1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

İtalya’ya gezi planlayanlara 10 harika tavsiye!

İtalya’ya bir gezi mi planlıyorsunuz? O halde bu yazımızı sonuna kadar okuyarak, İtalya’nın neresine gideceğinize daha kolay karar verebilirsiniz. İtalya’nın en güzel yerleri nerelerdir? Sizler için İtalya’nın 10 harika yerini derledik, hazırsanız şimdi İtalya’nın güzelliklerini keşfetmeye başlayalım!

1- Kolezyum

Roma İmparatorluğu tarafından yapılmış türünün en büyüğü ve ayakta kalan yapılarının en büyüğü olan bu devasa amfi tiyatro, İtalya’nın en çarpıcı sembollerindendir. MS 72’de Vespasian tarafından inşa edilen ve oğlu Titus tarafından dördüncü bir kat eklenmesiyle büyütülen arena, halka açık gösteriler ve hatta sahte deniz savaşları için bir mekandı.

italya kolezyum

83 x 48 metre boyutlarındaki ahşap bir zemin, gladyatörler, işçiler, vahşi hayvanlar ve depolar için alan sağlayan tüneller, odalar, hücreler ve geçitlerle iki ek yeraltı katını kapladı.

kolezyum

Bugün, yapı, onu çevreleyen modern gelişmeyle tam bir tezat oluşturuyor ve eski zamanların ve Roma’nın kapsamlı tarihinin önemli bir hatırlatıcısı.

2- Floransa Duomo Santa Maria del Fiore

Dünyanın en iyi katedrallerinden biri olarak kabul edilen Duomo Santa Maria del Fiore veya Santa Maria del Fiore Katedrali, Floransa silüetine hakimdir. Katedral 13. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olup, en ünlü parçası Filippo Brunelleschi tarafından 1434 yılında tamamlanan olağanüstü kubbedir.

Katedralin çan kulesi, Toskana Romanesk mimarisine özgü aynı desenli mermerle kaplı Piazza del Duomo’daki katedralin yanında durmaktadır.

Floransa Duomo Santa Maria del Fiore

Giotto tarafından tasarlanan çan kulesi 82 ​​metre yüksekliğindedir ve 414 basamağı tırmanarak şehrin ve kubbenin muhteşem manzarasına sahip bir seyir platformuna çıkabilirsiniz.

Duomo’nun karşısında, Lorenzo Ghiberti’nin bronz panelli kapılarıyla ünlü muhteşem bir vaftizhane var. Orijinalleri hava koşullarına karşı korumak için birebir kopyalarla değiştirilen orijinal, zarif hazırlanmış panelleri görmek için katedral müzesi Museo dell’Opera del Duomo’yu ziyaret edin.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Japonya’da gezilecek en iyi 6 turistik yer. Tıklayarak okuyabilirsiniz.

3- Venedik’teki Büyük Kanal

Venedik kanallarında gondol gezintisi, gezginlerin yüzyıllardır keyif aldığı bir gelenektir. Venedik bir adalar şehridir ve kanallar uzun zamandır şehrin ana caddeleri olmuştur ve dar geçitlerden oluşan bir labirentle birbirine bağlanmıştır.

Venedik'teki Büyük Kanal

Bu su yollarının en büyüğü ve en ünlüsü olan büyük kanal, şehrin içinden S şeklinde geniş bir rota kesiyor. Kenarlarında, bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’nin en zengin ve en güçlü ailelerine ait olan sarayların en büyüğü bulunur. Cepheleri suya bakan büyük sarayların çoğunu görmenin en iyi yolu Büyük Kanal boyunca bir Vaporetto gezintisidir.

4- Eğik Pisa Kulesi

Eğik Pisa Kulesi (La Torre Pendente), dünya çapındaki ünü, tasarımının dikkate değer zarafetinden değil, bir kusurdan gelen Pisa kentindeki birçok cazibe merkezinden sadece biridir. Kule üzerinde 1100’lü yıllarda çalışmalar başlamış ve kulenin üçüncü kata ulaştığı zaman, eğikliğe yol açan batma başlamıştır.

Eğik Pisa Kulesi

Yüzyıllar boyunca giderek daha fazla eğilen, 1990’lardaki restorasyon çalışmalarından önce, 2000 yılında devrileceği tahmin ediliyordu. Bugün, ziyaretçiler şehrin muhteşem manzarasını görmek için kulenin merdivenlerini tırmanabiliyorlar.

Eğik Kule, güzel Romanesk Santa Maria Assunta Katedrali ve yuvarlak bir bağımsız vaftizhane ile paylaştığı bir ortam olan Piazza dei Miracoli’de yer almaktadır. Bunların her biri, ortaçağ taş oymacılığının olağanüstü eserlerine sahiptir.

5- Vatikan Şehri: Aziz Petrus Bazilikası

Vatikan, dünyanın en paha biçilmez sanat ve sanat koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Merkezi yapı, Aziz Petrus’un mezarı ve Michelangelo’nun en dokunaklı eserlerinden biri olan Pieta’nın bulunduğu büyük Aziz Petrus Bazilikası’dır.

