1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Yüksek Ev Kiralarına Yeni Düzenleme Geliyor!

Raporlara göre, son zamanlarda artış gösteren ev kiralarına ilişkin yeni düzenlemeler için üç bakanlık çalışıyor. Bu seçeneklerden birinin de kiralar için ‘tavan fiyat uygulaması’ olabileceği belirtiliyor.

Ülkemizde döviz kurlarının artması gibi nedenlerle yaşanan ekonomik sorunlar birçok alanda fiyat artışlarına neden olmuş ve vatandaşların hayat pahalılığını artırmıştır. Ev fiyatları ve kiralar da her yerde olduğu gibi büyük yükselişler yaşayanlar arasındaydı.

Yüksek Ev Kiralarına Yeni Düzenleme Geliyor!

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Apple Music’e Zam Geliyor Mu?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yüksek enflasyon gibi nedenlerle yaşanan bu sorunlar, daha fazla insanı ev kiralamaya itti. Bu durum birçok ilde kiraların inanılmaz seviyelere ulaşmasına neden oldu ve zaten ekonomik zorluklarla boğuşan vatandaşların durumunu daha da kötüleştirdi. Şimdi haberler, hükümet yüksek ev kiralarında bir hamle yapabileceğini gösterdi.

Ev kiralarına tavan fiyat uygulanabilir!

Habere göre üç bakanlık, son dönemde yükselen ev kiraları için devreye girmeyi planlıyor. Hükümet, serbest piyasa konut fiyatlarına müdahale etmek için bazı seçenekler düşünüyor; Bunlardan birinin tavan fiyat uygulaması olacağı belirtiliyor. Yani ev kiraları için azami fiyat belirlenebilir ve belirli bir fiyatın üzerinde ev kiralanamaz.

Şu anda bu düzenlemelerle ilgili çok fazla detayın bulunmadığını belirtmek gerekir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konuyla ilgili açıklama yaptı. Bakan, konut fiyatlarındaki ve kiralardaki artışı bu noktada izlediklerini, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını belirtti. Kurum ayrıca vatandaşların daha uygun koşullarda ev alabilmesi için belediyelerle birlikte proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Yorum yapın