1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Youtube Ve Tüm Sosyal Medya Platformları İçin Vergi Düzenlemesi Geldi!

Youtube Ve Tüm Sosyal Medya Platformları İçin Vergi Düzenlemesi Geldi!
0

Ülkemizde oldukça popüler olan sosyal içerik üreticiliği konusunda devlet yeni düzenlemeye gitti. Konu hakkında yasal alt yapı çalışmaları devam ederken yeni gelişmeler de yolda. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete‘nin 12.01.2022 sayısında yürürlüğe girdi. YouTube Vergi Düzenlemesi hakkında detaylar…

Sadece Youtube Değil, Tüm Sosyal Medya Platformlarını Kapsıyor.

Yeni düzenlemenin ismi, Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihazlar İçin Uygulama Geliştiriciliğinde Kazanç İstisnası. Buna göre internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden muaf olacak.

Bu istisnadan faydalanılabilmesi için Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin tüm hasılatın özellikle bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi şart olacak. Bankalar, bu sebeple açılan hesaplar için hasılat tutarı üzerinden, aktarım tarihi ile yüzde on beş (15) oranında gelir vergisi kesintisi yapmak ve Kanunun 98 ve 119 maddelerindeki esaslar çerçevesinde beyan edip ödemekle yükümlü tutulacak.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Volkswagen’in Teaser Paylaşımı Kafaları Karıştırdı! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Youtube Vergi Düzenlemesi

Bunun yanında mükellefin istisna kapsamındaki faaliyeti nedeniyle elde ettiği kazancı 193 sayılı Kanunun 103 üncü maddesinin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı 2022 yılı için 880.000 TL’yi aşmadığı sürece söz konusu kazanç için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmesine gerek kalmayacak.

İstisna kapsamındaki faaliyet nedeni ile birden fazla hesap açılması mümkün olacak. Öte yandan istisnadan yaralanabilme amacı ile bankada hesap açan veya hesaplarını bu amaçla kullanmaya başlayan mükelleflerin banka hesaplarına ilişkin bilgilerini bir ay içerisinde bağlı bulundukları vergi dairesine bildirmeleri şart olacak.

Ek olarak sosyal içerik üreticiliği faaliyeti kapsamında sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden elde edilen; reklam gelirleri, sponsorluk gelirleri, bağışlar, hediyeler, bahşişler, ücretli abonelik gelirleri gibi gelirler istisna kapsamında değerlendirilmekte.

vergi düzenlemesi

Sosyal içerik üreticileri gerçek kişilerin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile telefon ve tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştiren gerçek kişilerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar ticari kazanç kapsamında vergilendirilmekte olup, 193 sayılı Kanuna eklenen mükerrer 20/B maddesiyle bu faaliyetlerden elde edilen kazançlar belirlenen şartlar dâhilinde gelir vergisinden muaf edilecek.

Yazar Hakkında

Yorum Yap