1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Merkezi Olmayan Uygulamalar (Dapps) Nedir?

Merkezi olmayan uygulamalar veya dapp’ler, merkezi aracıları ortadan kaldırmak için blok zinciri kullanarak uygulamalar oluşturmanın yeni ve radikal bir yoludur.

Sizi sürücülere bağlayan ve herhangi bir kesinti yapmayan bir uygulama kullanabilecekken, neden bir şirkete araç paylaşım hizmeti sunması için para ödeyesiniz? Dapps veya merkezi olmayan uygulamalar tarafından sunulan slogan budur.

Aşağıda, bunların ne oldukları, nasıl çalıştıkları ve bu yeni uygulama türlerinin karşılaştığı bazı zorluklar hakkında size bir genel bakış sunacağız.

Son yazımızı okudunuz mu? ”Johnny Depp Ve Amber Heard Davası: Neler Yaşandı?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dapp (merkezi olmayan uygulama) nedir?

Dapp’ler merkezi olmayan uygulamalardır. Normal uygulamalar gibidirler ve benzer işlevler sunarlar, ancak temel fark, akıllı sözleşmeler kullanılarak blok zinciri gibi eşler arası bir ağda çalıştırılmalarıdır.

Bu, hiç kimsenin veya kuruluşun ağın kontrolüne sahip olmadığı anlamına gelir. Aşağıdakiler gibi başka önemli özellikler de vardır:

  • Açık kaynak kodlu olmalı ve onu kontrol eden herhangi bir varlık olmadan kendi başına çalışmalarıdır.
  • Verileri ve kayıtları herkese açık olmalıdır.
  • Ağı güvenli tutmaya yardımcı olmak için bir şifreleme belirteci kullanmalarıdır.

Bunlar, blok zinciri ve kripto topluluğundaki birçok kişinin desteklenmesi gerektiğini düşünse de, endüstri olgunlaştıkça, yukarıdaki özelliklerin bazılarını, bir kombinasyonunu veya hiçbirini kullanmayan dapp’ler de vardır.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (Dapps) Nedir

Dapps’in faydaları nelerdir?

Dapp’lerin birkaç heyecan verici yönü var:

  • Sansüre dayanıklı – Tek bir başarısızlık noktası olmadan, hükümetlerin veya güçlü kişilerin ağı kontrol etmesi çok zordur.
  • Kesinti süresi yok – Eşler arası bir sisteme güvenmek, tek tek bilgisayarlar veya ağın parçaları bozulsa bile dapp’lerin çalışmaya devam etmesini sağlar.
  • Blockchain tabanlı – Akıllı sözleşmelerden yapıldıkları için kripto para birimlerini Dapp’in temel işlevlerine kolayca entegre edebilirler.
  • Açık kaynak – Bu, geliştiricilerin daha kullanışlı veya ilginç işlevlerle daha iyi dapp’ler oluşturmasını sağlayan dapp ekosisteminin yaygın olarak geliştirilmesini teşvik eder.
Merkezi Olmayan Uygulamalar (Dapps) Nedir

Dapp’lerin zayıf yönleri nelerdir?

Dapps, normal uygulamaların karşılaştığı birçok önemli sorunu çözme sözü verirken, dezavantajları da var.

  • Hack’ler – Birçoğu açık kaynaklı akıllı sözleşmelerle çalıştırıldığından, bilgisayar korsanlarına zayıflık arayan ağları araştırmak için nadir bir fırsat verir.
  • Kullanılabilirlik – Pek çok dapp’in zayıf kullanıcı arayüzleri vardır ve bu da birçok kullanıcıyı ertelemiştir. Ancak bunun zaman geçtikçe gelişen bir şey olduğunu biliyoruz.
  • Kullanıcılar – Web 2.0’daki pek çok uygulama gibi, bir uygulama ne kadar çok kullanıcıya sahipse, ağ bu hizmetleri sunmada o kadar etkili olur. Bu genellikle ağ etkisi olarak adlandırılır. Dapp’ler düşük kullanıcı sayılarıyla mücadele eder ve bu da onları daha az etkileşimli hale getirebilir. Ayrıca, bir Dapp’nin güvenliği genellikle kaç kullanıcıya sahip olduğuna bağlı olabileceğinden, onları daha az güvenli hale getirebilir.

Dapp’lerin geleceği

Dapps hala erken aşamalarında. Bununla birlikte, sayısız hizmet sunan binlerce dapp zaten var: Oyun oynamak, para alışverişi yapmak veya kendi dijital kedilerinizi büyütmek gibi.

2022’nin ilk çeyreğine kadar, günlük yaklaşık 2,4 milyon aktif dapp kullanıcısı vardı. Ama daha gidilecek çok yol var. Dapp’ler ana akıma ulaşmadan önce, geliştiriciler ve dapp’leri oluşturdukları ağlar, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve UX dahil olmak üzere hala üzerinde çalışılması gereken uzun bir zorluk listesine sahiptir.

Yorum yapın