1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Çin’deki Apple fabrikası kapandı! Apple ürünlerine zam gelecek mi?

Çin’deki Apple fabrikası, Covid-19 karantinası nedeniyle tekrar kapatılmak zorunda kaldı. Apple ürünlerinin üretimi aksayabilir. Şanghay’da, bu zamana kadarki en büyük karantina önlemlerinin alınması, şehrin Çin’in finans ve üretim sektörünün kalbi olması nedeni ile büyük bir etki uyandırıyor. Şanghay şehri aynı zamanda dünyanın en büyük üretim limanı durumunda.

Şanghay ve Kunshan şehirlerinde, karantina önlemleri alınmaya başlandı

Çin hükümeti, son zamanlarda artan Covid-19 vakaları nedeniyle Mart sonunda karantina önlemleri almaya başlamıştı. Bu da fabrikaların kapanmasına ve üretimin sekteye uğramasına neden oldu. Analist Ming-Chi Kuo Twitterdan yaptığı açıklamalara göre, Çin’in Şanghay ve Kunshan şehirlerinde devam eden Covid-19 vakaları nedeniyle, karantina önlemlerinin üç ile beş hafta kadar daha sürebilir dedi.

Çin'in Şanghay şehri
Çin’in 26 milyon nüfuslu Şanghay şehri

Çin’in Şanghay kentindeki, Apple fabrikasında 50,000 üzerinde kişinin çalıştığı biliniyor. Bu şehirdeki karantina önlemlerinin üç ile beş hafta arasında sürebileceğini söyleyen Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın yeni MackBook Pro teslimatının gecikeceğini bildirdi.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Will Smith’in, Oscar’lardan 10 yıl men edildiği açıklandı! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

iPhone MackBook Pro

MackBook Pro teslimatı gecikiyor ama, iPhone SE’nin teslimat süresi değişmiyor

Aynı zamanda analist Ming-Chi Kuo, Şanghay ve Kunshan’daki Covid-19 karantina sürecinin, iPhone SE için teslim sürelerini etkilemeyeceğini söyledi.

Şanghay şehrindeki sıkı Covid-19 karantina önlemleri nedeniyle geçici olarak üretimi durdurmak zorunda kalan firmaların arasına büyük bir Apple iPhone imalatçısı olan Pegatron’da katıldı.

Pegatron’dan bir yetkili konu ile alakalı açıklamalar yaptı. Yetkili verdiği bilgide, iki haftadan uzun süren kapsamlı bir karantinanın uygulandığı ve Şanghay’daki üretimin durdurulduğunu doğruladı.

MacBook Pro ve iPhone SE üretimine ilgi çeken Apple analisti Ming-Chi Kuo; MacBook teslimatında gecikme olabileceğini, ama iPhone SE ürünleri için üretimlerin yeterli olduğunu söyledi.

Bu süreçten dolayı, Apple ürünleri zamlanacak mı?

Pegatron ise müşterilerle iletişim kurduğunu ve üretimi mümkün olan en kısa zamanda tekrardan başlatmak için çalıştıklarını söyledi. Ayrıca karantinaların ticari ve finansal etkisini de gözden geçireceklerini bildirdi. Bu sürecin Apple ürünlerinin maliyetine zam olarak yansıyıp yansımayacağı henüz bilinmiyor.

Yorum yapın