1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Bağımsız Çalışmanın Yeni Versiyonu: Freelance Çalışma!

Bağımsız çalışma anlamına da gelen freelance uzaktan çalışma yöntemiyle uzmanlık gerektiren alanlarda yapılacak olan çalışmayı uzaktan yapmaktır. Uzaktan çalışmanın verimliliği için bir takım içinde güçlü bir bağ kurmak ve bu bağı sağlam tutmak gerekir. Freelance çalışma göründüğü kadar kolay değildir. Ofise gitmek için saatler harcanmasa da evin içinin ofis ortamına çevrilmesi noktasında uzaktan çalışırken ise odaklanmak oldukça zor olabilmektedir.

Başarılı Bir Freelanse Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Başarılı bir freelancer olmak için daima takımla yani çalışma arkadaşlarıyla koordine halinde olmak gerekir. Uzaktan çalışma büyük şirketlerin işlerinin aksatılmaması ve olağanüstü durumlarda çalışma verimini yükseltmek için yapılan çalışma şekli olduğundan son zamanlarda küresel ölçekte bir çok şirket fiili çalışmanın yanında freelance olarak da hizmet vermektedir.

Uzaktan Çalışmanın İş Dünyasına Katkısı 

Küreselleşmenin etkisiyle ve gelişen teknolojinin bulut bilişim sistemlerine katkısıyla birlikte çalışma hayatında ofis ortamına olan bağımlılık gün geçtikçe azalmaktadır. Uzaktan çalışmanın iş dünyasına olan çok önemli bazı katkılarını şöyle sıralayabiliriz:

Freelance çalışma maliyetlerin azalmasını sağlamaktadır. Hem işveren hem de çalışan açısından ek maliyetler azalır. Yol ücretleri, yemek ödemeleri, kıyafet ve üniforma gibi giderlerin harcamaları düşmüş olur.

Çalışma ortamı çalışanın rahatına ve zevkine göre ayarlanır. Daha ferah ve rahat bir ortamda verimli çalışma sağlanır. Ofis ortamındaki olumsuzluklar ve odaklanmayı bozan etkiler ortadan kaldırılır.

Zaman doğru kullanıldığında çalışanın kendisine ayıracağı zaman artar. Yol mesafesinde geçirilen saatlerden tasarruf sağlanmış olur. Esnek çalışma saatleri oluşturulup kısa sürede daha verimli çalışmalar yapılır.                               

Uzaktan Çalışmada Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler    

Ofis ortamı dışında freelance olarak çalışıyorsanız başarılı bir performans sergilemek için mutlaka yapmanız gerekenler şunlardır: 

  • Öncelikle sektörünüzdeki kişilerle devamlı proaktif bağlantı kurmalısınız. Çevrimiçi eğitimler alarak sosyal ağlar ve sanal ağlar aracılığıyla kişisel gelişim etkinliklerine katılın.
  • Ofis ortamında olmazsanız bile motivasyonunuzu daima yüksek tutun.
  • Freelancer çalışan olarak her saati çalışmayla geçirmeyin. Verimli saatler yaratıp çalışın. Eğer çalışma modunuz düşükse çıkıp hava alabilirsiniz.
  • Çalıştığınız şirketin yöneticilerinin ya da müşterilerinizin sizden istediği işi zamanında doğru bir şekilde yaparak hizmet verin. Şirket ve müşteri memnuniyeti sizi çok daha iyi yerlere getirecektir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Kaynakçının Görevi Nedir? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum yapın