1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Korkularınızdan Nasıl Kurtulabiliriz?

Bazen kendinizi korkudan felç olmuş buluyor musunuz? Korku, her insana çeşitli şekillerde görünür. Korku duyarsanız, baş ağrısı veya mide bulantısı hissetmeye başlayabilirsiniz. Kaygı, durumları gereğinden fazla düşünmemize neden olur ve bu da harekete geçmemizi engeller. Korku bizi kesinlikle maksimum potansiyelimize ulaşmaktan alıkoyabilir.

Korkuyu Nasıl Yenebiliriz?

Korkuyu nasıl yeneriz? Korkudan nasıl kurtuluruz? Korkusuz yaşasaydınız neyi başarabilirdiniz? İşte bunların üstesinden gelmenize ve durdurulamaz olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları!

1. Planlayın

Kendinizi düzenli olarak erteleme düğmesine basarken buluyor musunuz? Yoksa sevmediğiniz bir işte zaman kaybediyormuş gibi mi hissediyorsunuz? Hayallerinizi takip ederken ve gelecek için yeni planlar yaparken, başarısızlıktan korkmaya ve tereddüt etmeye başlayabilirsiniz.

Bir plana sahip olmak, bu endişenin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Doğru planlama, düşük performansı önler. Sizi hedeflerinize yaklaştıracak ulaşılabilir hedefler belirleyin ve planınıza bağlı kalın. Başarısızlık korkusunun sizi hayallerinizi gerçekleştirmeye alıkoymasına izin vermeyin.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Getir, Uygulamasına n11.com’u Ekledi!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Korkulardan Nasıl Kurtulabiliriz. korkudan kurtulmak

2. Stres Giderme Tekniklerini Kullanın

Korku dolu durumlarda olmak vücuda önemli ölçüde yük bindirebilir. Karanlıktan korkuyorsanız, göğsünüzde sıkışma, boğaz kuruluğu veya nefes almada zorluk hissetmeye başlayabilirsiniz.

Stres sizi bunalttığında, “İyi olacağım” veya “Bu an yakında geçecek” gibi olumlamaları tekrarlamayı deneyin. Topraklanan ve korkuyu salıvermenize yardımcı olan bir mantra yaratın.

Sakinleştirici müzikler de dinleyebilirsiniz. Doğadan veya okyanustan gelen huzurlu seslerin kasları gevşettiği bilinmektedir. Vücudunuzu hareket ettirmek, kaygıyı yenmenin başka bir yoludur. Yürüyüşe çıkın veya esneme yapın.

Stresi yönetmeyi öğrenerek, kendinizi daha kontrollü ve güçlenmiş hissedeceksiniz.

korkuyu yenmek

3. Arkadaşlarınız ve Ailenizle Konuşun

Yalnız kalma korkunuz var mı? İşten sonra veya hafta sonları, gidecek hiçbir yeriniz ve yapacak bir şeyiniz olmadığı konusunda endişeleniyor musunuz? Biz sosyal yaratıklarız ve uzun süre kendi başımıza olmak zor olabilir.

Bir dahaki sefere yalnız hissettiğinizde, bir aile üyesine veya en iyi arkadaşınıza ulaşın. Dayanacak desteğe sahip olmak moralinizi yükseltecek ve daha az izole hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bir iş görüşmesi hakkında stres yaşıyorsanız, bir arkadaşınızı arayın veya önceden buluşun. Endişeleri önceden konuşmak, daha güvenli ve rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Kaygı uyandıran bir olaydan önce canlandırıcı bir “takım ekibine” sahip olmak her şeyi değiştirir.

4. Korkularınızı Yazın

Korkularınız nelerdir? Küçük alanlar, reddedilmek veya başarısızlık? Fobileri tanımlamak, onları nasıl yöneteceğinizi ve ortadan kaldıracağınızı öğrenmenin ilk adımıdır.

Örneğin, yılanlardan korkuyorsanız, bu endişeyi yenmenize yardımcı olacak bir plan yapın. Resimlere bakabilir veya oyuncak yılanlarla oynayabilirsiniz. Sonunda, gerçek bir tane tutmayı deneyebilirsiniz. Bu nedenle, endişelerinizin bir listesini yapın. Sonra gerçekçi hedefler belirleyin. Zaman içinde her biri üzerinde çalışmak için adım adım bir plan geliştirin.

5. Başarıyı Kutlayın

Gelecek ve o büyük terfiyi almak veya hedef kilonuza ulaşmak konusunda endişeli misiniz? Gelecekle ilgilenmek yerine, zaferlerinizi kutlayın.

Terfi alamasanız bile sevdiğiniz bir işi yaptığınızı ve sonraki adımlara daha da yaklaştığınızı unutmayın. Belki yirmi kilonun tamamını kaybetmedin, ama en azından bir kısmını kaybettin, kutlayın!

Normalde, başardıklarımızdan çok, neyin işe yaramadığına odaklanma eğilimindeyiz. Başarılarınızın bir listesini yapın ve ne kadar ilerlediğinizi kutlayın. Yaptığınız her şeyde zaferi bulun ve zaferlerinizle gurur duyun.

6. Değişime Açık Kalın

Araba sürdüğünüzü hayal edin ve yolların tamamen kapalı olduğunu düşünün. Aniden, yoldan sapmak zorunda kalıyorsunuz. Planlar istediğiniz gibi gitmediğinde nasıl tepki verirsiniz? Panik mi yapıyorsunuz yoksa sinirleniyor musunuz?

Bir durumun kontrolünü kaybetme veya kaybetme korkusu bedeni ve zihni bunaltabilir. Endişelenmek veya sinirlenmek yerine, kendinizi yeni bir şey olasılığına açık tutun. En iyi hareket tarzı akışla gitmektir.

Bu fırsatın sizi yeni bir maceraya götürmesine izin verin. Beklenmedik şeylere açık olun ve hayatın güzel bir şekilde ortaya çıkacağına güvenin.

7. Cesur Olun

Çalışmaktan kronik olarak korkuyor musunuz veya zihinsel olarak tekrarlayan görevlerle dolu monoton bir gün mü geçiriyorsunuz? Belki yıllardır bir amaç duygusu hissetmedin. Daha iyi bir şey olmayabileceği için mevcut işinizden ayrılma konusunda endişeli misiniz?

Hayat deneyimlenmek içindir, bu yüzden cesaretinizi toplayın ve ileride ne olduğuna odaklanarak bilinmeyeni kucaklayın. Seni en çok neyin mutlu edeceğini belirle ve gözlerini bu hedeften ayırma. En önemli başarılarınızın hemen köşede olduğunu görebilirsiniz.

8. Derin Bir Nefes Alın

Belki de korkunç bir iğne korkunuz var. Doktorun ofisine her gittiğinizde, hemşire iğneyi yapmak için cildinizi sterilize ederken başka yere bakarsınız.

O anda neler olduğuna odaklanmak yerine, dört derin, yavaş nefes almayı deneyin. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan nefes verin. Kendinizi sıcak ve güvende hayal etmeye çalışın. Derin nefes almak korkutucu anlarda bize yardımcı olur. Sadece gözlerinizi kapatın, nefesinize odaklanın ve korkudan kurtulmaya çalışın.

Korkularınızdan nasıl kurtulursunuz. yüksekten korkmak. korkudan kurtulmak

9. Kendinize Güvenin

Hiç yüksek bir binanın tepesine çıkıp aşağı baktınız mı? Bir baş dönmesi hissettiniz ve aniden raya mı takıldınız? Birçok insan yükseklikten korktuğu için bu tepkide yalnız değilsiniz.

Çok yükseğe tırmandığımız ve nasıl ineceğimizi bilmediğimizi gördüğümüz zamanlar vardır. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey seçimlerinize inanmaktır. Derin bir nefes alın ve güvenliğe geri dönebileceğinize güvenin.

Becerikliliğinize inanmak için içinizdeki güveni bulun. Korkunuzla yüzleştikten ve cesurca üstesinden geldikten sonra ne kadar gurur duyacağınızı hayal edin.

Son Düşünce

Korku geldiğinde bu ipuçlarını nasıl hatırlayacağım? Önce vücudunuzun stres tepkisini düzenlemeye odaklanmanız, ardından içgüdülerinize güvenip harekete geçmeniz önemlidir. Sizi geride tutan blokları aşabildiğinizde, bir insan olarak büyürsünüz. Kendi yolunuzu oluşturabilir ve hayatı dolu dolu yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle, hayattaki kaygı dolu anlarda gezinmenize ve korkuyu bırakmanıza yardımcı olması için bu makaledeki önerileri kullanın. Endişelerinizi listelemek için bir hedef belirleyin ve bunları ortadan kaldırmak veya azaltmak için bir plan oluşturun.

Yorum yapın