1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Fransa’da Gezilecek En İyi Yerler!

Dünyanın en popüler seyahat noktalarından biri olan Fransa, hemen hemen her yapılacaklar listesinde yer alan aşk, kaliteli şarap, tatmin edici gastronomi ve simge yapıların ülkesidir. Fransa’ya gitmediyseniz, yaşamamışsınızdır derler.

Birinci sınıf sanat ve mimari, muhteşem plajlar, ortaçağ pazar kasabaları, canlı şehirler, Rönesans şatosu, olağanüstü mutfak, yayılan üzüm bağları, muhteşem manzaralar, ve Alpler ve Pireneler’in dağ harikaları. Peki Fransa ziyaretinizde nereye gideceğinize nasıl karar veriyorsunuz? Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olmak için, işte Fransa’nın öne çıkan özellikleri.

Fransa’nın En Güzel Ve Özel Yerleri!

Bu yazımızda Fransa’nın en ilgi çekici, tarihi, güzel ve özel yerlerinden bahsedeceğiz. Bu yazıyı okuyarak Fransa şehirlerini tanıyacak ve Fransa hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Zeki İnsanların Üzgün Olmalarına Sebep Olan Alışkanlıkları Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Fransa, Paris 

Paris şehri, Louvre müzesi, Notre Dame müzesi, Arc de Triomphe anıtı, Sacré-Cœur bazilikası, küçük özel müzeler ve galeriler hazinesi gibi tanıtım gerektirmeyen birinci sınıf simge yapılarla doludur. Her yıl altı milyondan fazla insan Eyfel Kulesi’ni ziyaret eder ve bir şampanya flütünün üzerinde parıldayan ışıklar arasında bir akşam tırmanışı veya restoranlarından birinde tembel bir öğle yemeği için gelseniz de ziyaret büyülüdür.

Fransa'nın başkenti Paris'te Gezilecek Yerler
Fransa, Paris

Belirli bir amaç olmadan şehir gezintisi. Rahat parklar ve gizli meydanlardan hareketli sokak sanatına ve sevimli barlara ve birahanelere kadar daha az bilinen yerleri ve yol boyunca birçok sürprizi keşfedeceksiniz.

Mont St Michel, Normandiya

Normandiya’daki bu manastır adası adeta büyülü ve gizemli durmaktadır. Mont St-Michel’in zengin tarihi ve efsaneleri, köprünün üzerinden ya da dalgalı kumların üzerinden yalın ayak geçerek çarpıcı mimari topluluğuna doğru ilerlerken keskin bir şekilde hissedilebilir. Kelt mitolojisi, bu yeri ölülerin ruhları için bir mezar olarak işaretler ve sonraki Hıristiyan sakinler, adaya yükselen manastır kuleleri inşa ederler.

Fransa, Mont St Michel, Normandiya
Mont St Michel, Normandiya

Gelgit bittiğinde, bir rehberle yaklaşık 1 km uzaklıktaki Mont St-Michel’in tüm yolunu yürüyebilirsiniz. Mont’un bir ana caddesi olan Grande Rue, hediyelik eşya dükkanlarının yanından geçerek manastıra giden yokuşa çıkar.

Chamonix

Dağcılığın doğum yeri ve zengin, bir kış oyun alanı olan Chamonix’te, baktığınız her yerde dağlar büyük görünür. Bu ikonik Fransız Alpleri kayak merkezinde, kar sporları tutkunları ve çevredeki dağların nefes kesici manzaraları ile çevrili, kayaklar veya tahtalar üzerinde yamaçlardan aşağı uçarlar. 

Fransa Chamonix
Chamonix

Ancak kesinlikle pistlere çıkma zorunluluğu yoktur. Kayak yapmayanlar Aiguille du Midi teleferiğine binebilir ve daha sonra İtalya’ya 3800 metrenin üzerinde uzun sürecek bir yolculuk yapabilirler. Yaz aylarında yüzlerce kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkurlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Normandiya Plajları

Düşündürücü D-Day Plajlarına yapılacak bir gezi, Fransa’nın en duygusal yolculuklarından biridir. Le Havre sahil limanından, geniş ince kum ve esintiyle savrulan blöflerin ötesindeki kıyı şeridini takip edebilirsiniz.

Fransa Normandiya Plajları
Normandiya Plajları

D-Day kumsallarının en ünlüsü olan Omaha Plajı, Normandiya Amerikan Mezarlığı ve Anıtı’ndaki uzun sıralar halinde simetrik mezar taşlarıyla desteklenir.

Carnac’ın Megalitleri

Baie de Quiberon’dan iç kesimlerdeki ovalara yayılan Carnac megalitleri, antik dünyanın en büyük harikalarından biridir. MÖ 5000 ile MÖ 3500 arasında Neolitik insanlar tarafından inşa edilmiştir. Ayakta duran bu gizemli taşlarla dolu açık alanların yanından pedal çevirip bisiklet sürmek eğlenceli olacaktır.

Carnac'ın Megalitleri
Carnac’ın Megalitleri

Bu devasa yapıların inşasına neyin ilham verdiğini kimse kesin olarak bilmiyor.

Pont du Gard, Nîmes

Avrupa’da ayakta kalan en etkileyici Roma kalıntılarından biri olan bu olağanüstü iyi korunmuş su kemeri tek kelimeyle dikkat çekicidir. Otuz beş kemer, günde 20.000 metreküp su taşımak üzere tasarlanmış bir su yolunu içeren, Roma su kemerinin 275 metre uzunluğundaki üst katmanının üzerinde yer alıyor. 

Kuzey kıyısındaki ziyaretçi merkezinde, köprü, su kemeri ve suyun Roma toplumundaki rolü hakkında daha fazla bilgi veren etkileyici, yüksek teknolojili bir müze var. Gard Nehri üzerinde bir kano gezintisiyle manzaranın keyfini çıkarın.

Yorum yapın