1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Araştırmalar, Amerikalıların Artan Enflasyon Nedeniyle Stresli Olduğunu Gösteriyor!

Amerika’da yapılan araştırmalar, halkın artan enflasyon sebebi ile kendilerini stresli hissettiklerini gösteriyor.

Mal ve hizmet fiyatlarının bir ölçüsü olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan ayında %8,3’e ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, Amerikalılar enflasyon ve para konusunda hiç olmadığı kadar stresli. 

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yakın tarihli bir anket yayınlandı. Ankete göre, ABD’de ikamet edenlerin %87’sinin enflasyonun stres seviyelerini artırdığını söylediğini gösteriyor.

Anket, Amerikalıların %87’sinin Enflasyon Konusunda Stresli Olduğunu Söylüyor!

Anket, Amerikalıların %87'sinin Enflasyon Konusunda Stresli Olduğunu Söylüyor!

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, çok sayıda Amerikalı’nın enflasyon ve günlük mal ve hizmetlerin artan maliyetleri konusunda stresli olduğunu gösteriyor. Amerikan Psikoloji Derneği’nin (APA)’nın yaptığı “Amerika’da Stres Araştırması”na göre, Amerikalılar paraya ve enflasyonist baskılara bağlı zihinsel sağlık sorunlarının yükü altındadır.

Amerikan Psikoloji Derneği’nde sağlık hizmetleri inovasyonunun kıdemli direktörü Vaile Wright, CNBC’den Charlotte Morabito’ya “Amerikalıların yüzde seksen yedisi, enflasyonun ve günlük malların artan maliyetlerinin streslerini artırdığını söyledi” dedi.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Korkulardan Nasıl Kurtulabiliriz?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Amerika'da Anket, Amerikalıların %87'sinin Enflasyon Konusunda Stresli Olduğunu Söylüyor!

Üstelik Bankrate Washington büro şefi Mark Hamrick, Morabito’ya Amerikalıların umudu olduğunu söyledi. Hamrick, “İnsanların bir umut duygusuna sahip olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. “Ekonomi onlar için çalıştığında, insanların temel kişisel finansal hedeflerine ulaşabileceklerine dair umutları olma olasılığı daha yüksektir.”

APA tarafından yayınlanan Amerika’da Stres Anketi, stres için en önemli sorunun enflasyondan (örneğin, gaz fiyatları, enerji faturaları, bakkal maliyetleri, vb.) kaynaklandığını ve ”tedarik zinciri sorunlarını” içeren diğer en önemli sorunların olduğunu gösteriyor. 

Aslında, APA araştırması, Amerikalıların krizlerle uğraşmaktan bıktığını ve çoğu, felaketten sonra felaketlerin düzene girdiğine inandığını gösteriyor.

 Amerikan Psikoloji Derneği'nin (APA)

APA’nın Stress In America Anketi, “Anket bulguları, ABD’li yetişkinlerin duygusal olarak bunalmış göründüğünü ve yorgunluk belirtileri gösterdiğini açıkça ortaya koyuyor” dedi. 

“Yetişkinlerin büyük çoğunluğu (%87) son iki yılda sürekli bir kriz akışı varmış gibi hissettiğini kabul etti ve her 10 kişiden yedisinden fazlası (%73) dünyanın karşı karşıya olduğu krizlerin sayısı karşısında bunaldığını söyledi.

Bankrate’in Nisan Ruh Sağlığı Raporu, Amerikalıların %40’ının Paranın Akıl Sağlıklarını Olumsuz Etkilediğini Gösteriyor!

APA’nın Amerika’daki Stres Anketine ek olarak, Bankrate’in Nisan 2022 Para ve Ruh Sağlığı raporu, Amerikalıların %40’ının paranın zihinsel sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğini söylediğini söylüyor.

Bankrate April akıl sağlığı raporunda, “Paranın zihinsel sağlıkları üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini söyleyen yetişkinler arasında, yaklaşık yarısı (yüzde 49) banka hesaplarına bakmanın bir tetikleyici olduğunu söylüyor” diyor. “Bu, toplum olarak, parayla ilgili deneyimler ve konuşmalar yaparak daha iyi bir iş yapmamız gerektiğini gösteriyor.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın