1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Avrupa’nın Rusya ile ortak Mars görevi savaş nedeniyle ertelenebilir!

Avrupa Uzay Ajansı, bu yıl Rusya ile Mars’a ortak bir misyonun başlatılmasının, Ukrayna’daki savaşla bağlantılı yaptırımlar nedeniyle “çok olası” olmadığını söyledi.

Avrupa Uzay Ajansı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşla bağlantılı yaptırımlar nedeniyle bu yıl Mars’a Avrupa- Rus ortak misyonunun başlatılmasının “çok olası” olmadığını söyledi.

Ajans, 22 üye devletinden yetkililerle yaptığı toplantıdan sonra, Rusya’nın Roscosmos uzay ajansı ile işbirliğine yönelik yaptırımların sonuçlarını değerlendirdiğini söyledi.

Ajans yaptığı açıklamada, Avrupa-Rusya ExoMars gezici misyonu için “Yaptırımlar ve daha geniş bağlam, 2022’de bir lansmanı pek olası kılmıyor” dedi.

Lansman, koronavirüs salgını ve teknik sorunlar nedeniyle 2020’de zaten ertelenmişti. Eylül ayında Kazakistan’daki Baykonur uzay limanından bir Rus Proton roketi kullanılarak fırlatılacaktı. Bir fırlatmayı ertelemek, genellikle gezegenler doğru hizadayken başka bir pencere açılana kadar aylar veya yıllar boyunca beklemek anlamına gelir.

Amaç, Mars’ta yaşam olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için Avrupa’nın ilk gezicisini kırmızı gezegene koymak. 2016’da fırlatılan bir test gezici Mars’a zorunlu iniş yaptı ve gezegene bir uzay aracı yerleştirmenin zorluğunu vurguladı.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Tardigrad: Uzayda yaşayabilen ve en dayanıklı hayvan. Tıklayarak okuyabilirsiniz.

mars

Cumartesi günü Roscosmos, personelini Fransız Guyanası Kourou’daki Avrupa uzay limanından çektiğini söyledi. Oradan Rus roketleriyle birkaç Avrupa uydusu fırlatıldı ve önümüzdeki yıl daha fazlasının yapılması planlandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu ayın başlarında Avrupa’nın daha cesur bir uzay politikasına ihtiyacı olduğunu söyledi ve teknoloji, bilim ve askeri rekabet için kilit bir alanda rakip güçlerin gerisinde kalması durumunda egemenliğinin tehlikede olduğunu savundu.

Avrupa’nın uyduları yörüngeye oturtmak için kendi roketleri olsa da, uzaya astronot göndermek için Rus ve Amerikalı ortaklara güveniyor.

NASA’nın uzay operasyonları başkanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ajansın Uluslararası Uzay İstasyonunu her zamanki gibi Rus desteği ve girişi ile işlettiğini söyledi. Kathy Lueders, uçuş kontrol ekiplerinin hala iletişim kurduğunu, eğittiğini ve birlikte çalıştığını söyledi.

“Açıkçası, küresel durumu anlıyoruz, ancak ortak bir ekip olarak bu ekipler birlikte çalışıyor” dedi.

ABD ve Rusya, beş uzay ajansının ortaklığı olan uzay istasyonunun kilit operatörleri. Dört Amerikalı, iki Rus ve bir Alman şu anda istasyonda.

Lueders, “Daha önce bu tür durumlarda çalıştık ve her iki taraf da her zaman çok profesyonelce çalıştı.” dedi.

NASA astronotu Mark Vande Hei’nin Mart ayının sonunda bir Soyuz kapsülünde iki Rus ile Dünya’ya dönmesi planlanıyor ve Lueders bunun hala yolunda olduğunu söyledi. NASA’nın mekikleri 2011’de emekli olduktan sonra ve SpaceX’in 2020’deki ilk mürettebat uçuşuna kadar Rusya’nın kapsülleri uzaya gidiş gelişlerin tek yoluydu.

Yorum yapın