1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Cari Takip Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Cari hesap, müşteriler ve tedarikçiler arasındaki her türlü işlemin düzenlendiği hesaba verilen addır. Bir cari hesap ile her büyüklükteki şirket alacak hesaplarını bir arada tutabilmektedir. Kuruluşların, iş ilişkilerinin sorunsuz ilerlemesi için cari hesaba dikkat etmesi gerekir. Doğru tutulan bir cari hesap ile şirketler, cari dönemi kolayca analiz ederken iş ilişkilerini de kolaylıkla yürütebilirler. Cari hesabın hak kazandığı ve geçtiği dönem “cari dönem” olarak bilinir. Şirketin muhasebe faaliyetlerinde bulunan herhangi bir çalışanı tarafından bir çek hesabı açılabilir.

Cari Hesap Takibi Nedir?

Cari hesapların izlenmesi, bir şirketin müşterileri ve tedarikçileri arasındaki ticari iletişimlerin, analizlerin ve raporların kaydedildiği hesapların izlenmesini içerir. Cari hesap, işletmenin geçmiş ticari işlemlerini ve işletmenin mevcut durumunu raporlar. Cari hesap takibi, işletmenizin geçmiş ve şimdiki durumu hakkında bilgi sağlayarak geleceğe yönelik kararlar ve eylemler almanıza yardımcı olur. Çek hesapları izlenirken bir hesap defteri, Excel gibi bir yazılım ve bir çek hesabı programı kullanılabilir.

Cari Hesap Nasıl Takip Edilir?

Cari hesapların takibi, hesap defterleri, Excel gibi elektronik tablolar ve cari hesapların takibi için geliştirilmiş yazılımlar kullanılarak yapılabilir. Cari hesapların takibi aşağıdaki şartlar altında yapılabilmektedir:

  • Cari hesap defteri: Gün içindeki işlem hacmine göre eski sayılabilecek cari hesap defteri üç ana bölümden oluşmaktadır:
  • Satıcı ve vergi yükümlülükleri, söz konusu olduğunda iş ihtiyaçlarını karşılayabilir, ancak raporlama ve analiz gibi genel sonuçlar üretemez. Büyük formlarda cari defterin kullanımı uzun zaman alır ve istenilen etkiyi göstermez.
  • Excel gibi elektronik tablolar: Verileri işleyen ve analiz eden elektronik tablolar. Raporlama ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilen bu cari hesap izleme yöntemi, nispeten küçük işletmelerde etkilidir.
  • Cari Hesap Takip Yazılımı: Bu yazılım, her büyüklükteki kuruluşun ihtiyaçlarına yönelik cari hesap takibi için tasarlanmıştır. Günümüzde kullanılan yazılımlar, analiz ve raporlama işlemlerini kısa sürede yüksek doğrulukla gerçekleştirebilmektedir. Bu, cari hesap takibi için en etkili ve faydalı yöntemdir

Cari Hesap Sözleşmesi Nedir?

Bu sözleşmede her iki taraf da ileri bir tarih taahhüt eder. Cari hesap altında tanımlanan alacak ve yükümlülükler, her iki tarafın da mutabık kaldığı sözleşme vadesinde tahsil edilir. Böylece cari hesap sözleşmesi kapanmış olur.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Bağımsız Çalışmanın Yeni Versiyonu: Freelance Çalışma! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum yapın