1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Günde Kaç Kalori Tüketilmelidir? – Egzersiz Yaparken Kaç Kalori Yakarız?

Kalori nedir? Kalori, kısaca bir enerji ölçüsüdür. Beslenmede kalori, insanların tükettikleri yiyecek ve içeceklerden aldıkları enerjiyi ve fiziksel aktivitede kullandıkları enerjiyi ifade eder. Besinlerde bulunan kalori “kcal” olarak ifade edilmektedir. Besinler öğütüldükten sonra enerjiye dönüşürler.

Çoğu insan kalorileri yalnızca yiyecek ve içeceklerle ilişkilendirir, ancak enerji içeren her şeyin kalorisi vardır. Örneğin 1 kilogram (kg) kömür 7.000.000 kalori içerir.

Kalori ve sağlık

İnsan vücudunun hayatta kalabilmesi için kaloriye ihtiyacı vardır. Enerji olmazsa vücuttaki hücreler ölür, kalp ve akciğerler durur, organlar yaşamak için gerekli olan temel işlemleri yapamaz hale gelir. İnsanlar bu enerjiyi yiyecek ve içeceklerden alırlar.

kalori ve sağlık

İnsanlar her gün sadece ihtiyaç duydukları kalori miktarını tüketselerdi, muhtemelen sağlıklı bir hayatları olurdu. Çok düşük veya çok yüksek kalori tüketimi sonunda sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Gereğinden fazla kalori tüketmek kilo almanıza yol açabilir, aksine gereğinden az kalori almanız zayıflamanıza neden olabilir. Ama dikkat etmelisiniz ki vücudunuzun ihtiyac duyduğu kalori miktarını almazsanız sağlığınızı etkileyebilir. Kısaca, gereğinden az veya gereğinden fazla kalori tüketmek zararlıdır.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo almanın yolları nelerdir? Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Günde kaç kalori tüketilmelidir?

Yetişkin kadınlar için önerilen kalori alımı günde 1.600 kalori ile günde 2.400 kalori arasında değişmektedir. Erkekler için miktar biraz daha yüksektir, günde 2.200 ila 3.200 kalori arasında değişir.

Biraz hareketsiz veya daha yaşlıysanız, kalori ihtiyaçlarınız muhtemelen aralığın en altındadır. Fiziksel olarak aktifseniz, hamileyseniz veya emziriyorsanız, almanız gereken kalori daha fazla olmalıdır.

Gençler için kalori alımı önerileri yaşa, cinsiyete ve aktivite düzeyine göre değişir. 13 yaşında bir kız çocuğu için önerilen kalori alım miktarı günde 1.600 ila 2.200 kalori arasında, 13 yaşında bir erkek çocuk için önerilen alım miktarı ise 2.000 ila 2.600 arasında değişmektedir.

Bu miktarlar daha sonraki yıllarda biraz artar. 14 ila 18 yaş arası kızlar için aralık günde 1.800 kalori ile 2.400 arasındadır. Aynı yaş aralığındaki erkek çocuklar için önerilen kalori alımı 2.000 ila 3.200 kalori arasındadır.

2 ila 3 yaş arasındaki çocukların günde 1.000 ila 1.400 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu aralıklar harcadıkları enerjiye göre yükselmektedir.

4 ila 8 yaşlarında, aralık günlük 1.200 kaloriden başlar ve kızlar için 1.800 kaloriye ve erkekler için 2.000 kaloriye kadar çıkar. 9 ila 13 yaşlarında, kalori aralığı kızlar için günde 1.400 ila 2.200 kalori ve erkekler için günlük 1.600 ila 2.600 kaloridir.

Egzersiz yaparken kaç kalori yakarız?

Egzersiz sırasında yaktığınız kalori miktarı şunlara bağlıdır: kilo/boy, cinsiyet ve yaş. 

Egzersiz yaparken kaç kalori yakarız

Ancak, dakika başına en fazla kalori yakan bir egzersiz yapmak istiyorsanız, diğerlerinden daha yoğun olan egzersizler vardır. 30 yaşlarında 68 kg bir kadının ortalama bir hızda egzersiz yaparken, dakikada ortalama ne kadar kalori yakabilir:

 • Koşu: 11 kalori
 • İp Atlama: 9 kalori
 • HIIT/Interval Antrenmanı: 10 kalori
 • Yüzme: 10 kalori
 • Bisiklete binme: 7 kalori
 • Boks: 6 kalori
 • Push Ups (Şınav): 6 kalori
 • Mekik: 6 kalori
 • Tenis: 5 kalori
 • Pilates: 4 kalori
 • Yürüyüş: 2 kalori
 • Yoga: 2 kalori

Bununla birlikte, antrenmanın ne kadar yoğun olduğuna ve yukarıda listelenen faktörlerin çeşitliliğine bağlı olarak az ya da çok olabilir. 

Doğal olarak, en başarılı egzersiz en çok keyif aldığınız egzersiz olacaktır. Koşmak, bisiklete binmekten daha fazla kalori yakmaya meyilli olsa da, koşuya çıkma fikri sizi derin bir korkuyla dolduruyorsa, gitme olasılığınız daha düşüktür.

Yorum yapın