1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Kuruyemiş Dükkânı Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir?

Hayatımızda en az bir kere bile kendi işimizi kurmayı düşünmüş ve buna göre araştırmalar yapmışızdır. Belki birçok kişi başarılı olmuştur birçok kişi de  hayâl kırıklığına uğramış hatta maddi kayıplar yaşamıştır.

Kuruyemiş dükkânı açmak istiyorsunuz, elinizde birikmiş bir paranız da mevcut ve internette araştırmalara hatta çevrenizde var ise samimi esnaflar ile görüşmeye ve kuruyemişçileri izlemeye başladınız. Heyecan verici. 

Kuruyemiş Dükkânı Açmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler

Açacağınız kuruyemiş dükkânının konumu çok önemlidir. İnsan yoğunluğunun olduğu bir cadde üzeri olması satış anlamında destekleyici olacaktır. Dükkânın köşe başı olması da görünürlük açısından önem arz eder. Dükkân içerisinin ferah olması daha fazla ürün teşhir edilmesine sebep verir.

Kuruyemiş Dükkânında Olması Gerekenler

Kuruyemiş kavurma makinası, leblebi kavurma makinası, kahve öğütme makinası, baharat öğütme makinası, tahin çekme makinası gibi cihazlar sizi bir sıfır ileriye götürecektir.

Hedef kitlesi belirlemeniz gerekecek dükkânı tutacağınız bölge zengin veya lüks diye tabir ettiğimiz bir kesimin yaşadığı bölge ise kuruyemiş kalitenizi ve tabi satış fiyatınızı buna göre belirlemeniz gerecek. Anadolu ve Doğu Anadolu insanının çok yaşadığı bölgeleri tercih etmek avantajlı olabilir.

Dükkânınıza giren müşteri pilot ve doktor olan bir aile olarak düşünün gelir seviyesi yüksek fakat sürekli çalıştıklarından evlerinde geçirdikleri vakit çok kısıtlı olduğu için ve alacakları kuruyemişleri bayatlamamak adına az alırlar. Fakat nüfusu kalabalık ve evde daha çok vakit geçiren aileler hem aile içi nüfus kalabalıklığından hem de alacakları ürünün az gelmesinden fazlaca alacaklar ve size hızlı satış imkânı sağlayacak cironuza etki edecektir.

2022 Yılında Kuruyemiş Dükkânı Açmanın Maliyeti

Dükkân masraflarınızı çok detaylı hesaplayın bir kuruyemiş dükkânın da bana göre minimum 3 kişi olmalı, özellikle yukarıda sayılan kavurma makinaları var ise mutlaka minimum 3 kişi olmalısınız.

İstanbul piyasası için konuşacak olursak masrafları değerlendiriyor olursak 20.000 kira 25-30.000 arası personel maaşı ve sigortası,5.000 elektrik minimumda 50-60.000 arası bir masrafınız olur. 60.000 TL masrafı çıkarmak ve üzerine kâr etmek için %25 ortalama kar marjı eklersek aylık 300.000 TL ciro yapmamız gereklidir. Buda günlük 10.000 TL ciro yapmamız demek ki 60.000 TL masraf çıksın 15.000 kâr olsun. Bu maliyet her yıla göre değişir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Ankara Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yorum yapın