızın bir parçası olduğu gerçeği ortadadır. Birçok işimizi internetten üzerinden çözüyoruz. İş, eğitim, alışveriş, araştırma ve oyun gibi birçok şeyi internet üzerinden hallediyoruz. Dolayısıyla hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumdadır.

İnternet dünyası giderek gelişiyor ve geliştikçe karşımıza hep yenilikler çıkıyor. Biz bu zamana kadar web 2.0 kullanıyorduk. Artık bir devrim daha gerçekleşecek ve web 3.0 hayatımıza girecek. 

Web 1.0 1980 yılının son çeyreğinde çıkmıştı ve nispeten daha az katılımcıya sahipti yani yenilik çok azdı. Son 20 yıldır ise web 2.0 kullanıyoruz. GoogleYoutubeFacebookTwitter ve birçok markalar web 2.0 sayesinde geliştiler. Şimdi ise artık web 3.0 geliyor bir devir yaklaşıyor diyebiliriz. ”World Wide Web” açılımına sahip ve ”www” olarak tanınan internet ağının gelişimi nispeten Metaverse ile de kesişiyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir: WEB 3.0 COİNLERİ HANGİLERİDİR? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

metaverse web 3.0

Web 3.0 Ne İşe Yarar?

GoogleYoutube, Facebook ve Linkedln gibi birçok markanın web 2.0 sayesinde geliştiğini düşünürsek web 3.0‘ün bizi heyecanlandırması gayet normaldir. Bitcoin, Etherium gibi kripto para blok zincirinin interneti yeni evrimine ulaştırıp, bizi Web 3.0‘a ulaştırması umut ediliyor.

Web 3.0 Ne İşe Yarar

Web 1.0‘daki aracılar, sunuculardı. Biriyle etkileşime geçmek için sunuculara ihtiyaç duyuyorduk. Web 2.0‘da bu sunucuların yerini platformlar aldı ve sadece kayıt olarak iletişim kurmak mümkündü. Peki aracıya ihtiyaç duymadan internet üzerinden biriyle iletişime geçmek mümkün mü? Bu noktada da Web 3.0 devreye giriyor.

Web 3.0, herhangi bir aracıya ihtiyacımız olmadan, merkeziyetsiz bir bağlantı kurmamıza olanak sağlayacak. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan kripto paralar son zamanların en çok konuşulan konusu olmaya devam ediyor. Bu da bizleri web 3.0‘ın gerçekleşmesini gündeme getirip bizleri istemeden de olsa beklentiye itti.

Merkeziyetsiz Uygulamalar!

Web 2.0’daki ”app” ismi olan uygulamaları, Web 3.0’da ”dapp” (Decentralized app – merkeziyetsiz uygulama) ismini alıyor. Yani internette dolaşmak için uygulamalar yerine cüzdan mantığı ile çalışan dapp‘ler kullanılacak. Böylece üretilen uygulamanın ücretini, sadece üretici alacak ve uygulamalar bundan herhangi bir karı olmayacak.

Yorum yapın