1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Zeki İnsanların Üzgün Olmalarına Sebep Olan Alışkanlıkları

Zeki insanlar neden kendilerini üzgün ve güvensiz hissediyor? Zeki insanlar neden çok düşünür? Şimdi bu soruların cevabını verelim.

Hayatta kendini beceriksiz mi hissediyorsun? Beceriksizliğiniz ve şüpheniz için kendinizi üzmeyin, çünkü, zeki insanlar ve güvensizlik el ele gitme eğilimindedir.

Fakat son derece zeki insanlar neden kendilerini güvensiz hissederler? Zeki insanlar ve güvensizlik arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için, zeki insanların kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olan bazı faktörlere bir göz atalım.

Zeki İnsanlarla Güvensizliğin Birbirine Bağlı Olmasının 6 Nedeni!

Zeki insanların güvensizliklerden ve kendinden şüphe duymalarından büyük ölçüde sorumlu olan aşağıdaki faktörleri belirledik.

Zeki İnsanların Üzgün Olmalarına Sebep Olan Alışkanlıkları

Ayrıca bu yazı ilginizi çekebilir: Çift Kanallı RAM Neden Oyun Oynamak İçin Daha İyidir? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

1. Aşırı Analiz Etme Eğilimi

Yüksek IQ’ya sahip insanlar aşırı aktif bir zihne sahiptir ve aşırı düşünmek bunun doğal bir özelliği olarak gelir. Keskin gözlem güçleri ve parlak zekaları nedeniyle, her şeyi aşırı analiz etme eğilimindedirler. Ama ne yazık ki, bu genellikle akıllı insanlar için verimsiz olduğunu düşünülüyor.

Önemsiz konularda bile uzun uzun düşünme eğilimleri, karar verme yeteneklerini sorgulamalarına neden olur.

Varsayımsal problemler üzerinde kafa yorma ve henüz gerçekleşmemiş ve hatta gelecekte olmayabilecek şeyler için endişelenme alışkanlıklarına sahiptirler. Bir şeyin nasıl ters gidebileceğini yüzlerce farklı şekilde düşünebilirler ve bu da hayatta kendilerine güvenmelerini ve risk almalarını engeller.

2. Ağır Bir Beklenti Yükü Taşıyorlar

Zeki insanlar ve güvensizlik arasındaki kasvetli ilişki oldukça erken başlar. Ortalamanın üzerinde zekaya sahip üstün zekalı bir birey, çocukken potansiyelini göstermeye başladığından beri, genellikle üzerlerine ağır bir beklenti yüklenir. Bazen saldırgan ebeveynleri, öğretmenleri veya hayatlarındaki diğer etkili insanlar tarafından yapılır.

Ayrıca bir dahi olmanın başlı başına bir yük haline gelmesi de olabilir ve çocuk, bir şeyler yapmaya devam etmezlerse başkalarını yüzüstü bırakacaklarına inanmaya başlar. Böylece stres ve öz eleştiri dolu bir hayat yaşamaya başlarlar.

3. Öz Eleştireldirler

Aşırı düşünen parlak bir zihin, hayatta başarılı olmak için her zaman baskı altında olduğunda, kendi cesaretini ciddi şekilde eleştirir. Bu, zeki insanların kendilerini eleştirmelerinin nedenlerinden biridir. Zayıflıklarına çok fazla odaklanırlar ve onları insan yapan kusurlar için kendilerini hırpalarlar.

Dunning-Kruger etkisi adı verilen ve düşük zekaya sahip kişilerin eleştirel düşünme becerisinden yoksun olduğunu ve dolayısıyla entelektüel yeteneklerini ve yetkinliklerini abarttığını belirten ilginç bir teori vardır.

Öte yandan, zeki insanlar, kusurlarının ve zayıflıklarının her zaman farkında oldukları için şüphelerle doludur. Eksikliklerine takılıp kalma dürtüsü, benlik imajını çarpıtır ve zeki insanlarla güvensizlik arasındaki üzücü ilişkiyi yeniden doğrular.

4. Cehaletlerinin Farkındalar

Şüpheci ve eleştirel olmak keskin bir zihnin işaretleridir. Gerçekten zeki bir insan, hiçbir şeyi gerçek değerleriyle almaz ve bir ifadeyi veya bir olayı değerlendirirken ona farklı açılardan bakar. Ayrıca zekası yüksek biri asla dar görüşlü olmayacak ve olasılıklara açık kalacaktır.

Zeki insanlar diğerlerinden daha güvensiz olma eğilimindedirler çünkü hiçbir şeyden emin değildirler ve buna kendileri de dahildir. Soruların ötesinde olmadıklarının farkındadırlar ve üstün zekaları, kendi akıl yürütme yeteneklerinden şüphe duymalarına neden olur.

“Ya eğer”ler ve “amalar” onları sonsuza dek musallat eder. Her zaman şüpheler ve şüpheler karşısında şaşkına dönenler, hayatlarında karar vermek için mücadele ederler.

Akıllı Bir İnsan mısınız?

Zeki bir insansanız ve yukarıda tartışılan son derece zeki ve güvensiz kişilik belirteçleriyle bağlantı kurabiliyorsanız, lütfen moralinizi bozmayın. Bu makalenin tüm amacı, hayatınız boyunca kendinizi her zaman yerinde hissetmiyorsanız, bunun sizde bir sorun olduğu anlamına gelmediğini fark etmenizi sağlamaktır.

Üstün bir zihin kalitesine sahip yetenekli bir bireysiniz. Sadece dikkatinizi hayatınızın size karşı çalışan bu alanlarına çekmeniz ve güvensizliğinizi üretken bir güvensizliğe dönüştürmeniz gerekiyor.

Yorum yapın