1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Vücutta çeşitli hastalıklardan korunma, teşhis, tedavi veya vücuttaki bir işleyişi değiştirmek için ilaç kullanılır. Ancak ilaç kullanımında gereğinden fazla aşırı ilaç tüketimi telafisi olmayan hasarlar bırakabilir. Uygun doz kullanımı haricinde ilaç kullanımına gitmek birçok soruna yol açmaktadır. Belirli bir tedavi için kullanılan ilacın yararlı etkiyi göstermesi için akılcı ilaç kullanımı ilkelerine uymalıdır. Peki, akılcı ilaç kullanımı nedir? Akılcı ilaç kullanımının ilk önemli noktası, bir tedavi için doğru ilacın seçilmesidir. Sonrasında ilacın doğru miktarda, doğru zamanda ve doğru uygulama yolu ile alınması gerekir.

Aşırı İlaç Kullanımı Bağışıklık Sistemine Zarar Veriyor!

Vücudumuz hastalıklara karşı geliştirdiği bir savunma sistemi ile hastalığın vücuda girdiği an bir savunma mekanizması oluşturur. Antibiyotik, hastalık etkenlerinin vücuttan uzaklaştırılması ve hastalığın tedavisi için kullanılır. Ancak doktor tavsiyesi olmadan kullanıldığında bağışıklık sisteminin savunmasını ve o hastalık etkenine karşı gelişim göstermesini engeller. Doktor gözetiminde kullanılmayan antibiyotik veya diğer ilaçların fazla kullanımı kişilerin vücudunda fazla tahribata yol açmaktadır. Dolayısıyla ilaç kullanımında aşırı doza gitmeyerek belirlenen doz ve aralıklarla alınmasına dikkat edilmelidir. Sonrasında geri döndürülemeyen sorunlara yol açmamak için bu konu oldukça önemlidir.

Yoğun Kullanımda Mide Ve Sindirim Sorunlarına Yol Açar

Yoğun ilaç kullanımı bağışıklık sistemini baskılamakta ve organ, sistem üzerinde de birçok olumsuz etki gösterir. Fazla ağrı kesici kullanımı başta mide, sonrasında sindirim kanalının diğer organlarının da çeşitli sorunlara yol açar. Fazla miktarda ağrı kesici tüketimi ile mide zarar görür ve mide kanaması, ülser ve şiddetli ağrılara yol açabilir. Bilinçsiz ilaç tüketiminden bir başka etkilenen organize bağırsaklardır. Aşırı da olsa ilaç kullanımı ile bağırsak sistemi bozulmakta ve uzun süren kronik ishal problemlerini neden olmaktadır. İlaçların çoğunluğu kimyasal içerikler ile geliştirilmektedir. Dolayısıyla fazla kullanımı da vücutta alınan ilaçların atılması zorlaşır. Böylece böbrek metabolizması üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Uzun vadede böbreklerin işleyişini büyük oranda bozmakta ve hatta böbrek kayıplarına dahi yol açabilmektedir. İlaç kullanımının yalnızca ve sadece doktor önerisinde ve belirlediği dozda alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız ilginizi çekebilir :

“Amour Filmi İncelemesi !” Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın