1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

E Ticaret Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler!

İnternet ağının genişlemesi ile dünyanın her yerinden insanlar birbiri ile iletişime ve etkileşime geçmeye başladı. Etkileşimlerim en başında gelen ticaret ise yüzyıllardır gerek ipek yolu olsun gerekse baharat yolu gibi meşhur ticaret kervanlarını bünyesinde barındırarak ülkeden ülkeye, kültürden kültüre etkileşim olması açısından önem arz eder. Fakat günümüzde insanlar bu yolları bırakın develerle, atlarla aşmayı, araba uçak vb araçlarla bile yol almayı reddediyor.

İnsanların birbiri arasında yapacağı herhangi bir ticaret için yollar aşmak hem masraflı hem de vakit kaybıdır. Bu nedenle sosyal medyanın dışında İnternet kullanımını bilen insanlar işi fırsata çevirip İnternet üzerinden talep eden insanlara çeşitli platformlarda ulaşarak ürünlerini satmaya başlamıştır.  Fakat ticaret her zaman üretici ve tüketici arasında gerçekleşmez. Burada birçok yöntem de ortaya çıkmaktadır. 

İçindekiler

B2B Platformları

Bu platformlar ürünleri tüketiciden üreticiye göndermez. Business to Busniess (şirketten şirkete). Burada satıcılar kendileri arasında ihtiyaçlarını temin ederler. Örnek olarak Ali Baba gibi platformları verebiliriz. 

B2C Platformları

Busniess to Customer (şirketten müşteriye) burada tam anlamıyla herkesin bildiği ticaret gerçekleşir. Üretici ürününün reklamını yapar ve müşteri isteğini belirtir veya müşteri talep eder üretici arz gerçekleştirir. Burada Trendyol, Hepsiburada veya çiçek sepeti gibi ünlü platformları örnek olarak verebiliriz. 

C2C Platformları 

Son olarak Customer to customer yani müşteriden müşteriye platformlarından bahsedebiliriz. Üreticilerin verdiği fiyatların çok pahalı olması veya bazı ürünlerin artık yeni üretimi olmadığı gibi sebeplerden günümüzde yaygınlaşan bu platformlar eski usul ikinci el mantığı satışlarını düşündürebilir. Bu düşünceden çok da uzak değildir bu platformlar. Genelde az kullanılmış olmakla birlikte tamamen yeni ürünler de satışa sunulabilir. Burada Dolap, Letgo ve Sahibinden gibi örnekler de verebiliriz. 

Her şeyin dijitalleştiği bu dünyada insanların ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda hazırlanmış bu platformlar zorlanmadan şehirlerarasında hatta ülkeler arasında bile insanların birbirlerine ile iletişime geçerek büyük bir ulaşım sorununu aşmış bulunmaktadır. Herhangi bir ürünün görüntüsü sesi veya işlevini İnternet üzerinden yapılan sunumlar ile dünyanın diğer ucundaki insanın ilgisine sunmak tam anlamıyla e ticaretin temelidir. E ticaret normal ticaretin zorluklarını geride bırakarak insanlara konfor sağlamış olup insanların da zihnini çelmiş durumda. 

Bu yazı ilginizi çekebilir: ”Sinema ve Dizi Arasındaki Farklar Nelerdir?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum yapın