1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Beslenme Ve Diyetetik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Beslenme ve Diyetetik Bölümü besinlerin toplum sağlığı üzerindeki etkilerini araştırır. İnsanların sağlıklı bir şekilde beslenebilmeleri için yiyeceklerin nasıl tüketilmesi gerektiğini konu alan bir bilimdir. Bölümün teması insanların beslenme tarzlarına odaklanmaktır. Bunu yaparken de kişinin yaşadığı coğrafyayı, yaşını, cinsiyetini ve geçmiş medikal hikayesini dikkate alır. İhtiyaçları doğrultusunda program belirler. 

Amacı, sağlığın korunması, yanlış beslenmenin insan üzerindeki olumsuz etkilerinin kaldırılması ve yaşam standartlarını maksimize etmektir. Bu bölümde insanların ve toplumların beslenme düzenleri araştırılmaktadır. Etik kurallarda göz önünde bulundurularak insanlara en doğru sağlık hizmetini vermek amaçlanır. Bu amaçla ülkeler ve iller arasında araştırmalar yapar, sempozyumlar düzenler, anketler hazırlar ve sonuçlarına göre program belirlerler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sağlıksız beslenmenin beraberinde getirdiği belki de en büyük rahatsızlıklardan biri olan obezitenin ve kilo artışına bağlı ortaya çıkan birçok hastalığın önlemini almak gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Gerek yanlış beslenme gerekse hiç beslenememe durumu insan hayatını riske atmaktadır. Toplumun sağlığını riske atan bu sorunların çözümü için diyetisyenlere olan ihtiyacımız da zamanla artmaktadır. Beslenme ve Diyetetik Bölümü bu branşta ihtiyacımız olan uzmanlarımızı yetiştirmek üzere açılmıştır. Bu bölümü başarı ile tamamlayan adaylara ‘Diyetisyen’ unvanı verilir.

Diyetisyenler sağlıklı yaşam şeklini benimsemek isteyen ve belirli bir hedefe ulaşmak isteyen insanlara yardımcı olurlar. Son yıllarda popülerliği artan ve sıkça araştırılan Beslenme ve Diyetetik Bölümünde eğitim alabilmek için liselerin ‘sayısal’ alanından mezun olmak belirli bir başarı derecesine ulaşmış olmak gerekmektedir. Ayrıca biyoloji dersine ilgili olmak da bu bölümü okurken dersleri daha iyi anlamanıza yardımcı olmaktadır. 

Beslenme ve Diyetetik Mezunları Kendilerini Nasıl Geliştirir?

Hızla gelişmekte olan bu bölümün mezunları birçok kurum ve kuruluşta iş bulabilmekte, kliniklerde çalışabilmekte kendi muayenehanelerini açabilmektedir. Kendilerini ve mesleklerini geliştirebilmek için adaylarımıza tavsiyelerimiz, teknolojiyi yakından takip etmeli, kendileri rol model olmalı, mezuniyet sonrası araştırmalara devam etmeli, uygun programlara katılmalı, laboratuvarlarda el becerilerini geliştirmeleridir. Yapacakları deneylerle toplum üzerindeki genel beslenme durumunu takip edebilir, ve sorunları daha kolay bir biçimde saptayabilirler. Hızlı çözüm önerileri geliştirebilir, topluma sağlık ve beslenme konusunda yeni anlayışlar kazandırabilirler. 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Diş Sağlığına Dikkat Etmeyenler Dikkat! Sonunuz Kötü Olabilir

Yorum yapın