1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Gana’da Yaşam! Gana Nasıl Bir Yer? Gana’nın Tarihi Nedir?

Bu yazımızda, Gana nasıl bir yer? Gana nasıl bir ülke? Gana’da yaşam nasıl? gibi soruları cevaplayacağız. Afrika’nın Batı kıyısında bulunan Gana ülkesi neredeyse dünyanın merkezi konumundadır. Londra ile aynı saat dilimini paylaşan Gana ülkesi hakkında daha ilginç bilgiler öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

1- Gana’nın Havası Ve Manzarası Nasıldır?

Gana'nın havası ve manzarası nasıl
Gana’nın havası ve manzarası nasıl?


Gana, ekvatora en yakın yani dünyanın merkezine yakın olan ülkelerden biridir. Bunun kadar tropik iklimler bulmanız pek olası değil. Aslında, Gana’nın sadece iki mevsimi vardır: bol yağış ve sıcaklar.

Kurak mevsimde, sıcaklıklar oldukça yükselebilir ve çoğu gün 30°C’ye (86°F) ulaşabilir. Ülke eşit kısımlarda kumlu çöl, çalılık savan ve yemyeşil yağmur ormanlarından oluşur. Kıyı boyunca yer alan bölge kuruyken, Atlantik Okyanusu’ndan esen serin esinti ile sıcaklık yumuşar.

Sahilin hemen yukarısında, insan yapımı büyük Volta Gölü var. Yeşil setleri Gana’nın doğu tarafı boyunca uzanıyor. Ülkenin ortasında, tropik ormanlarla büyümüş bir dizi inişli çıkışlı tepe olan Ashanti platosu bulunmaktadır.

Daha kuzeyi kuru hale ve kurak otlaklara dönüşür. Bu bölgedeki popüler milli parklar arasında güneydeki Kakum Ulusal Parkı, orman ağaçlarının tepeleri arasında gölgelik seviyesinde bir yürüyüş yoluna sahip ve fil sürülerinin geniş açık alanlarda dolaştığı Mole Ulusal Parkı bulunmaktadır.

2- Gana’nın Başkenti Neresidir?

Gana'nın Başkenti Neresidir
Gana’nın Başkenti Akra şehri.

Gana’nın liman kenti Accra (Akra), ülkenin ticari merkezidir. Aynı zamanda Gana’nın en kalabalık şehridir. Kısaca ülkenin en gelişmiş şehri ve başkenti Accra (Akra) şehridir.

Ülkenin en eski üniversitesi olan Gana Üniversitesi, Legon banliyösünde yer almaktadır.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Geceleri Hangi Yiyecekleri Yemeliyiz? Zararları Nelerdir?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gana’ya seyahat ederken, ziyaretçiler Akra’daki Kotoka Uluslararası Havalimanı’na uçuyor. Ormanlık Ashanti bölgesindeki Kumasi ve kuzey bölgesindeki Tamale gibi Gana’nın diğer şehirlerinden bazılarına seyahat etmek kolaydır. 

3- Gana’nın Tarihi Nedir?

 Gana'nın Tarihi Nedir
Gana’nın Tarihi Nedir?

Gana, yedinci yüzyıldan on üçüncü yüzyıla kadar bir imparatorluk olarak varlığını sürdürdü. Bu süre zarfında Gana İmparatorluğu, şimdi Mali, Moritanya ve Senegal olarak bildiğimiz şeyi içeriyordu. Bu imparatorluğun hükümdarı, Savaşçı Kral veya Gana olarak biliniyordu ve imparatorluk bu şekilde tanındı.

1400’lerin sonlarında, Portekizli yerleşimci sömürgeciler geldi ve çeşitli Akan eyaletleriyle altın, fildişi ve kereste ticareti yapmaya başladı. Bu, Gana’nın Portekiz ticaret yolunda önemli bir bağlantı haline gelmesine ve bölge üzerinde kontrol için sömürgeci güçler arasında yüzyıllarca süren bir mücadeleye yol açtı. Bölgede o kadar çok altın bulundu ki, Gold Coast (Altın Sahili) olarak tanındı.

1500’ler Gana’nın tarihinde acılı bir döneme işaret ediyor. Amerika’da insan emeğine yönelik artan talep ve Gana’nın ticaret yolundaki konumu nedeniyle, bir zamanlar ticaret için altın, fildişi ve kereste barındıran kaleler ve hisarlar, ticaret için köleleştirilmiş insanları yavaş yavaş hapsetmeye başladı.

Gana üzerinde kontrol için sömürge mücadelesi 1600’ler boyunca devam etti. Felemenkçe, Hollandalı, İsveçli, Danimarkalı ve İngiliz sömürgecilerin gelişiyle, köleleştirilmiş insanların ticareti daha yerleşik hale geldi. 

Altı milyon köleleştirilmiş insanın Batı Afrika’dan diğer ülkelere sevk edildiği tahmin ediliyor. 

4- Gana Ne Zaman Bağımsızlığını Kazandı?

Gana Ne Zaman Bağımsızlığını Kazandı?
Gana Ne Zaman Bağımsızlığını Kazandı?

1957’de Gana, Kwame Nkrumah başkanlığında Afrika kıtasındaki ilk kendi kendini yöneten ülke oldu. Yeni bayrakları Pan-Afrika renklerini (Afrika’da yaşayan herkes arasındaki siyasi birlik ideolojisini temsil eden), kırmızı, sarı, yeşil ve siyahı içeriyordu. Diğer birçok Afrika ülkesi de bunu izledi.

Armaları, Gana’nın kurtuluşunun sembolü olan siyah yıldızı gururla sergilemek için yaratıldı ve ulusal para birimi Pound’dan Cedis’e değiştirildi. 

Bugün Gana’nın başkanı Nana Akufo-Addo’dur. Ülke Afrika ekonomisinde ve kalkınmasında güçlü bir güç olmaya devam etmektedir. 

6- Gana’nın Ana Dili Nedir?

Gana'nın Ana Dili Nedir
Gana’nın Ana Dili Nedir

Gana’nın nüfusu kozmopolit bir metropolde yaşıyor ve hükümet bir dizi yerli dili ulusal diller olarak tanıyor. 

En yaygın ikisi, Ashanti halkının (güney ve orta bölgelerde konuşulan) Twi dili ve Dagomba halkının Dagbani dilidir ve daha yaygın olarak kuzey bölgesindeki insanlar tarafından konuşulmaktadır.

Gana dilleri esas olarak sözlü gelenek yoluyla yaşatılmıştır. Bununla birlikte, bir grup Ganalı, Akan halkı ve Adinkra olarak bilinen bir sembolik tasvir biçimi kullandı. Adinkra, kumaştan mücevhere ve çanak çömleklerden duvarlara, mimari elemanlara ve altın ticaretinde kullanılan ağırlıklara kadar her şeyde kullanıldı. Kişisel ve ev aksesuarları ile bu sembolleri içeren giysiler Gana’nın birçok zanaatkarından satın alınabilmektedir.

Modern Ganalılar, İngilizceyi birleştirici olarak kullanarak dilsel engellerin ötesinde iletişim kurarlar. Ülkenin yaklaşık yarısı İngilizce konuşuyor ve bu ülkenin resmi dillerinden biridir.

7- Gana’nın Dini İnancı Nedir? Gana Çoğunluk Olarak Hangi Dine İnanıyor?

Gana'nın Dini İnancı Nedir Gana Çoğunluk Olarak Hangi Dine İnanıyor
Gana’nın Dini İnancı Nedir? Gana Çoğunluk Olarak Hangi Dine İnanıyor?

Bugün, çoğu Ganalı kendini Hıristiyan olarak tanımlıyor. Bununla birlikte, etkili Ashanti İmparatorluğu’nun yerli dini, bir çok tanrıcılık biçimiydi. Bu inanç geleneğinin birçok unsuru bugün hala aktiftir. Hıristiyan gelenekleriyle birlikte Gana kültürünün büyük bir parçasıdır.

Ashanti/Asante kozmolojisi, Nyame adıyla geniş çapta tanınan üstün bir yaratıcı etrafında toplanır. Nyame’nin evini gökyüzünde yaptığı söylenir. Yeryüzünün bereket tanrıçası Asase Yaa, bu inanç geleneğindeki büyük ruhların ikinci en güçlüsüdür. Ayrıca, genellikle bir anne figürü olarak kabul edilmektedir.

8- Gana’nın Kültürü Anaerkil Midir?

Güney Gana’daki en baskın kültürlerden biri olan Akan halkının kültürü, anaerkil soy temelinde bir miras sistemi uygular. Bununla birlikte, erkekler hala bu toplumda ana güç pozisyonlarını elinde tutuyor.

9- Gana Yemekleri Nasıldır? Gana’nın Yemek Kültürü Nasıldır?

Gana yemekleri, Avrupa ve Hint dahil olmak üzere yerli lezzetlerin ve dış etkilerin bir karışımıdır. Gana’nın her yerinde karmaşık tatlara sahip domates bazlı güveçler bulacaksınız. Güveçler genellikle bir tür deniz veya tatlı su balığı içerir. Balıkları almak ve kokulu sosu emmek için kullanılan bir hamurla yenir. 

Bazen fufu veya akple olarak adlandırılan hamur, manyok, muz, yam, mısır, darı, sorgum, patates veya hindistancevizi dahil olmak üzere her türlü nişastadan yapılır.

Gana mutfağının bir diğer elyafı, domates ve biberle çeşitli Gana baharatlarını içeren tek kapta bir pirinç yemeği olan jollof pirincidir.

Fıstık genellikle yahnileri tatlandırmak ve yemekleri süslemek için kullanılmaktadır. Ayrıca birçok yemekte taro yaprakları ve bamya bulacaksınız.

10- Gana’da Futbol Nasıl Bu Kadar Seviliyor?

Futbol, ​​Gana’da ulusal bir eğlencedir ve bayrağında sergilenen beş köşeli yıldızdan adını alan Kara Yıldızlar olarak da bilinen milli futbol takımı, 1940’lardan beri uluslararası düzeyde rekabet etmektedir.

Afrika Uluslar Kupası’nı defalarca kazanmış olan Gana, sporda en iyilerden biridir. Düzenli olarak Meksika ve Mısır gibi başarılı milli takımlarla baş başa gider.

Ganalı futbol takımını sahada, siyah desenli beyaz formaları ve yakanın hemen altında siyah bir yıldızla göreceksiniz.

Bu konu hakkındak fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın