1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Hot Coin Nedir? Holochain Nedir?

Ülkemizde popüler olan Hot coin hakkında birçok soru sorulmaktadır. Bunların arasında Hot coin nedir? Holo Chain nedir? Holo nedir? Hot coin projesi nedir? Gibi sorular yer almaktadır. Bu yazımızda bu çok sorulan soruları cevaplayacağız.

Holochain, birçok kişinin Dağıtılmış Defter Teknolojisi hakkındaki düşüncelerimizi değiştirmeye hazır olduğunu söylediği bir projedir. Sonuç olarak, HOT’a ilgi son derece yüksek.

Holochain, mevcut şişirilmiş blok zincirlerine ve kusurlu çözümlere bir alternatif sunuyor. Ancak proje, son derece başarılı bir ICO’dan aylar sonra geliştirmenin neden bu kadar yavaş ilerlediği de dahil olmak üzere kendi sorularıyla karşı karşıya.

Holochain Nedir?

Holochain, blok zincirine bir alternatif olarak konumlandırılıyor. Aynı zamanda geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmak için bir çerçeve sunuyor.

Hot Coin Nedir Holochain Nedir

Bunu sağlamak için büyük bir değişiklik, veriye bağlı blok zincirinden aracı merkezli bir sisteme geçiştir. Holochain’in yöntemi, her bir aracının özel bir çatal tuttuğu ve dağıtılmış bir karma tablosu ile blok zincirinde sınırlı bir şekilde depolandığı ve yönetildiği bir aracı sistemi kullanarak küresel bir fikir birliği sağlamaktan kaçınır.

Bu, blok zinciri çözümlerini rahatsız eden ölçeklenebilirlik sorunlarını önler. Ayrıca, Holochain’de barındırılan tüm dApp’lerin blok zincirler için gerekenden daha az kaynakla çok daha fazlasını yapmasına izin verir.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Yüksek Ev Kiralarına Yeni Düzenleme Geliyor!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Holochain Blockchain

Geleneksel blok zinciri, dağıtılmış bir ağda kriptografik karmalar aracılığıyla verileri depolayarak çalışır. Bu ağdaki her düğüm, ağı doğrulamak ve bütünlüğünü sağlam tutmak için blok zincirinin tam bir kopyasını ve küresel fikir birliğini korur. Gelişmekte olan teknolojinin bir gücü olan blockchain teknolojisinin bir özelliğidir.

Blockchain metodolojisiyle gelen zayıflıklar var. Blok zinciri geliştiricilerini rahatsız eden sorunlardan biri, ağdaki her bir düğümün tüm ağı doğrulamasını gerektirerek oluşturulan ölçeklenebilirlik sorunlarıdır.

Blok zincirindeki veri miktarı arttıkça, blok zincirindeki işlem verimi için giderek daha kısıtlayıcı hale gelir. Bu nedenle bazı kripto para birimleri bu kadar uzun işlem süreleri ve bu kadar yüksek ağ ücretleri yaşamıştır.

Adı, Holochain tarafından kullanılan sistemin bir hologram yapımına benzemesi nedeniyle ortaya çıktı. Bir hologramda, ışık ışınlarının belirli bir etkileşimi ile uyumlu bir 3-D deseni oluşturulur ve Holochain’de sistem, benzer bir şekilde tutarlı bir bütün oluşturur ve tek tek bileşenleri bir bütün oluşturmak için bir araya getirir.

Ek olarak, teknoloji, işlevselliğinin bir parçası olarak bütünsel kalıpları kullanır.

Halka Açık Kısım Blok Zinciri

Holochain sistemi, ağdaki her bir düğümün veya aracının tüm genel blok zincirinin sürekli olarak güncellenmiş bir kaydını tutmasını gerektirmeyerek ölçeklenebilirlik sorunlarını ortadan kaldırır.

Bunun yerine, her düğüm, düğümün benzersiz şifreleme anahtarıyla etkileşime giren kendi blok zincirini tutar. Tüm halka açık blok zincirini bir nehir olarak hayal edin ve her düğüm nehri besleyen daha küçük bir akışa benzer.

