1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Geceleri Hangi Yiyecekleri Yemeliyiz? Zararları Nelerdir?

Hepimiz ara sıra da olsa geceleri yemek yemeyi düşünüyoruz. Yatakta uzanırken aklımızın buzdolabında olduğu zamanlar. Onunla savaşmaya çalışırsın ama başaramayacağını anlarsınız. Genelde şu şekilde olur: Uzun bir tereddütten sonra yataktan kalkar ve birçok şeyi düşünerek saniyeler, hatta belki dakikalarca durup mutfağa gidersiniz.

Gece geç saatlerde yemek yemenin sizi nasıl strese sokup kilo aldırdığını çok iyi biliyorsunuz. Ama yemek istiyorsanız sizlere vereceğimiz tavsiyeleri dikkate alın. Bu yazımızda, Geceleri hangi yiyecekleri tüketmeliyiz? Gece neler yemeliyiz? Gece yemek yemenin zararları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını anlatacağız.

Gece Yemek Yemek Zararlı Mıdır?

Gece yemek için en iyi öğünleri ve atıştırmalıkları seçerken, 200 kaloriyi geçmeyen düşük kalorili ve protein içeriği yüksek öğünleri seçmelisiniz. Triptofan gibi proteinler uyku kalitesini artırır. Bu yiyeceklerden bazıları yumurta, peynir, muz ve yoğurt gibi yiyeceklerdir.

Bir dahaki sefere canınız gece geç saatte yemek yemek istediğinde, bilmelisiniz ki geceleri yenen tüm öğünler harika değildir. Bazıları doğru, bazıları ise aşırı kilo alımına, kalp hastalıklarına, sindirim bozukluklarına ve diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Gece yemek yemek kilo aldırır mı?: Ne yediğinize bağlı olarak geceleri yemek yemek kilo aldırabilmektedir. Aşağıda size sunduğumuz öğünleri dengeli bir şekilde tükettiğiniz takdirde kilo alma riskiniz minimum olacaktır.

Unutmayın, sağlıklı beslenmek sağlıklı kalmanın harika bir yoludur.

Geceleri Hangi Yiyecekleri Yemeliyiz?

Gece ne yemelisin? En iyi ve en sağlıklı seçenekleriniz nelerdir? İşte geceleri yemek için en iyi yiyecekler.

1- Muz

Muz
Muz

Vejetaryenler için iyi bir şey. Meyve! Muz sadece tadı güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda potasyum ve triptofan bileşikleri açısından da zengindir. Bu da onları geceleri yenilebilecek en iyi yiyeceklerden biri yapar.

Triptofan, daha önce belirtildiği gibi, gevşemede rol oynayan önemli bir proteindir. Yemekten önce biraz muz uyku kalitenizi artırabilir. Ayrıca, vitamin içerirler ve antioksidanlar açısından zengindirler. Ayrıca bağırsak hareketlerini kolaylaştıran bileşikler içerirler.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Almanya’da Türk Mühendis Hayalet Kargo Ucağı Geliştirdi!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

2- Peynir Ve Kraker

Peynir Ve Kraker
Peynir Ve Kraker

Karbonhidrat kaynağı olan krakerler ve triptofan kaynağı olan peynir, vücudun şeker seviyesini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Peynir ve krakerleri birlikte aldığınızda, beyninize daha fazla triptofan sağlanır. Peynirdeki şeker beyninizi besler ve triptofan melatonin üretimine yardımcı olur.

Bu, peynir ve krakerleri birlikte aldığınızda sinir sisteminizde daha fazla serotonin ve melatonin üretimi olacağı anlamına gelir. Serotonin kişinin uyku kalitesini artırır.

3- Tahıllar

Tahıllar
Tahıllar

Tahıllar büyük lif kaynaklarıdır. Yulaf gibi olanlar da uykuyu iyileştiren etkileyici miktarda melatonin içerir.

Yatmadan önce, sıcak bir kase mısır gevreği ve hatta belki tam tahıllar iyi bir seçimdir. Çok fazla kalori içermezler ve büyük olasılıkla sizi uyanık tutmazlar.

4- Yoğurt

Yoğurt
Yoğurt

Yoğurdun tadı güzeldir, ayrıca çocuklar ve yetişkinler yoğurdu sever. Aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağıdırlar. Kalsiyum vücut için gerekli bir mineraldir. Kemik ve dişlerin büyümesi için gereklidir ve kas kasılmalarının gerçekleşmesi için iskelet, düz ve kalp kasları buna ihtiyaç duyar. Gece yatmadan önce yoğurt yemenin bir zararı yoktur.

Vücudunuzun ayrıca triptofandan melatonin üretmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum seviyeleri düşükse, melatonin üretim hızı ve dolayısıyla düşük kaliteli uyku olacaktır. Yoğurt ayrıca kazein içerir. Kazeinin sabah erken açlığı azalttığına inanılıyor.

Şekersiz yoğurt harika bir atıştırmalıktır ve geceleri yemek için en iyi yiyeceklerden biridir.

5- Yumurta

Yumurta
Yumurta

Yumurtalar harika protein kaynaklarıdır ve fazla kalori içermezler. Gece atıştırması olarak yumurta harika bir seçimdir. Pişirmeleri kolaydır ve birçok farklı türde atıştırmalıkla birlikte gidebilirler.

Yumurtalar ayrıca, kişinin uyku kalitesini artırabilen triptofan içerir.

6- Bal

Bal
Bal

Arılardan elde edilen bal besleyicidir ve fazla kalori içermez. Kişinin vücudundaki melatonin üretimini artırabildiği bilinmektedir.

Ayrıca fruktoz ve glikoz gibi sağlıklı şekerler içerir ve vücudunuzun şeker seviyesi üzerinde sağlıklı bir etkisi olabilmektedir. Bal, gece geç saatlerde yenebilecek en iyi yiyeceklerden biridir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz..

Yorum yapın