Vatikan Şehri: Aziz Petrus Bazilikası

Dışarıda, Papa’nın takipçilerine hitap ettiği Aziz Petrus Meydanı var. Sistine Şapeli’nin duvarları ve tavanları Michelangelo’nun freskleriyle kaplıdır ve Vatikan Sarayı’nda Raphael ve diğer büyük sanatçıların eserleri bulunmaktadır.

Kutsal sanat, Etrüsk antikaları, heykeller, haritalar, papalık arabaları ve hatta eski model arabalar dahil olmak üzere bir grup bireysel koleksiyon olan Vatikan Müzeleri’ni daha fazla sanat doldurur.

6- Cinque Terre

Cinque Terre, Akdeniz’e bakan sarp tepeleri ve sarp kayalıkları olan şirin bir sahil bölgesidir. Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore’nin beş pitoresk köyüne, yürüyüş yolları, her kasabada ortaya çıkan burunlardan geçen bir demiryolu veya doğal dar bir yolla birbirine bağlanan çeşitli yollarla ulaşılabilir.

Cinque Terre

Köyler arasında yürüyüş yapmak, gezginlere manzaranın tadını çıkarma şansı verdiği için yapılacak en popüler şeylerden biridir. Küçük kasabalar, eski dünya balıkçı köyleri hissini korumuştur ve modern turizm karşısında bile bir uzaklık duygusu sunmaktadır.

7- Como Gölü

Como Gölü, dağlarla çevrili ve küçük pitoresk kasabalarla çevrili, İtalya’nın en doğal alanlarından biridir. Roma döneminden beri zenginlerin uğrak yeri olan gölün ormanlık kıyılarında birçok gösterişli villa ve saray bulunur; Her ikisi de halka açık bahçelerle çevrili olan Villa Balbianello ve Villa Carlotta en iyi bilinenleridir.

Como Gölü - İtalya

Göl kıyısını bahçeler için ideal kılan ılıman iklim, Akdeniz’e benzer özellikleriyle turistlerin de ilgisini çekiyor. Gölün çevresindeki tatil beldelerinin yanı sıra 11. yüzyıldan kalma bir manastır var.

Gölün eteğinde, Roma döneminden beri önemli olan küçük Como şehri, Milano’dan kısa bir tren yolculuğu mesafesindedir. Göl kenarındaki turistik yerleri ziyaret etmeyi kolaylaştıran düzenli olarak tarifeli vapurlarla göl çevresinde gezilere başlayabilirsiniz.

8- Trevi Çeşmesi, Roma

La Dolce Vita’dan Roma Tatili, Lizzie McGuire Filmi ve Çeşmede Üç Para filmlerinde ölümsüzleştirilen Trevi Çeşmesi, Roma’nın en sevilen simgelerinden biridir.

Trevi Çeşmesi, Roma

MÖ 1. yüzyılda bir su kemerine bağlı bir kamu su kaynağı olarak inşa edilmiştir. 1629’da Papa Urban VIII daha çekici bir çeşme istedi ve Bernini’den revizyonları tasarlamasını istedi. Papa öldüğünde Bernini’nin planı da öldü ve Neptün’ün, atların ve mermilerin mevcut tasarımı 1751’de Nicolò Salvi tarafından tamamlandı.

9- Pantheon

Roma döneminden son derece iyi korunmuş bir kalıntı olan Pantheon, Roma İmparatorluğu’nun inanılmaz mimari başarılarını ortaya koyuyor.

Pantheon italya

Gezegen tanrılarına adanan, çapına eşit yüksekliği ve kubbenin tepesinden odaya giren tek bir ışık huzmesi ile binanın kesin oranları, gök kubbeyi ve güneşi temsil etmesi amaçlandı.

İlk Hıristiyan kralların bir pagan tapınağının kilise olarak kullanılmasını yasaklamasından sonra kullanılmayan tapınak, daha sonra MS 609’da Papa tarafından kutsandı. İtalyan Kralları, Rönesans ressamı Raphael ve diğer büyük İtalyanlar Pantheon’da gömülüdür.

10- Pompei ve Vezüv Yanardağı

Vezüv Dağı’nın hala dumanı tüten yanardağı, MS 79’da yok ettiği şehrin kalıntılarına yukarıdan bakıyor. Ancak aynı patlama, şehrin sanat hazinelerinin çoğunu da korudu: freskler, mozaikler ve soğudukça lavla kaplanmış heykeller.

Pompei ve Vezüv Yanardağı

Birkaç yüzyıl süren kazılar, evlerin, pazarların, hamamların, tapınakların, tiyatroların, sokakların ve insan kalıntılarının kalıntılarını ortaya çıkardı. Ziyaretçiler şehri gezebilir, savaş arabalarının izlerini taşıyan eski sokaklarda yürüyebilir ve 2000 yıldan daha uzun bir süre önce Romalılar tarafından kullanılan mühendisliği görebilir.

Yorum yapın