1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Günlük Tutmanın Bilim Destekli Faydaları!

Bazı insanlar günlük yazmayı çok severler. Yaşamış oldukları iyi veya kötü anılarını kaleme dökerler. Günlük tutmak, yalnızca duygularınızı ifade etmekle kalmayıp, aynı zamanda bir deneyimi veya sırrı kaleme alarak dile çevirdiğiniz bir sanattır.

Günlük tutmanın veya etkileyici yazmanın faydaları hakkında çarpıcı araştırmalar var. Bu yazımızda madde madde sizlere günlük tutmanın faydalarından bahsedeceğiz. Ayrıca günlük tutmaya başlayamıyorsanız, başlamanız için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Stresi Azaltır

Telaşlı programlar, kıyasıya rekabet, hızlı seyahat, sosyal medyada havalı bir hayatı tasvir etmek için akran baskısı, sonunda bizi son derece stresli bir hayata itiyor. Stresin sayısız fiziksel ve zihinsel sağlık sorununa neden olduğunu biliyor musunuz? Bilim adamları, günlük tutmanın etkili bir stres kırıcı olduğunu kanıtladılar. Psikosomatik Tıp’ta yayınlanan bir araştırmaya göre günde 15-20 dakika günlük yazmak yeterlidir.

Depresyon Ve Kaygıyı Azaltır

Günlük tutmak, multipl skleroz teşhisi konan hastaları içeren bir araştırmaya göre kaygı semptomlarını azaltır. Günlük yazmak, öğrencilere stres yönetiminde yardımcı olur ve sınıf ve spor performanslarını geliştirir. 

Araştırmacılar, günlük tutmanın, depresyona karşı savunmasız olan ve majör depresif bozukluk teşhisi konan üniversite öğrencilerine de yardımcı olduğunu söylüyor.

Günlük Tutmak Hedeflerine Ulaşmanıza Yardımcı Olmaktadır

Günlük yazmak hedefler geliştirmenize ve aynı anda bunları başarmak için bir çerçeve sağlamanıza yardımcı olur. Verimliliğinizi artırmanın yollarını arıyorsanız, bir günlük yazmak çözüm olabilir.

Ancak günlük tutmak nasıl olur da hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir ki?

Psikoloji profesörü Dr. Gail Matthews tarafından yapılan bir araştırma, hedeflerini ve hayallerini düzenli olarak yazanların, yazmayanlara göre bunları gerçekleştirme olasılığının %42 daha fazla olduğunu keşfetti.

Hedeflerinizi yazdığınızda, esasen beyninize ne istediğinizi söylersiniz, bu da bilinçaltınızı bu hedefe ulaşmak için ilgili fırsatları ve araçları işaretlemek için harekete geçirir.

Ayrıca, günlük kaydı bilgileri düzenlemenize, ilerlemenizi izlemenize ve neyi başarmayı hedeflediğinizi size hatırlatmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca bu yazı ilginizi çekebilir: ”BTC Düşerken El Salvador Yatırım Yapmaya Devam Ediyor!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Günlük Yazmanın Güzel Yanları

Bir kahve eşliğinde günlük yazmak kulağa hoş geliyor. Ayrıca kimseye söyleyemediğiniz şeyleri bir kağıt parçasıyla paylaşmak güzel olsa gerek. Aslında kağıtla değil de, kendimizle paylaşıyoruz ve düşünsenize sizin yazdıklarınızı yadırgayacak veya eleştirecek kimse yok.

Yani rahat bir şekilde istediklerinizi düşünüp yazıyorsunuz ve bir bakıma içinizi döküyorsunuz. Bu da yukarda bahsettiğimiz faydaları görmemize sebep oluyor. Ayrıca, günlük tutmanın hafızaya iyi geldiği de söyleniyor.

Günlük Tutmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

Günlük tutmanın en iyi yanlarından biri, erişilebilir olmasıdır. Başlamak için tükenmenize ve özel bir günlük almanıza gerek yok – ancak motive edici buluyorsanız yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan biraz kağıt, bir kalem ve biraz zaman.

Günlük Tutmaya Nasıl Başlayabilirsiniz

Günlük yazmak için ilk adım biraz zordur ama başladıktan sonra alışkanlık haline gelecektir ve bu durumdan kopmak istemeyeceksiniz.

Nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki soruları cevaplayarak başlayabilirsiniz:

  • Bugün ne için minnettarsın?
  • Şu anda hayatınızda hangi zorluklarla uğraşıyorsunuz?
  • Önümüzdeki hafta için hedefleriniz neler?
  • Hayatının en iyi ve en kötü günü hangisiydi?
  • Üzerinizde büyük etkisi olan bir çocukluk anınız var mı?
  • Herhangi bir zorunluluğunuz veya kısıtlamanız olmasaydı yarın ne yapardınız?
  • 5 yıl sonra nerede olmak isterdin?
  • Bugün sizi etkileyen iyi veya kötü bir şey yaşadınız mı?

İnsanlar genelde günlük tutarken, kimseye söyleyemedikleri şeyleri günlüklerine yazarlar. Kimseye anlatamadıkları şeyleri ve kendilerini etkileyen anılarını günlüklerinde kaleme alırlar. Günlük yazmanın en güzel zamanı gece yatarken veya kısık sesli bir müzik eşliğinde yazılmasıdır. Unutmayın günlük tutmaya başlamak kolaydır, ihtiyacınız olan bir defter ve bir kalemdir.

Yorum yapın