1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Albert Einstein’ın İlk Karısıyla Bilinmeyen Hikayesi!

Albert Einstein,’in hayatı ve ilk eşi Mileva Marić ile olan bilinmeyen hikayesini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca, Albert Einstein’in okul hayatı, Beyni çalındı mı? Albert Einstein’in neden ve ne zaman öldüğü gibi sorulara da cevap bulabileceksiniz.

Mileva Marić, Albert Einstein ile evliyken, birçok kişi onun dünyayı değiştiren keşiflerine büyük katkıda bulunduğuna inanıyor. Peki gerçekten öyle mi? İşte Albert Einstein’ın ilk karısıyla bilinmeyen hikayesi..

1896 yılında genç Albert Einstein, Zürih’teki Politeknik Enstitüsüne girdi. 17 yaşındaki öğrenci, okulun fizik ve matematik bölümünde dört yıllık bir programa başlıyordu. O yıl bölüme kabul edilen beş akademisyenden sadece biri Mileva Marić adında bir kadındı.

Kısa süre sonra iki genç fizik öğrencisi birbirinden ayrılamaz hale geldi. Mileva Marić ve Albert Einstein birlikte araştırma yaptılar, makaleler yazdılar ve kısa sürede aşık olmaya başladılar. Einstein, Marić’e yazdığı bir mektupta, “Seni bulduğum için çok şanslıyım” diye yazmıştı, “benim dengim olan ve benim kadar güçlü ve bağımsız olan bir yaratık! Senden başka herkesle yalnız hissediyorum.”

Ama Einstein’ın ailesi Mileva Marić’i asla onaylamadı. Albert Einstein’ın, karısı Mileva Marić ile olan hikayesinin tamamını yazının devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca bu yazı ilginizi çekebilir: Elon Musk’ın Twitter’ı Satın Almayı Bekletmesiyle, Twitter’ın Hisseleri %19 Düştü! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mileva Maric Kimdir?

Mileva Marić 1875’te Sırbistan’da doğdu. İlk yıllarından itibaren parlak bir öğrenciydi ve hızla sınıfının zirvesine yükseldi. Scientific American’a göre, 1892’de, babası Eğitim Bakanı’na bir muafiyet için dilekçe verdikten sonra Marić, Zagreb’deki lisesinde fizik derslerine katılmasına izin verilen tek kadın oldu.

Sınıf arkadaşlarına göre, Marić sessiz ama parlak bir öğrenciydi. Daha sonra, Politeknik Enstitüsü’nde fizik okuyan beşinci kadın oldu.

Mileva Maric Kimdi
Mileva Marić’in Zürih’te fizik okumaya başladığı ve Albert Einstein ile tanıştığı 1896 yılına ait bir fotoğrafı.

1900 yılında lisans programlarının sonunda Mileva Marić, Albert Einstein’dan daha yüksek notlar aldı. Einstein uygulamalı fizikte bir puan alırken, Marić mümkün olan en yüksek not olan beş puan aldı. Ancak sözlü sınavlar sırasında yetersiz kaldı. Erkek profesör, Marić’in sınıfındaki dört erkeğin her birine 12 üzerinden 11 puan verirken, Marić beş puan aldı. Einstein mezun oldu. Maric yapamadı.

Bir derece almasına rağmen, Einstein’ın bir işi yoktu. Çift, Marić için bir dereceye ve Einstein için bir işe yol açacağını umarak birlikte araştırma yaptı.

Einstein, Marić’e onunla ancak bir işi olduğunda evlenebileceğini söyledi. Ancak ailesi bu ilişkiye şiddetle karşı çıktı.

Einstein’ın annesi, “30 yaşına geldiğinde, o zaten yaşlı bir cadı olacak,” diye yazdı, çünkü Marić Einstein’den neredeyse dört yaş büyüktü. Einstein’lar, topal bir Sırp entelektüelin ailelerine katılmasını istemiyorlardı.

Mileva Maric’in Plansız Hamileliği

1901’de Albert Einstein ve Mileva Marić, çarpıcı bir araştırma projesi üzerinde çalışıyorlardı. Washington Post’a göre, Einstein ortağına şöyle yazdı: “İkimiz birlikte göreli hareketle ilgili çalışmalarımızı muzaffer bir sonuca ulaştırdığımızda ne kadar mutlu ve gururlu olacağım!”

Einstein’ın özel görelilik kuramı haline gelecek olan bu çalışma, onu tarihteki en ünlü fizikçilerden birine dönüştürecekti.

Ancak planlanmamış bir hamilelik, Marić’in Einstein’ın araştırma ortağı olma rolünü rayından çıkardı. Ve Einstein bir iş bulana kadar onunla evlenmeyi yine de reddetti.

Albert Einstein ve Mileva Marić, 1904 dolaylarında ilk oğulları Hans Albert ile birlikte.
Albert Einstein ve Mileva Marić, 1904 yıllarında ilk oğulları Hans Albert ile birlikte.

Çaresiz, Marić sözlü sınavına tekrar girdi. Ve yine, bir erkek profesör onu hayal kırıklığına uğrattı. Okulu bıraktı ve doğum yapmak için Sırbistan’a döndü. Çocuğu Lieserl Einstein, tarihi kayıtlardan kaybolacaktı. Büyük olasılıkla, Lieserl öldü ya da çift onu evlatlık verdi.

Sonunda Einstein, 1902’de bir İsviçre patent ofisinde iş buldu ve ertesi yıl Marić ile evlenmeyi kabul etti.

1904 ve 1910 yılları arasında, Marić iki oğlu Hans Albert ve Eduard doğurdu. Araştırmasında kocasının yanında çalıştı. Ve Einstein, “mucize yılı” olan 1905’te beş makale yayınladı.

Perde arkasında, Mileva Marić rakamları hesapladı, teorileri tartıştı ve kocası için dersler yazdı. Marić, Zürih’te öğretmenliğe başladığında ders notlarını yazdı. Fizikçi Max Planck Einstein’a bir soru ile ulaştığında, Marić cevap yazdı.

Kocası daha ünlü hale geldikçe, Marić bir arkadaşına şunu söyledi: “Şöhretin onun insanlığı üzerinde zararlı bir etkisi olmamasını umuyorum ve diliyorum.”

Albert Einstein’ın, Karısı Mileva Maric İle Ayrılığı

1912’de Einstein evliliğinden vazgeçmişti. Daha sonra evleneceği kuzeni Elsa Einstein Lowenthal ile bir ilişkiye başladı. Einstein, Lowenthal’a yazdığı mektupta Mileva Marić’i “düşmanca olmayan, mizahtan yoksun bir yaratık” olarak nitelendirdi. Ayrıca şunu da itiraf etti: “Eşime işten çıkaramayacağım bir çalışan gibi davranıyorum. Kendi yatak odam var ve onunla yalnız kalmaktan kaçınıyorum.”

Ayrıca, New York Times, evlilikleri tehlikedeyken Einstein’ın 1914’te bir uzlaşma teklifinde bulunduğunu bildiriyor. Marić’in şartlarını kabul etmesi halinde, Einstein evliliğe devam edecekti.

Albert Einstein Neden Öldü? Ne Zaman Öldü?

Ünlü Alman fizikçi Albert Einstein, 18 Nisan 1955 tarihinde 76 yaşındayken geçirdiği iç kanama nedeniyle ABD’nin New Jersey eyaletine bağlı olan Princeton ilçesinde hayatını kaybetti.

Albert Einstein’in Beyni Çalındı Mı?

Öldükten sonra otopsisini yapan Dr. Thomas Stoltz Harvey tarafından beyni çalındı. Ailesinin haberi olmadan çalınan beyni 55 yıl boyunca elden ele gezmiştir.

Yorum yapın