1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Klaros Koyu Ve Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Klaros Antik Kenti, inanışa göre Apollon’un en eski kehanet merkezlerinden biri olması sayesinde antik çağda önemini korumayı başarmıştır. On ili İon kentinden biri olan Klaros Antik Kenti, İzmir’in Menderes ilçesinde yer almakta ve İzmir şehir merkezine elli kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  Klaros Koyu ise İzmir ve Kuşadası yolu üzerinde Klaros Antik Kentinin kavşağında yer almaktadır. Bulunduğu konum itibariyle koy ismini antik kentten almıştır ve aynı zamanda Klaros Koyu, Ahmetbeyli olarak da bilinmektedir.

Klaros Antik Kenti Hakkında

İzmir’in güneyinde Menderes ilçesinde yer alan Klaros Antik Kenti, Ahmetbeyli Vadisi’nin taban düzlüğünde bulunmakta ve ovayı güneyde yer alan Kuşadası Körfezi’ne bağlamaktadır. Klaros Antik Kenti’nde bulunan Apollon Tapınağı, İonia’da inşa edilmiş olan tek Dor tapınağıdır ve bir bilicilik merkezi olarak kullanılmıştır. Apollon kahinine danışmak amacı ile M.S. 4. Yüzyılda çevre kentlerden insanlar kente gelerek, Yunan dininin önemli adetlerinden birini yerine getirmiş olurdu.

Ormanlık ve düz bir alanda yer alan Apollon Tapınağı, beş basamaklı platform üzerinde ve dikdörtgen şeklinde inşa edilmiş olup, ayrıca tapınağın kısa kenarlarında 6’şar adet ve uzun kenarlarında ise 11’er adet sütun bulunmaktadır. Klaros Antik Kenti kazılarında ortaya çıkarılan heykeller ve kabartmalar da İzmir Arkeoloji Müzesi’nde ziyaretçilerine sergilenmektedir.

Klaros Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Klaros Antik Kenti’ne nasıl gidilir diye merak edenler İzmir’in Menderes ilçesine bağlı olan Ahmetbeyli Mahallesine ulaşım sağlamalıdır. İzmir istikametinden gitmek isteyenler öncelikle Menderes ilçe merkezine ulaşarak, Gümüldür yolu üzerinden Ahmetbeyli mahallesine ulaşım sağlayabilirler. Aydın istikametinden ulaşım sağlayacak olanlar Selçuk ilçe merkezine ulaşıp ardından Selçuk ve Seferihisar yolu üzerinden ortalama on dokuz kilometre mesafe kat ederek Ahmetbeyli mahallesine ulaşım sağlayabilirler.

Klaros Koyu Hakkında

Klaros Koyu, Ahmetbeyli mahallesinde bulunması nedeniyle Ahmetbeyli plajı olarak da anılmakta olsa da asıl ismini Klaros Antik Kenti’nden almaktadır. Klaros Koyu, İzmir’e olan yakınlığının yanı sıra yaz mevsiminde sahip olduğu soğuk suyu sayesinde de bilinmektedir. Yaz mevsiminde soğuk suyu sayesinde ferahlamak isteyenlerin tercih ettiği Klaros Koyu, kış mevsiminde ise balıkçıların gözdesi konumundadır.

 İzmir’in Menderes ilçesinin en bilindik sahillerinden biri olan Klaros Koyu, diğer adı ile Ahmetbeyli Sahili, gezilecek yerler açısından da oldukça zengin bir konumdadır. Klaros Koyu, eski dönemlerde pek çok uygarlık ve medeniyete ev sahipliği yapmış ve belirli bölgelerinde günümüzde dahi tarihi dokusunu korumayı başarmıştır. Klaros Koyu, adını aldığı antik kentin yanı sıra Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rodos fethi için üs olarak kullanılan Menderes ilçesi açısından Türk tarihi için önemli bir yer tutmaktadır.

Klaros Koyu Nasıl Gidilir?

Klaros Koyu nasıl gidilir diye merak edenler için Klaros Koyu, İzmir Kuşadası yolu üzerinde Klaros Antik Kenti kavşağında bulunmaktadır. Menderes ilçesine 32,8 kilometre ve İzmir merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan koya, şahsi araçlar ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Klaros Koyu ve Klaros Antik Kenti’nin Önemi

İzmir ‘in Menderes ilçesinde yer alan Klaros Koyu ve Klaros Antik Kenti’nin yanı sıra ilçe aslında dört antik kente ev sahipliği yapmaktadır. Plajları, tarihi dokusu, doğası, mağaraları ve ferahlatıcı suyu sayesinde sıkça ziyaretçilerini ağırlayan Menderes ilçesi, tarihi keşfetmek isteyen ve eşsiz güzellikte ki plajlarının tadını çıkarmak isteyen ziyaretçilerini yaz ve kış mevsimi fark etmeksizin ağırlamaktadır. Türk tarihi açısından önemli olan Klaros Antik Kenti, aynı zamanda Roma ve Helenistik dönemlerinde önemli bir kehanet merkezi olarak ün kazanmayı başarmıştır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Starliçe Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yorum yapın