1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Yeme Bozukluğu Terapisi Alanların Neler Kazanır?

Yeme bozukluğu, genel olarak kişinin gereğinden fazla, zamansız yada sabit bir gıdayı tüketmesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Günümüzde, özellikle pandemi döneminde eve hapsolma, internet kullanımının yaygınlaşması, online iletişimin büyümesi, oyun sektörünün güçlenmesi ve bunlara bağlı olarak sabit oturmaktan kaynaklanan yemek bozukluğu terapisi türleri ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında hiç şüphesiz tıkınırcasına yeme bozukluğu ilk sırada yer alır.

Peki ama yeme bozukluğunu tam olarak nasıl tespit edebiliriz? Genellikle yeme bozukluğu dendiğinde akıllara obezite geliyor olsa da, obezite bunun insan sağlığı açısından ortaya çıkardığı sorunlardan sadece bir tanesi olarak ön plana çıkar.

Örnek verecek olursak kişi  bu yeme bozukluğu ile canı acıyıncaya kadar yemek yemeyi alışkanlık haline getirmiştir. Bu konuda iyi bir destek almak son derece mantıklı bir adım olacaktır.

İçindekiler

Sağlığa Olumsuz Etkileri

Yeme bozukluğunun hem ekonomik hem de bireylerin sağlığına oldukça olumsuz etkileri olduğu unutulmamalıdır. Ekonomik etkileri basit önlemlerle atlatılabilirken, sağlığa yaptığı olumsuz etkilerinin üstesinden kurtulmak için iyi bir çalışma yapmak şarttır. Özellikle son dönemlerde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, yeme bozuklukları; kalp hastalıkları başta olmak üzere diyabet ve obezite gibi pek çok soruna neden olur. Bunun dışında organların aşırı yağlanmasına bağlı hareketsizlik ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları da ortaya çıkmaktadır.

Son önemlerde Amerika’da yapılan bir araştırmada ise yeme bozukluğunun uyku apnesini tetiklediğini ve bazı katılımcılarda kısırlığa varan olumsuz etkilere neden olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu gibi sorunları yaşamamak adına dilerseniz online psikolog hizmeti desteği alarak son derece hızlı bir şekilde bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu psikolojik bir rahatsızlıktır ve bunun tedavisi kesinlikle uzman psikologlar tarafından yapılmalıdır. Bazı terapi yöntemleri uygulanabilir. Özellikle bu konuda uygulanacak tedavi ve yöntemler hakkında yeme atakları ve diğer sorunlarınız hakkında bilgi sahibi olduktan sonra psikoloğunuz karar verecektir.

Özellikle psikoloğunuz sağlığınızı olumsuz anlamda etkileyecek bir durumun oluşup oluşmamasına karar vererek tedavi konusunda daha mantıklı bir adım atabilir. Psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıktığında çift terapisi hizmeti şişli gibi adreslerde ön plana çıkan Serpil Endirlik adresinden de destek almayı düşünebilirsiniz.

Tedavi süreci sona erdikten hemen sonra kişiler gerçek hayatına dönmekte zorluk yaşayabilirler. Özellikle yeme bozukluğu rahatsızlığına sahip olan kişiler yemekleri hayatlarının merkezine yerleştirdikleri için en temelde bu soruna neden olan durumun bu olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Yine de daha detaylı bilgi sahibi olmak ve farklı konu başlıkları hakkında bilgi sahibi olmak adına da bir psikologdan destek almanız sizin açınızdan daha yerinde bir karar olabilir.

Yıllar içerisinde sürekli farklı tedavi yöntemleri ortaya çıktığı için sağlığınıza en uygun tedavi yöntemini sizin için psikoloğunuz belirtecektir. Uygun şekilde tedavi basamaklarında bu şekilde de ilerlemek mümkün olacaktır.

Yorum yapın