Bir düğüm çevrimdışı olursa, genel zincirin bir çatalını oluşturur, ancak genel zincir, düğümlerinden birinin kaybından etkilenmeden ilerlemeye devam eder.

Holochain Yeşil Bir Çözümdür

Artık herkes Bitcoin gibi Proof of Work blok zincirlerinin ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunu biliyor. Holochain, çevreye zarar veren blok zincirlere yeşil bir çözüm olduğunu iddia ediyor.

Holochain üzerindeki düğümler tüm blok zincirini saklamadığı ve doğrulamadığı için, geleneksel blok zincirlerine kıyasla kullanılan bant genişliğinin yalnızca küçük bir yüzdesi vardır.

Ayrıca, Holochain için madencilik bileşeni yoktur, bu nedenle kullanılan elektrik minimumdur, gerçekte düğüm bilgisayarları tarafından normal operasyonlarında kullanılacak olandan daha fazla değildir. PoW blok zincirlerinin elektrik gereksinimlerinin sürekli artmasıyla, bu çevre dostu yaklaşım çok daha iyi görünüyor.

Kamusal Alan Tarafından Erişilen Düğüm Verileri

Her düğümün tüm blok zincirindeki tüm verilerin kendi kopyasını tutmasını sağlamak yerine, Holochain merkezi zinciri, her bir düğümün blok zincirindeki verileri doğrulamak için bir dizi kural tutar. Bu doğrulama, dağıtılmış bir karma tablosunda gerçekleşir.

Bu, bir düğüm çevrimdışı olduğunda verilerinin genel blok zincirinde kaybolmadığı anlamına gelir. Bunun yerine sınırlı bir kopya tutulur ve kurallara göre doğrulanır.

Holochain web sitesinin SSS bölümünde okuyabileceğiniz gibi, geliştiriciler sistemi, canlı bir organizmanın DNA’da bilgi depolama biçimiyle veya dillerin insan popülasyonları tarafından depolanma biçimiyle karşılaştırır.

“İngilizce dili nerede saklanıyor?” Holochain geliştiricileri SSS’de soruyor. “Her konuşmacı onu taşır. İnsanların farklı uzmanlık alanları vardır veya farklı argo veya özel kelime dağarcığına maruz kalırlar. Kimsenin tam bir kopyası yok, kimsenin versiyonu da diğerleriyle tamamen aynı değil, İngilizce konuşanların yarısını ortadan kaldırırsanız, dili fazla bozmaz.”

Holochain Ne Kadar Ölçeklenebilir?

Holochain’in saniyede kaç işlem gerçekleştirebileceği sorusuna, geleneksel blok zincirlerinde ölçeklenebilirliğe bakma şeklimizden farklı bir şekilde bakılması gerekiyor.

Sorunun hızlı yanıtı, Holochain’de ölçeklenebilirliğin sınırsız olduğudur. Bu biraz basit ve dürüst olmak gerekirse, saniyedeki işlem fikri, doğası gereği Holochain için geçerli değildir.

Holochain, blok zinciri üzerinde küresel bir veri konsensüsünü korumak yerine, her bir düğümün katkıda bulunduğu verilerin temel türünün ve geçerliliğinin kaydını tutmak için dağıtılmış bir karma tablo kullanır.

Dapp’in Holochain ile Ne İşi Var?

Holochain, her bireyin tüm girdilerin sınırlı bir kopyasına erişimi olduğu çok sayıda bireysel girdi gerektiren herhangi bir dApp için çok iyi bir seçim olacaktır.

Holochain tarafından ortaya konan acil kullanım durumu, sosyal medya platformlarıdır, ancak aynı zamanda Holochain’in eşler arası platformlarda, tedarik zinciri yönetiminde, itibarlı kripto para birimleri veya sadakat programlarında, toplu istihbarat projelerinde ve daha fazlasında iyi çalışacağını öne sürdüler.

Uyarı: Bu makalede hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir. Kripto para yatırımları yüksek risk içermektedir. Yatırım yaparken dikkatli olmalısınız ve sorumluluğun size ait olduğunu unutmamalısınız.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın